Ядерна безпека — перший пункт українського мирного плану та одна з ключових тем Саміту миру (ВІДЕО)

ЗАЕС. Фото: gettyimages.com

Українські атомні електростанції мають працювати під повним суверенним контролем Києва та під наглядом Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ). Про це йдеться в спільному комюніке, яке сьогодні, 16 червня, підписали учасники Глобального саміту миру в Швейцарії. Ядерна безпека — перший пункт української формули миру та одна з ключових тем саміту, повідомляє FREEДОМ.

Україна відправила останню ядерну ракетну установку до Росії 1 червня 1996 року. До підписання Будапештського меморандуму Київ володів третім за потужністю ядерним арсеналом у світі. Україна виконала свої зобов’язання — знищила 2 000 стратегічних ядерних боєзарядів. Натомість США, Велика Британія та Російська Федерація гарантували, що ніколи не використають силу проти територіальної цілісності чи незалежності України. Згідно з документом, їхня зброя ніколи не використовуватиметься проти України.

Лютий 2014 року. Один із підписантів Будапештського меморандуму — Росія — анексує український Крим, а навесні вводить війська в окремі райони Донецької та Луганської областей. Через вісім років, незадовго до початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, Київ вкотре нагадав міжнародній спільноті про дані у 1996 році гарантії безпеки.

“З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. Тричі. До речі, безрезультатно”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Першого дня повномасштабної війни, розв’язаної Кремлем, російським військам вдалося захопити Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС). У заручниках опинилися понад 200 осіб — співробітники підприємства, цивільні особи та службовці Нацгвардії. За трохи більше ніж місяць окупації, за повідомленнями керівництва ЧАЕС, російські військові вбили дев’ятьох співробітників станції, п’ятьох взяли в полон, вкрали та знищили техніку на суму близько 135 млн дол. 2,5 млрд гривень — сума збитків через окупацію Зони відчуження, стверджують у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.

“Тут все було розкидано, комп’ютери серед кімнати… Все, що можна зробити, зробили. Чип найбільше коштує, він маленький, його можна продати як золото, там усі контакти із золота. А потім уже брали ті, хто розбирався. Я навіть думаю, що тут був хтось із “Росатому”. Вони вкрали на тисячі, а ламали на мільйони”, — розповідає начальник відділу спектрометрії та радіометрії державного спеціалізованого підприємства “Екоцентр” Леонід Богдан.

“Думали, що це неможливо у наш час. Морально тиснули. Просто коли бачили, клали на підлогу, на землю вірніше, телефони обшукували, питали, хто такий, що ти тут робиш”, — згадує дні окупації ЧАЕС провідний інженер із підготовки виробництва Олександр Скірта.

Якщо Київську область, де розташована ЧАЕС, українські Збройні сили деокупували ще на початку квітня 2022 року, то Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) досі — з початку березня 2022-го — під контролем загарбників.

“Таких прецедентів не було ще в історії людства, коли одна країна конвенцій Агентства з атомної енергії окупує атомну електростанцію іншої незалежної країни, яка також є країною міжнародних конвенцій у сфері ядерної та радіаційної безпеки”, — зазначив голова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021 рр.) Григорій Плачков.

Російські провокаційні обстріли території найбільшої в Європі атомної електростанції, підрив російськими окупантами Каховської ГЕС, викрадення, знущання та тиск на персонал — “Енергоатом” кваліфікував дії Москви як ядерний тероризм. Міжнародна організація Greenpeace проводить власне розслідування дій російських військових на Запорізькій АЕС. Згідно зі звітами аналітиків, одна з головних проблем станції — порушення в подачі електроенергії до шести реакторів та життєво важливої функції водяного охолодження. Крім того, згідно з останніми заявами, “Росатом” планує перезапустити роботу АЕС, що в умовах бойових дій, що продовжуються, нестачі кваліфікованих кадрів і зупинки реакторів може стати фатальною помилкою. І навіть присутня на окупованому підприємстві команда МАГАТЕ все ще не має доступу до деяких важливих для ядерної безпеки ділянок станції.

“Таких аварій, як на Чорнобилі та на Фукусімі, не станеться, бо блоки зупинені, вони не на потужності. Ось якась локальна аварія може статися, бо атомна електростанція вже вісім разів сідала на нуль — сім разів повністю, один раз частково”, — пояснив Григорій Плачков.

“Головне побоювання пов’язане з тим, що є інформація, що російські військові безглузді використовують приміщення ЗАЕС для зберігання бойової техніки, й зокрема для зберігання боєприпасів. Не дай боже, щось там станеться, це буде серйозна проблема. Але хочу наголосити, що атомні станції спроєктовані таким чином, що серйозна катастрофа, подібна до Чорнобильської, може статися тільки якщо вибух, руйнація відбудеться зсередини”, — звернув увагу політичний аналітик, експерт з ракетно-ядерного озброєння Олександр Кочетков.

Ядерний шантаж — улюблений метод Кремля. Якщо риторика Путіна змінюється від прямих загроз розв’язати ядерну війну до заяв про прагнення миру, то в телестудіях пропагандистів градус дискусій не знижується. Роками голови, що говорять, у російському телевізорі обіцяють перетворити весь світ на “радіоактивний попіл”.

Не відстає від глави Кремля й Лукашенко. 21 травня 2024 року розпочався другий етап спільних навчань Росії та Білорусі. Військові відпрацьовують застосування нестратегічної ядерної зброї. Раніше Лукашенко заявив, що Російська Федерація передала його країні “кілька десятків найсучасніших ядерних боєприпасів”.

“Досі, власне, немає якихось остаточних підтверджень, чи справді взагалі ядерна зброя на території Білорусі розташована. Але чого точно немає, то це у Лукашенка немає жодної такої ядерної кнопки. Одна річ розмістити десь ракети, інша справа — дати право якомусь політику в іншій країні ними розпоряджатися”, — висловив думку білоруський політичний аналітик Вадим Можейко.

Радіаційна та ядерна безпека — перший пункт формули миру президента Володимира Зеленського. Росія зобов’язана припинити ядерний шантаж, дотримуватись міжнародних правил використання ядерної енергії, надати можливість таким організаціям, як МАГАТЕ, вести належний контроль. Українські атомні станції мають працювати під повним контролем України, а російські війська — залишити територію Запорізької АЕС. Ось основні вимоги Києва.

“Нас завжди турбувала дипломатія, але Путін відкинув дипломатичне рішення, розпочавши повномасштабну війну і віддавши перевагу спробі геноциду українців замість діалогу з Україною. То був його вибір. І світові справді потрібна єдність, щоб подолати цю величезну проблему, великі зусилля необхідні від країн на всіх континентах”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Перший крок до покарання Росії за ядерний шантаж зробив Конгрес США. Закон, який у середині травня підписав президент Джо Байден, забороняє постачання до Сполучених Штатів низькозбагаченого урану, виробленого у федерації та на російських підприємствах. Таким чином, щорічно бюджет агресора втрачатиме близько мільярда доларів прибутку. Експерти впевнені, що найбільш дієвими були б санкції щодо самого “Росатому”, проте на такий крок поки що не готові ані в ЄС, ані в США.

Читайте також: Це наше спільне бачення того, як ми хочемо досягти миру в Україні, — президент Швейцарії про підсумки Саміту світу

Нагадаємо, Міжнародне агентство з атомної енергії не бере участі в Глобальному саміті миру в Швейцарії. Перед подією гендиректор організації Рафаель Гроссі заявив, що не братиме участі, оскільки не бажає змішувати “політичні аспекти з технічною роботою агентства”. 

Прямий ефір