Як триває посівна на Донбасі — виклики для українських фермерів (ВІДЕО)

Розмінування в Донецькій області. Фото: Facebook/ДСНС

Більша частина Донецької області зараз окупована Росією. Через це фермери не мають доступу до понад 600 тис. га землі. Крім того, неможливо обробити прифронтові території та заміновані поля. Тисячі гектарів землі досі залишаються з незібраним торішнім урожаєм, оскільки поля розташовані поблизу лінії фронту. Чи відбудеться цьогорічна посівна на Донеччині та скільки зерна планують там зібрати — у матеріалі кореспондентки FREEДОМ Анастасії Волкової.

Селидівська громада Донецької області розташована всього за 40 кілометрів від лінії фронту. Проте, ризикуючи життям, місцеві фермери готують поля до посіву.

Фермер Віктор працює в полі вже 15 років. Цього року, попри близькість до фронту, також вийшов на роботу. Нині культивує поле під соняшник і стежить, щоб не пошкодити техніку уламками, якими тут щедро всіяна українська земля.

Десять років Віктор працював за кермом тракторів старого покоління типу Т-150. Розповідає, на них можна обробити не більше 30 гектарів землі на день, тоді як на сучасній техніці ця цифра сягає ста гектарів за зміну.

“Старими вже не хочеться керувати. Не те, що керувати, а й згадувати за них не хочеться. Спека, вічно в пилу. Ні очей, нічого не видно. А в новому — сів собі, прохолодно і комфортно”, — розповів Віктор. 

Він зауважує: залишати рідну домівку через бойові дії не збирається, адже тут його земля, яка потребує обробітку. 

Голова фермерського господарства, де працює чоловік, Ігор Чорнобривець, показує, які подарунки від російських окупантів зустрічаються на місцевих полях.

“Ми бачимо залишки ворожої ракети, які знаходяться на нашій території, на наших полях, з ворожої ракети. Воно вже все досліджено, співробітники ДСНС приїжджали, перевірили. У нас ще просто не дійшла черга прибрати його з поля”, — розповів фермер.

З того, що вже вдалося витягти з угідь, зібрався цілий склад, кажуть аграрії.

“18 “подарунків” дістали рятувальники. Усі 2300 гектарів вони оглянули. Пізніше були ще “прильоти”. Буквально був тиждень тому. І було збито на нашій території п’ять “Шахедів” на Великдень, касетниця розірвалася. І був ще у грудні “приліт”. Але ми ще їх не діставали. Ми їх обстежили з ДСНС, перевірили все, вони загрози для життя не становлять. Зараз нам не дають працювати ще й дощі. Хоча б обробити землю, щоб ми могли посіяти. А в проміжку ми дістанемо ті всі непотрібні речі”, — поділився Ігор Чорнобривець.

Нині з ангарів фермерського господарства пшеницю вивозять в одеські порти. Війна, розв’язана Російською Федерацією, призвела до підвищення вартості зерна, адже раніше його відвозили в порти Бердянська та Маріуполя. До липня звідси планують вивезти всі 800 тонн зернових. Фермери не можуть кинути роботу, адже бізнесу необхідно платити податки, зарплату працівникам, забезпечувати господарство. 

“Дуже дорогі добрива, дуже. Важко їх купувати, бо ціна на азотні добрива, аміачну селітру сягає до 30 тис. грн. Ціна зерна в нашій області найнижча, можна сказати. Просто витримуємо, тримаємося щосили. Також допомагаємо військовим, щоб вони нас захищали”, — наголосив фермер. 

Сьогодні під російською окупацією залишаються близько 57% території Донецької області. Понад 600 тисяч гектарів землі неможливо обробити через близькі бойові дії та російські обстріли.

“Під урожай 2023 року восени було посіяно озимих культур на площі 72 тис. гектарів. Це десь 43% від попереднього року, тобто дуже багато полів забруднених мінами, вибухонебезпечними снарядами. Це все приносить труднощі нашим аграріям”, — зазначив директор Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької обласної військової адміністрації Артем Чаган. 

Через бойові дії досі не зібрано минулорічний врожай у Бахмутській, Соледарській, Званівській, Сіверській, Торецькій, Часовоярській, Вугледарській, Очеретинській, Мар’їнській та Великоновосілківській громадах. Про те, щоб обстежити ці території та розмінувати теж поки що не йдеться — щодня росіяни обстрілюють там населені пункти.

“262 підприємства, які постраждали внаслідок цієї військової агресії. 262 підприємства — тільки у галузі агропромислового-комплексу. Приблизний збиток — 2,8 млрд грн. Це те, що можна було обстежити і те, що перебуває на території, підконтрольній Україні. Те, що розташовано на окупованій території, зрозуміло, обстежимо після перемоги, будемо аналізувати, збитки рахувати”, — розповів Артем Чаган. 

Передбачити, скільки аграрії зможуть зібрати врожаю цьогоріч вкрай важко, адже до проблем пов’язаних із бойовими діями, додалася аномально дощова погода. Але фермери запевняють, що область все одно буде з хлібом.

Читайте також: Україна забезпечить себе продуктами, але скоротить експорт: експерти пояснили нюанси посівної під час війни

Нагадаємо, в Україні вже зараз потребують розмінування близько 2 млн гектарів землі, на що може знадобитися понад 10 років.

Прямий ефір