Як Україні допоможе ЄС у статусі спостерігача Міжнародної коаліції з повернення дітей, пояснила Рашевська

Катерина Рашевська. Фото: Facebook/caterine.rachevska

Європейський Союз став спостерігачем у Міжнародній коаліції з повернення українських дітей, незаконно депортованих Росією. Це дасть змогу збільшити і темпи, і результативність роботи в цьому напрямі, адже коаліція отримає більше фінансів і ресурсу. До того ж, ЄС і раніше допомагав Києву в подібних питаннях. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 19 червня, сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Вона нагадала, що на момент створення коаліції ідея полягала в тому, щоб її учасниками були тільки суверенні суб’єкти — держави. Але зараз політика дещо змінилася, з’явився статус спостерігача для організацій — поки що тільки урядових.

“Європейський Союз — це теж організація суверенних держав, але це зовсім інший суб’єкт із власною зовнішньою політикою. І вона може відрізнятися від зовнішньої політики окремих держав-членів ЄС. І не всі держави Європейського Союзу на сьогодні залучені до діяльності Міжнародної коаліції з повернення українських дітей. Наприклад, Угорщина чи Словаччина. Тому дуже важливо, що Європейський Союз буде окремим учасником з окремим статусом”, — зазначила Рашевська.

За її словами, ЄС зможе виділити фінансування на діяльність у статусі спостерігача в коаліції.

“А це означає, що ми матимемо більше фінансових ресурсів, експертизи, більше людських ресурсів для того, щоби ідентифікувати і повернути українських дітей”, — доповнила правозахисниця.

Вона також нагадала, що Європейський Союз уже допомагав і Міжнародній комісії зі зниклих безвісти людей. Зокрема окремим органам влади України для того, щоб займатися такою ідентифікацією та програмним забезпеченням, тестами для відбору ДНК-зразків.

“Тобто, в принципі, в ЄС уже працювали над цим, а зараз ця робота активізується знову”, — додала Рашевська.

Правозахисниця також звернула увагу на те, що Європейський Союз ефективно впливає на РФ за допомогою санкцій.

“Дітей-сиріт, а також позбавлених батьківського піклування зараз повертати дуже і дуже складно, тому що Російська Федерація вимагає, щоб законний представник дитини був присутній фізично на території під її контролем. Це в деяких випадках дуже складно забезпечити. І я сподіваюся, що вплив Європейського Союзу допоможе нам обійти цю вимогу. Тому є сенс у цьому членстві ЄС як спостерігача”, — сказала Рашевська.

Вона не виключає, що коаліція й надалі розширюватиметься, а в ролі спостерігачів з’являться й інші міжнародні, неурядові організації, зокрема ЮНІСЕФ.

“Не варто забувати про їхню роль. На ній, серед іншого, наголосили під час Глобального саміту миру в Швейцарії. Неурядові організації мають свою роль у поверненні українських дітей. Тому чим більше учасників буде в цій Міжнародній коаліції, і якщо вони координуватимуть свої дії, це допоможе нам збільшити темпи й ефективність повернення українських дітей”, — резюмувала гостя ефіру.

Читайте також: Проблема — знайти інформацію про дитину в РФ: Лубінець назвав країни, які допомагають повертати українських дітей

Як повідомлялося раніше, до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей, яка розпочала роботу 2 лютого 2024 року, входить уже 37 країн.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір