Білорусь показово готує майданчик для розміщення російського ядерного озброєння. Напередодні річниці Чорнобильської катастрофи офіційні ЗМІ міноборони Білорусі опубліковували пропагандистське відео облаштування об’єкта часів СРСР, що розташований біля населених пунктів Шерешево та Ясень, передає FREEДОМ.
У Міноборони Білорусі також заявили, що військові країни завершили навчання на російських комплексах “Іскандер-М”. Освоїти керування солдати нібито змогли за три тижні. Раніше такого типу техніки на озброєнні Мінськ взагалі не мав. Тому експерти вважають, що ці заяви є лише частиною психологічного тиску на Україну та союзників.
“Ядерне залякування ефективне тоді, коли воно сприймається серйозно. Коли країна, проти якої застосовують цю функцію, справді вірить, що ядерна зброя буде застосована проти неї. І тоді треба йти на поступки. І ось ми бачимо, що Путін у своїй війні проти Заходу використовує цю функцію. Тому відповідь на запитання, що потрібно робити Заходу, однозначна, треба перестати боятися цього ядерного залякування, як це зробила Україна”, — вважає конфліктолог-міжнародник Григорій Перепелиця.
Водночас це не означає, що ядерну загрозу можна ігнорувати. Але варто розуміти, що походить вона не з Мінська, а з Москви. Численні симуляції запусків ракет та навчання біля кордонів Євросоюзу свідчать, що Путін не залишає спроб використовувати ядерний шантаж проти Заходу. А захоплення Запорізької АЕС лише закріпило за Росією статус ядерного терориста. Проте головна міжнародна організація у сфері забезпечення атомної безпеки — МАГАТЕ — реагує на все це вкрай пасивно, що підштовхує Кремль до підвищення ставок.
“МАГАТЕ у ситуації ядерного тероризму Росії не змогла провести спеціальне засідання. А це 36 представників різних країн у раді директорів МАГАТЕ. Організація на своїй генконференції, яка щороку відбувається восени, не розглянула питання ядерного тероризму Росії. І найстрашніше, що МАГАТЕ жодного разу не ініціювала розгляду санкцій проти Росії за здійснення ядерного тероризму в раді безпеки ООН. Жодних із цих дій, передбачених статутом МАГАТЕ, не було зроблено”, — каже міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки у 1992-1998 роках Юрій Костенко.
1986 року недбалість та недотримання інженерних правил призвели до аварії на Чорнобильській АЕС — однієї з найстрашніших катастроф за всю історію. У ліквідації її наслідків брали участь понад 600 тисяч людей. Сьогодні Москва створила загрозу значно масштабнішої катастрофи, коли окупувала Запорізьку АЕС. Проте Захід не вводить санкції проти атомної енергетики Росії через страх економічних втрат і ескалацію бойових дій. На думку експертів, Києву варто зосередити свої дипломатичні зусилля на найбільш вмотивованих державах-учасницях Люблінського трикутника.
“Коли у липні 2020 року Люблінський трикутник створювався, серед його завдань була й підтримка регіональної безпеки. Ядерна зброя на території Білорусі значною мірою впливатиме на ситуацію всередині Польщі, Литви та Латвії. Тому працювати з країнами Люблінського трикутника, формуючи спільну позицію, — це завдання на травень-червень 2023-го, яке стоїть перед українською дипломатією”, — зазначив політолог Євген Магда.
Минулого тижня у США та НАТО заявляли, що не фіксували доказів передачі Білорусі російської ядерної зброї. З того часу позиція розвідувальних та оборонних відомств не змінювалася. А глава української розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю “РБК-Україна” заявив, що Росія не застосовуватиме ядерну зброю, коли Київ поверне собі контроль над Кримом.
Читайте також: Розміщення ядерної зброї в Білорусі — загроза Заходу, по Україні Росія може завдати удару з інших територій, — Фесенко
Раніше російський опозиційний політик Дмитро Гудков заявив, що намір президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі свідчить про те, що він втратив зв’язок із реальністю.
Читайте також: Ми засуджуємо це посилення загрози миру — реакція закордонних політиків на ядерний шантаж Путіна (ВІДЕО)