Як режим Кремля знущається з росіян після затримання за антивоєнні висловлювання — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Майже 20 тис. росіян від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну затримано за антивоєнні висловлювання. Це — рекорд останнього десятиліття. Про це повідомляє російське видання “Верстка”. Загалом обвинуваченими або підозрюваними у кримінальних справах стали 378 росіян. Кожен третій проходить за статтею про фейки, переважно за пости в соцмережах про вбивства мирних українців у Бучі та Маріуполі, інформує FREEДОМ.

9 січня 2023 року близько 2-ї години ночі в Братську Іркутської області загоряється місцевий військкомат. За даними видання ASTRA, поліція затримала підозрюваного в підпалі 21-річного звукорежисера місцевої телерадіокомпанії Дмитра.

“На сайті ТРК (телерадіокомпанії, — ред.) у списку співробітників Дмитра вже немає, а в самій компанії заявили, що Дмитро М. “тут більше не працює”. На запитання, у зв’язку з чим у ТРК відповідати відмовилися. Як і на запитання про затримання звукорежисера у зв’язку з підозрою в підпалі військкомату. ТРК “Братск” регулярно публікує матеріали, що схвалюють військове вторгнення РФ в Україну”, — з публікації видання Astra.

Репресії та переслідування росіян тривають. 9 січня 46-річний Ігор Паскар, якого звинувачують у підпалі краснодарського управління Федеральної служби безпеки, під час засідання суду розповів, як його катували після затримання. Паскар перший, кого почали судити як терориста за антивоєнний підпал. 

“Мене запитали, чому я це зробив. Я відповів, що хотів би скористатися статтею 51 Конституції РФ про право не давати свідчення проти себе. Наступної миті мені на голову було надіто мішок. На середні пальці обох рук одягли кільця і стали пропускати розряди струму: спочатку мене ні про що не питали, дивилися скільки я можу витримати, з мене спустили штани і гумовим предметом, очевидно, фалоімітатором, намагалися проникнути в пряму кишку. Я зрозумів, що мене фоткають у такому положенні. Можливо, мене хотіли надалі шантажувати”, — сказав антивоєнний активіст. 

14 червня 2022 року Ігор Паскар кинув коктейль “Молотова” на поріг управління ФСБ у Краснодарі. Після цієї акції, Паскар не намагався втекти, а, за його словами, наніс на обличчя жовту і синю фарбу і став чекати затримання. 

“Моя акція суто мирна, повинна була показати всім противникам цієї жахливої війни, що вони не самотні, а сусідам-українцям, що не всі тут зомбовані роспропагандою”, — наголосив Паскар під час засідання суду 9 січня 2023 року. 

Барнаульська журналістка Марія Пономаренко, обвинувачена у справі про “військові фейки”, попросила суддю повернути її до слідчого ізолятора з-під домашнього арешту на знак протесту проти мобілізації. Про це повідомляє Telegram-канал RusNews. Однак суд відмовив їй у клопотанні. 

“Марія хотіла особистим прикладом показати, що краще сісти, ніж забруднити руки кров’ю невинних, стати інвалідом або померти”, — зазначив адвокат Марії Пономаренко Дмитро Шитов.

Приводом для порушення справи щодо Марії Пономаренко став її пост у Telegram про обстріл драмтеатру в Маріуполі. Її заарештували 23 квітня. 14 листопада їй змінили запобіжний захід на домашній арешт. Пономаренко загрожує до 10 років позбавлення волі. 

Також за антивоєнні пости в соцмережах 19-річну студентку з Архангельська Олесю Кривцову внесли до списку терористів і екстремістів. Її звинувачують у “дискредитації” російської армії та виправданні тероризму. Студентці загрожує 10 років в’язниці.  В інтерв’ю “Север.Реалии” рідні дівчини розповіли, що під час обшуку, який проходив у неї вдома 26 грудня, один із силовиків стояв над Кривцовою з кувалдою. 

“Олеся обшуку не бачила, її забрали з квартири через 10 хвилин після того, як до неї увірвалися силовики. За словами її чоловіка, обшук, на диво, проходив спокійно. Але спочатку з кувалдою над нею стояв один із силовиків, тим самим залякуючи її. Далі співробітник Центру “Е” сказав їй, що це привіт від приватної військової компанії (ПВК) “Вагнера”, те ж саме він сказав її чоловіку”, — поділилася мама Олесі Кривцової Наталя.

Російські правозахисники розповідають, з початку війни в Україні репресії щодо росіян, які виступають проти війни, посилилися. Адвокат Євгенія Чирикова заявляє, режим Володимира Путіна робить усе можливе, щоб показати повне безправ’я своїх громадян. 

“Є дуже гідні люди, активісти, які виходять однаково на протести прямої дії, підпалюють військкомати, роблять усе можливе, щоб, наприклад, поїзди з військовими речами не дійшли до України й вони насправді у величезній зоні ризику. Не так давно Медведєв (нинішній заступник глави Радбезу Росії, — ред.) взагалі запропонував цих людей розстрілювати, і якщо вони потрапляють до лап режиму, то це і катування, і жахливе поводження, все що завгодно. Тому для таких активістів взагалі, якщо ви відчули, що є якась небезпека, необхідно негайно їхати”, — акцентувала вона.

За словами Євгенії Чирикової, репресії, катування і переслідування противників політики Путіна будуть проводитися силовиками й надалі. Їхня мета — тримати в страху власних громадян.

Читайте також: “Путін продовжує підвищувати ставки”: заміну Суровікіна на Герасимова прокоментував військовий оглядач

Прямий ефір