Використання для України прибутку з заморожених активів РФ: про механізми та суми висловилася експертка

Ілюстративне фото: Facebook

Рада Європейського Союзу ухвалила рішення, яке дозволить ЄС використати прибутки від заморожених російських активів для України. Однак між цим рішенням та безпосередньо використанням грошей лежить багато проміжних кроків. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки, членкиня Міжнародної експертної групи Єрмака — Макфола щодо посилення санкцій проти РФ Наталія Шаповал.

“Поки що рішення стосується депозитаріїв, у яких перебувають ресурси. Вони начебто відкладають гроші на певний рахунок, і далі мають відбутися рішення про те, щоб направити їх усередині ЄС і лише після цього направити їх до України. Тобто, ще цих кроків досить багато”, — пояснила гостя ефіру.

Вона додала, що прибутки з російських активів мають спрямувати спершу до якогось європейського фонду, можливо, наприклад, буде використано український механізм, яким передбачено надання Києву 50 млрд євро.

“Там написано, що, в принципі, для його фінансування можуть бути використані, зокрема, російські активи. Відповідно, один із варіантів, який, можливо, не найсприятливіший, що Рада Європейського Союзу ухвалить рішення, що можна направити гроші туди”, — прокоментувала Шаповал, додавши, що це не єдиний варіант.

Щодо обсягів коштів, які можуть бути таким чином використані для України, то йдеться щонайменше про мільярд на рік.

“Це можуть бути чималі суми. З того, що відомо, минулого року депозитарій Euroclear дав звіт про 4,4 млрд євро, зароблених на тих російських активах. І якщо податок буде досить великим, наприклад, 100%, то це може бути така сума або щось менше за цю суму, але йдеться про мільярд і більше на рік”, — зазначила членкиня Міжнародної експертної групи Єрмака — Макфола.

Вона також сказала, що від ухваленого рішення щодо використання прибутку від російських активів до рішення про використання самих активів — дистанція велика. Проте країни ЄС та “Великої сімки” рухаються у цьому напрямі, шукають юридичні рішення. А необхідність фінансової допомоги Києву та складності з використанням для цього бюджетних коштів схилятимуть чашу терезів саме в цей бік.

“Площину, що юридично цього не можна зробити, теж починають “хитати”. І тільки-но у політиків з’явиться справді бажання, щоб юристи знайшли рішення, то, на мою думку, вони знайдуть рішення. І цих сил гравітації дедалі більше”, — вважає гостя ефіру.

Водночас вона наголосила, що це мають бути дуже вивірені з юридичного погляду рішення.

“Щоб справді в суді Росія не могла виграти, важливою є юридична робота, яка, мені здається, з перших днів повномасштабного вторгнення все-таки ведеться”, — додала Наталія Шаповал.

Читайте також: Передача заморожених активів РФ для потреб України — це вирішене питання, — Устенко

Прямий ефір