Виключення РФ із ЮНЕСКО (спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй із питань освіти, науки і культури, що включає пам’ятки до списку Всесвітньої спадщини) є малоймовірним. Таку думку сьогодні, 22 серпня, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.) Олег Шамшур.
“Я представляв Україну в ЮНЕСКО і тому мені досить добре зрозумілі можливості та обмеження цієї організації. Тому виключити Росію з ЮНЕСКО, я вважаю, це малореально. Для цього має бути відповідне рішення Генеральної конференції ЮНЕСКО. І ми знаємо, як непросто вирішуються питання в ООН, тобто коли на Генасамблеї, коли в Раді безпеки”, — сказав він.
Дипломат вважає, що було б абсолютно правильним розраховувати, що Росію можна виключити з ЮНЕСКО, але на це не варто покладати надії.
“Інша справа, яку роль може відігравати ЮНЕСКО. Безумовно, важливо, що була місія ЮНЕСКО, важливо, щоб були зафіксовані до цього в Одесі руйнування і порушення Конвенції ЮНЕСКО. Важливо, щоб теж саме було зроблено в Чернігові. Але треба розуміти, що ЮНЕСКО може морально засудити, може виступити, можуть бути і мають бути заяви генерального директора. Я сподіваюся, теж рішення відповідних органів ЮНЕСКО”, — каже Шамшур.
За його словами, треба розуміти, що фізично захистити українські культурні цінності, життя українців можуть тільки Збройні сили України та її система ППО.
“Але це не означає, що не треба докладати ще більше зусиль для того, щоби всі організації системи ООН і насамперед ЮНЕСКО, займали таку проактивну позицію, щоби їх не треба було просити, а вони одразу ж автоматично реагували на ці злочини [РФ проти України] й давали свої висновки. У мене значно більше претензій до Ради безпеки ООН, оскільки вона не виконує своєї головної функції — підтримання миру, безпеки в глобальних масштабах. У ЮНЕСКО є свої обмеження. Більше, ніж дозволяє її статут, вона зробити не може. Але водночас ми живемо в надзвичайних обставинах, які вимагають надзвичайних методів і дій”, — резюмував Олег Шамшур.
Читайте також: ЮНЕСКО може внести історичні центри Києва та Львова до списку культурної спадщини під загрозою, — Кравчук
Нагадаємо, як заявила народна депутатка України, голова комітету культури, науки, освіти та медіа Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Євгенія Кравчук, унаслідок бойових дій в Україні зруйновано частково або повністю понад 1,5 тис. об’єктів культури, з них понад 700 є об’єктами культурної спадщини — пам’ятки архітектури, храми та інші старовинні будівлі. Україна розраховує отримати репарації, зокрема й на відновлення таких об’єктів.