Російська влада фальсифікує історичні факти, щоб залякати та посилити у росіян антизахідні настрої. Про це повідомила британська розвідка. Там зазначають, що Державне архівне агентство Росії опублікувало збірку паперів. У ній — 242 документи, починаючи з XI та закінчуючи XX століттям, які використовуються для виправдання нинішньої політики Кремля. Аналітики констатують, що таким чином у РФ посилюється “мілітаризація історії”, інформує FREEДОМ.
Свою агресивну загарбницьку політику кремлівський режим завжди намагався виправдати так званими “історичними передумовами”. Зокрема, в інтерв’ю колишньому ведучому телеканалу Fox News Такеру Карлсону президент Росії Володимир Путін відтворив практично всі свої улюблені тези, зокрема й вельми любительську “історичну” промову про стосунки Росії та України. Хоча, так звані, “історичні довідки” Путіна здивували навіть улюбленця російської пропаганди.
“Використання історії або псевдоісторичних викладів у виконанні Путіна — давно, роками використовується як якесь ідеологічне обґрунтування російської агресії. Попри всю специфіку Карлсона як телеведучого, блогера, інтерв’юера, навіть йому було, м’яко кажучи, складно це зрозуміти. Потік свідомості Путіна, усі його спроби пояснювати все питаннями стародавньої історії, починаючи від середньовіччя і до XX століття… Він там стрибав по періодах, стрибав по століттях. Плутає, як зазвичай, тому що Путін, як історик, він абсолютний профан”, — наголосив аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергій Жуков.
Кремль не обмежується спотворенням історії, він також намагається зробити свою версію подій єдино правильною.
За словами політологів, Москва всіляко перешкоджає незалежним історичним дослідженням і не відкриває власні архіви. Зокрема, йдеться про розслідування канадськими вченими депортації чеченців та інгушів радянським урядом у 1944 році.
“Це була одна з найбільших депортацій за етнічною ознакою в історії СРСР — видворено близько 500 тис. осіб. Нею займалися і співробітники НКВС, і солдати Червоної армії… Доступу до [російських] архівів в іноземних учених немає вже давно. Водночас ми знаємо, що НКВС був дуже бюрократичною організацією, його співробітники методично документували всі аспекти депортації, зокрема проблеми, які виникали під час операції. Але дізнатися про це складно”, — акцентував професор політології Університету Лаваля в Канаді Орелі Кампана.
За офіційною російською версією, масштабна депортація чеченців та інгушів виправдовувалася нібито колабораціонізмом із нацистськими військами. До слова, подібні заяви радянська влада використовувала і під час депортацій інших народів. З такою версією був не згоден глава Чечні Рамзан Кадиров, який у вересні 2023 року зажадав переписати главу про депортацію народів у новому підручнику історії. Експерти стверджують, що в сьогоднішніх умовах такий протест — радше виняток.
“Оскільки апаратна вага Кадирова вища, ніж у Мединського, то підручник переписали, і міністр освіти Росії спеціально їздив на уклін до Кадирова просити вибачення за таку помилку. Але це виняток, у більшості випадків, звісно, національні еліти занадто тісно прив’язані до Кремля, щоб підняти свій голос на захист підлеглих народів. І в Республіці Татарстан, і в Башкирії ми знаємо, що, на жаль, нинішнє керівництво більше лояльне до Кремля, ніж до своїх народів. Тому якщо вже й відбуваються обурення на низовому рівні, то це саме обурення на низовому рівні”, — пояснив кандидат історичних наук, експерт Українського інституту майбутнього Сергій Громенко.
Історики сходяться на думці, що сталінська депортація чеченців та інгушів була продовженням національної політики Російської імперії. Народи карали за опір радянізації та колективізації 1930-х років. Крім того, Кремль намагався заселити території Північного Кавказу більш лояльними до режиму народами — насамперед слов’янськими. Таке переселення — не просте покарання, а прагнення повністю стерти національну ідентичність народів.
Читайте також: Кремль хоче розколоти українське суспільство: як спецслужби РФ просувають “Майдан-3” — думки експертів