Демілітаризація Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), яка з березня цього року окупована російськими військами, є однією з ключових умов забезпечення загальної безпеки та відновлення енергетичної системи України.
Після обстрілів ЗАЕС з боку російської армії керівництво Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) вирішило в терміновому порядку встановити зону ядерної безпеки навколо Запорізької АЕС і направити технічні постійні місії на всі атомні станції в Україні.
Крім цього, президент України Володимир Зеленський під час свого виступу на міжнародній конференції в Парижі закликав Європейський Союз направити спеціальні місії на об’єкти енергетичної інфраструктури України, а також надати Україні термінову допомогу в енергетичній сфері.
“Нам потрібен спеціальний механізм координації зусиль — Паризький механізм, який дозволить давати ефективні відповіді на кожен випадок російського енерготерору. Ми можемо створити систему ухвалення рішень, яка може на 100% позбавити сенсу терористичну тактику Росії”, — повідомив Зеленський.
Зі свого боку, президент Франції Емманюель Макрон заявив про попередню домовленість щодо виведення важкого озброєння із Запорізької атомної електростанції.
Запорізька АЕС в окупації: від виробника до споживача
Запорізьку атомну електростанцію, яка є найбільшою в Європі та третьою у світі за потужністю (6 тисяч мВт), було захоплено російськими військами 4 березня 2022 року під час битви за Енергодар. Через тиждень окупанти заявили, що ЗАЕС перейшла під контроль російської компанії “Росатом”.
Обслуговуванням станції займаються як українські штатні співробітники ЗАЕС, які, по суті справи, перебувають у полоні у російських окупантів, так і фахівці, прислані з Російської Федерації.
30 вересня дорогою від станції до міста Енергодар було викрадено генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. 3 жовтня окупанти переправили його на підконтрольну Україні територію. В “Енергоатомі” зазначають, що звільнити викраденого чиновника вдалося завдяки широкому розголосу і зусиллям МАГАТЕ.
5 жовтня президент Росії Володимир Путін підписав указ, у якому розпорядився забрати Запорізьку АЕС у власність Російської Федерації. У відповідь адміністрація українського держпідприємства “Енергоатом” заявила, що Запорізька АЕС продовжуватиме роботу в Україні, згідно з українським законодавством.
“Усі технічні питання експлуатації енергоблоків, як і раніше, вирішуватиме технічний персонал ЗАЕС за погодженням із центральним офісом компанії. Будемо й надалі працювати відповідно до українського законодавства в українській системі в “Енергоатомі”, — повідомив в.о. гендиректора ЗАЕС Петро Котін.
Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, окупанти неодноразово намагалися під’єднати Запорізьку атомну електростанцію до енергетичної системи РФ.
Міністр палива та енергетики України (2005 — 2006 рр.) Іван Плачков вважає, що перепідключення ЗАЕС до російської енергосистеми не має реальних перспектив.
“З технічного погляду нічого немає неможливого, але перевести й переобладнати систему видачі електроенергії на російську енергосистему — це дуже витратний і довгостроковий проєкт, він реалізується навіть не місяцями й навіть не пів року. Так, вони можуть спробувати якусь невелику потужність, максимум до тисячі мегаватів перевести. Це робота всього лише одного енергоблоку. І то, це витрати, це дуже технічно складно. Тому я, чесно кажучи, не вірю про можливість переведення ЗАЕС на російську енергосистему в найближчій перспективі”, — розповів Плачков.
Аналогічної думки дотримується і професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський. Він звернув увагу на те, що Запорізька АЕС на сьогоднішній день з виробника електроенергії перетворилася на споживача, оскільки всі шість блоків станції зупинено.
“Все, що зараз робить Росія, перешкоджає можливості введення в експлуатацію і виведення на потужність енергоблоків ЗАЕС. Ця ситуація вкрай негативна, оскільки енергоблоки Запорізької АЕС продовжують бути споживачами української електроенергії. Споживання там чимале — це десь десятки, сотні мегават. І це значущі витрати енергомережі України для того, щоб підтримувати безпеку на ЗАЕС. Крім того, там реально на сьогодні залишилася тільки одна лінія зовнішнього живлення, діючу другу лінію знову пошкодили. Це політика московської влади постійно тримати в напрузі як Україну, так і весь світ у зв’язку із ЗАЕС”, — розповів Литвинський.
Ядерний тероризм на Запорізькій АЕС
З моменту окупації Запорізької атомної електростанції агресори не перестають влаштовувати на її території провокації та обстріли. При цьому, російська пропаганда, як зазвичай, звинувачує в пошкодженнях і порушенні роботи ЗАЕС Збройні сили України.
Як заявила експертка з питань ядерної енергетики, експредставниця колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна, Російська Федерація, зокрема, військові та співробітники “Росатома” здійснюють на ЗАЕС ядерний тероризм.
“5 серпня станцію двічі обстріляли, перший обстріл зруйнував лінію електропередач, довелося аварійно зупиняти один із працюючих реакторів. Увечері стріляли вже по проммайданчику і влучили в азотно-кисневу станцію, де працюють електролізери, що виробляють водень, необхідний для охолодження турбогенераторів, які працюють. 6 серпня обстріляли майданчик, на якому знаходиться ССВЯП у бетонних контейнерах. 174 контейнери. 7 серпня російські військові стріляли з мінометів із території пансіонату Запорізької ТЕС у бік Енергодара. Це явний тероризм”, — розповіла Ольга Кошарна.
20 листопада, за інформацією держпідприємства “НАЕК “Енергоатом”, унаслідок численних обстрілів з боку російської армії зафіксовано 12 влучень на промисловий майданчик Запорізької АЕС.
“У результаті пошкоджено естакади зв’язку зі спецкорпусами, баки запасу хімічно знесоленої води, систему продувки парогенераторів, допоміжні системи одного з двох загальностанційних дизелів та інше обладнання інфраструктури станції. Також зафіксовано три влучання в районі підстанції “Райдуга”, — йдеться в повідомленні.
В “Енергоатомі” наголосили, що це був цілеспрямований обстріл саме того обладнання, “відмова якого унеможливлює будь-які подальші дії із запуску енергоблоків ЗАЕС”.
“Характер і перелік пошкодженого обладнання ЗАЕС свідчать про те, що рашисти цілили й вивели з ладу саме ту інфраструктуру, яка була необхідна для запуску енергоблоків №№5 та 6 і відновлення виробництва електроенергії Запорізької АЕС для потреб України”, — наголошують у НАЕК “Енергоатом”.
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух зазначив, що російські війська з самого початку окупації використовували укриття безпосередньо на станції для розміщення своїх підрозділів.
“Боєкомплект потім почали використовувати, взагалі будівлі на території станції, почали стріляти, прикриваючись атомною станцією, по правому березі, по Дніпропетровській області, по Марганцю, Нікополю, до яких рукою сягнути через Каховське водосховище. Обстріли тривають. Загроза ядерній безпеці продовжує бути актуальною”, — повідомив Старух.
Завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак переконаний, що дії росіян націлені на зупинку роботи Запорізької АЕС, що може свідчити про їхній швидкий відхід.
“Раніше вони проводили дії з від’єднання станції від української мережі електропостачання, щоб спробувати якимось чином синхронізувати з російською через Крим. І таким чином взяти повний контроль над цією станцією і в сенсі безпеки. Зараз ці обстріли по самій території станції, вони не ведуть до відключення. Таке враження, що вони готують ситуацію на випадок, якщо їм доведеться йти з цієї станції… Вони просто знищують, знищують те, що можуть знищити”, — наголосив Олексій Іжак.
На думку заввідділенням атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Володимира Борисенка, якщо російські військові будуть змушені покинути територію ЗАЕС, то вони цілеспрямовано завдадуть пошкодження її об’єктам.
“Готуючись до відходу, як у Херсоні та інших областях, вони, найімовірніше, виконають низку дій, які не дадуть змоги в якісь короткі строки, а, можливо, й узагалі відновити згодом деякі з об’єктів Запорізької атомної станції”, — сказав Борисенко.
Керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній вважає, що Росія обстрілює Запорізьку АЕС, щоб шантажувати Україну і весь цивілізований світ ядерною загрозою.
“Це інструмент шантажу, що залишився, особливо після підриву “Північних потоків”, коли стало зрозуміло, що Європа спокійно пройде цю зиму; активно будують термінали для приймання скрапленого газу; немає шантажу і щодо “зернової угоди”. Вони шантажували світ загрозою голоду, але “зернову угоду” просто продовжили через переговори ООН, України і Туреччини. Глобального ядерного шантажу теж немає, Росію попередили не тільки США, Велика Британія, а й Китай, який заявив про неприпустимість застосування ядерної зброї в Європі”, — розповів експерт.
Демілітаризація ЗАЕС
Захоплення Росією Запорізької атомної електростанції може мати за собою негативні наслідки не тільки для України, а й для сусідніх країн. На думку вчених, якщо техногенна катастрофа станеться хоча б на одному енергоблоці, територія ураження в п’ять — шість разів перевершуватиме зону радіаційного зараження після катастрофи на Чорнобильській АЕС.
“Значну частину електроенергії з національної мережі України Запорізька атомна станція споживає на те, щоб забезпечувати безпеку. Проблема в тому, що зупинити примусове охолодження енергоблоків не можна. Це загрожує серйозною аварією на кшталт тієї, яка була на “Фукусімі”, в Японії. Саме тому енергопостачання триває. Але, як я вже сказав, із двох ліній зараз діє тільки одна лінія, і по ній забезпечується енергопостачання Запорізької атомної станції”, — поінформував Людвіг Литвинський.
За словами колишнього голови Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорія Плачкова, єдиною можливістю запобігти катастрофі на ЗАЕС є її деокупація та демілітаризація.
“Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі намагається зробити навколо Запорізької атомної електростанції демілітаризовану зону. І, на мій погляд, це єдина можливість убезпечити світ від катастрофи. Станцію треба деокупувати й демілітаризувати”, — сказав ексголова ДІЯРУ.
У листопаді, якраз напередодні обстрілу Запорізької атомної станції російськими військами, МАГАТЕ ухвалила третю від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну резолюцію щодо ЗАЕС.
“Рада висловлює серйозне занепокоєння тим, що Росія не дослухалася до попередніх закликів негайно припинити всі дії проти й на ядерних об’єктах в Україні, і просить РФ зробити це негайно”, — йдеться в документі.
Резолюцію, яку було внесено Канадою та Фінляндією, на закритому голосуванні підтримали 26 держав, проти висловилися Росія та Китай, утрималися Бурунді, В’єтнам, Єгипет, Індія, Пакистан, Сенегал і Південно-Африканська Республіка. Представники ще двох країн на голосуванні були відсутні.
Як заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, демілітаризація Запорізької атомної електростанції — пункт №1 мирного плану президента України Володимира Зеленського. Глава уряду підтвердив, що найближчим часом МАГАТЕ направить технічні постійні місії на всі атомні станції в Україні.
“Незалежні експерти організації працюватимуть на Запорізькій, Рівненській, Хмельницькій, Южноукраїнській, а також на Чорнобильській АЕС. Це значно підвищить технічну та технологічну безпеку”, — зазначив прем’єр-міністр.
Мета цих місій — забезпечення безпеки станцій і фіксація всіх можливих спроб зовнішніх впливів насамперед обстрілів з боку російських військ.
Своєю чергою, заступник голови російської делегації на засіданні першого комітету Генасамблеї ООН Костянтин Воронцов заявив, що в Кремлі повністю виключають варіант демілітаризації Запорізької атомної електростанції.
“Повністю виключаємо так звану демілітаризацію Запорізької АЕС і периметра навколо неї, що призведе до зниження ступеня її захищеності та підвищення загрози вчинення терористичних актів, а також появи умов для контрнаступу Збройних сил України”, — сказав Воронцов.
Дипломат додав, що Запорізьку АЕС нібито “охороняють” підрозділи Росгвардії.
Тим часом як передає Reuters, на сьогодні існують домовленості щодо виведення військової техніки з тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Про це повідомив президент Франції Еммануель Макрон. За його словами, це питання має вирішитися протягом найближчих тижнів.
“Нам вдалося захистити Чорнобиль, і наша мета — захистити Запоріжжя. Найближчі тижні будуть вирішальними”, — сказав французький лідер.
Макрон додав, що зателефонує президенту Росії Володимиру Путіну, коли угоду про відведення озброєнь від Запорізької АЕС буде доопрацьовано.
“Ми продовжуємо роботу з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, ми практично досягли угоди щодо відведення важких і легких озброєнь від ЗАЕС. У той момент, коли ця угода буде готова, в цей момент я зателефоную Путіну, щоб постаратися фіналізувати цю угоду”, — заявив Макрон.
Читайте також: Росія щодо ЗАЕС зайняла позицію “не діставайся ти нікому”: професор перерахував можливі сценарії в разі аварії
Чи зможе Україна демілітаризувати і деокупувати Запорізьку АЕС. Наскільки будуть ефективними дії МАГАТЕ та інших міжнародних організацій у цьому питанні. Чим загрожує Україні та світу ситуація із захопленням ЗАЕС. Ці та інші теми в ефірі телеканал FREEДОМ обговорили:
- професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський;
- голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух;
- співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Олександр Старух: Ніяких військ, ніяких снарядів біля об’єкта підвищеної ядерної небезпеки бути не повинно
— Ситуація на Запорізькій АЕС не змінилася. Якщо сказати щодо ядерної безпеки, на станції і навколо неї — там 11 мікрорентгенів. У принципі, поки що ядерної небезпеки чи якоїсь критичної ситуації там немає.
Але ми ж розуміємо, що будь-якої миті ситуація може змінитися або щось у них вибухнути: вони, як зазвичай, курять не там, де треба. Ракета ж може полетіти або зламатися, або можуть збити її. Вона може впасти в одне місце, в інше місце. Це може бути або сховище відпрацьованого палива, або блок який-небудь атомний.
Те, що президент великої європейської країни, в якій атомна енергетика становить основне енерговиробництво (президент Франції Еммануель Макрон, — ред.), робить такі заяви, — це, звичайно, добре.
Будемо сподіватися, що його слова не розійдуться з ділом, як у МАГАТЕ останнім часом.
Ця організація ніби закликає до чогось, але, на жаль, це не має жодних результатів. Потрібна дієва робота від міжнародних організацій. Чекаємо, що будуть реальні дії.
Просто надіслати спостерігачів — це дуже важливо, але вони вже в нас і були на атомній станції кілька місяців, ротація відбулася. Але по суті нічого не змінювалося.
Треба, щоб була демілітаризована зона і були виведені війська від об’єкта підвищеної ядерної небезпеки. І взагалі просто на атомній станції не може бути ніяких ні снарядів, нічого. Це в інтересах не тільки нашої країни, а й усіх жителів Європи.
Людвіг Литвинський: По Нікополю і Марганцю били з території Запорізької АЕС
— Я взагалі не ставлюся нормально до ролі, яку відігравала МАГАТЕ, починаючи з початку розширених військових дій. І мій скепсис, загалом, триває.
Чесно кажучи, на мій погляд, замість витрат на відрядження для свого персоналу, для поїздок на атомні станції, що діють, куди більш ефективно було б витратити ці кошти на антирекламу щодо “Росатому”, який активно підтримує окупацію, зокрема, на майданчику Запорізької атомної станції.
Ті обстріли, які відбулися по Нікополю і Марганцю, відбувалися з території, яка прилягає до Запорізької атомної станції, оскільки якщо подивитись на карту, то добре видно, що відстань до Нікополя і відстань до Марганця — це десятки кілометрів, не більше.
І саме звідти, саме з прилеглих територій найзручніше обстрілювати ці міста. На Запорізькій атомній станції було розміщено важке озброєння — це системи залпового вогню, безпосередньо поблизу атомної станції, безпосередньо поблизу сховища відпрацьованого ядерного палива.
Зрозуміло, що удар у відповідь завдати туди не можна. А Росія продовжує свої провокаційні обстріли з метою домогтися бажаного для себе результату.
Юрій Корольчук: МАГАТЕ — заручники ситуації в ситуації із ЗАЕС
— Щодо МАГАТЕ: тут питання, з одного боку, складне, з іншого — просте. Тому що ми бачимо приклад “зернової угоди”. Тобто там теж є ООН, а МАГАТЕ — це організація, яка відповідає за безпеку блоків на АЕС і відносини з ядерними об’єктами. Це теж структура ООН.
Є посередник Туреччина, ну і конкретно Україна та Росія. Тобто, якщо зернова угода працює, і ба більше, ми бачимо переговори щодо аміачної теми, щоб аміачний дріт працював, то чому Запорізька АЕС не може повернутися у формат роботи до серпня цього року?
Тобто, коли фактично контролювали станцію російські війська, але водночас “Енергоатом” керував Запорізькою АЕС. Працівники були працевлаштовані в “Енергоатом” і “Укренерго” як оператори. Тобто ось така була гібридна робота.
Але тут дійсно складний момент. Тому що за цей час що зробила Росія? Вони створили окреме юридичне російське підприємство, воно зареєстроване в Росії, і вони туди перевели зараз людей.
І якщо та зернова угода компромісна, то в рамках цієї ядерної угоди, чи як її назвати правильно, то російське підприємство буде передавати дані, скоріш за все, представникам МАГАТЕ, які там будуть присутні. А МАГАТЕ тоді будуть передавати ці дані вже “Енергоатому” і “Укренерго”. Ось такий буде ланцюжок.
Це, звичайно, найгірший варіант, який тільки можна уявити, тому що МАГАТЕ – це не посередник, це технічна організація. І вони теж, виходить, є заручниками ситуації, тому що ніхто не хоче на себе брати відповідальність. Бо АЕС — це величезний об’єкт, який несе ризики, і є питання безпеки.
Чому ми чуємо, що зона безпеки має бути створена? Щоб не було ризиків можливих аварій, обстрілів, інших ситуацій. Ось така схема, в принципі, може вийти. І те, що говорить Макрон, цьому підтвердження.
У нас, окрім Запорізької АЕС, є три ще три атомні електростанції: Південноукраїнська, Рівненська і Хмельницька. І вони всі, в принципі, відповідають високому рівню безпеки ще з часів Радянського Союзу, коли їх будували й проєктували.
Можна сказати, що і ракетні удари, і падіння літака вони всі можуть витримати. Але є людський фактор, який ніхто не врахував, що він може бути, і ми не знаємо, чи спрацює цей людський фактор, і в який бік: негативний чи навпаки, захистить.
І ось це проблема. Тому що навіть ті ядерні відходи Запорізької АЕС у мирний час — це дуже практично, це такий правильний варіант, але у воєнний час вони відіграють негативну роль.
Якщо станеться, наприклад, витік, то це ризики, в першу чергу, для нашої країни. І навіть якщо немає особливої рози вітрів, там усе може зміститися і в бік Росії, і в бік Європейського Союзу, і в бік Туреччини, усе може бути. Тому, звичайно, ризики великі в цьому питанні.
Читайте також: Російські військові можуть покинути територію ЗАЕС найближчим часом, – Ступак (ВІДЕО)