За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну було знищено або пошкоджено понад 560 об’єктів української культурної спадщини — це музеї, релігійні об’єкти, бібліотеки та багато іншого, повідомляє FREEДОМ.
Така доля спіткала Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди в Харківській області. Російські ракети вдарили по ньому вночі 6 травня, проте на той момент більша частина експонатів була евакуйована. Будинок, у якому провів останні роки життя відомий філософ Григорій Сковорода, майже знищений. Зараз збирають гроші на його відновлення. На це знадобиться щонайменше 112 мільйонів гривень.
“Ця будівля — символ нашої боротьби проти російського агресора. Він може знищувати будівлі, може намагатися знищити нашу культуру, але ніколи не зможе знищити наш світогляд і нашу спадщину, яку ми будемо відстоювати й надалі”, — сказав голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов, якого цитує офіційний сайт ОВА.
За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики України, на кінець вересня обстрілами пошкоджено близько 270 релігійних об’єктів, зокрема 169 церков. Наприклад, 21 березня в селі В’язівка Житомирської області російська ракета влучила в храм Різдва Пресвятої Богородиці. Його побудували 1862 року, він пережив знищення церков радянською владою й Другу світову війну, а через обстріли росіян від храму залишилися лише стіни.
“Чому росіяни намагаються знищити нашу культурну спадщину? Тут, гадаю, є два аспекти, перш за все, моральний, щоб знизити наш моральний дух, щоб змусити нас засмутитися, і по-друге, це їхня ідентичність, ми бачимо історично, що це люди, які завжди все знищують”, — вважає співзасновниця ГО “Інститут культури України” Марина Соботюк.
Те, що російські військові не зруйнували, — вони вкрали. Тікаючи з Херсона, вони пограбували обласний краєзнавчий музей. До окупації там розміщувалося понад 170 тисяч експонатів. Нині залишилося тільки те, що не змогли або не встигли забрати із собою російські солдати.
“У Херсоні постраждали два музеї — це обласний краєзнавчий музей та обласний художній музей імені Шовкуненка. На жаль, ситуація невтішна, за попередніми оцінками, може бути втрачено до 80% музейного фонду, що зберігався в цих обох музеях. Зараз готується і буде проведена комісія зі звірки того, що залишилося в цих музеях. На жаль, вона дещо ускладнена через ситуацію в місті”, — сказала заступниця міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва.
Україна розраховує на підтримку країн Євросоюзу щодо захисту культурної спадщини. Хоча відновлення зруйнованих і пошкоджених об’єктів можна буде здійснювати тільки після війни — уже зараз, у зимовий період, вони потребують захисту.
“В уряду є чіткий реєстр, який фіксує пошкодження культурної спадщини. З іншого боку, це має бути перевірено на рівні міжнародних експертів. Цей процес розпочнеться, і кожен такий об’єкт потребує спеціальної процедури, як його перевіряти та відновлювати. Але зараз практично неможливо розпочати таке відновлення. Тому ми маємо принаймні підготувати ці об’єкти до зими, щоб зберегти їх у цих умовах”, — сказав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко під час пресконференції за підсумками участі в роботі Ради міністрів ЄС з культури.
Культурні об’єкти поки не планують реставрувати, оскільки залишається ризик повторного руйнування, бо росіяни не припиняють атакувати невійськові об’єкти України.
Читайте також: На вістрі військової машини РФ перебуває культурна складова, — Ткаченко (ВІДЕО)
Зруйнований Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди. Фото: kharkivoda.gov.ua