Вихід Росії із зернової угоди: як реагує світ на черговий шантаж Кремля (ВІДЕО)

Завантаження зерна на судна для експорту. Фото: mind.ua

Термінові консультації у зв’язку з рішенням Російської Федерації вийти із зернової ініціативи розпочав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, Росія ставить під загрозу глобальну продовольчу безпеку. Україна робить усе можливе, щоби зберегти Чорноморський “зерновий коридор”, інформує FREEДОМ.

16 липня, напередодні оголошення рішення Росії не продовжувати зернову угоду, у США вже розглядали такий варіант розвитку подій.

Радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джейк Салліван заявив: у разі непродовження Чорноморської зернової ініціативи Росія зіткнеться із серйозними дипломатичними наслідками.

“Якщо Росія вийде з цієї ініціативи, то решта світу подивиться на це і скаже, що РФ відмовилася забезпечити країни глобального Півдня, Африки, Латинської Америки та Азії необхідним їм продовольством за доступними цінами. І я думаю, що надалі це коштуватиме Росії колосальних дипломатичних витрат”, — резюмував Салліван.

Дія зернової угоди закінчувалася 18 липня. За день до продовження представник Міністерства закордонних справ РФ заявила, що Росія офіційно повідомила Туреччині, Україні та секретаріату ООН про заперечення проти продовження документа. Це підтвердив речник глави Кремля Дмитро Пєсков.

“Частина Чорноморських домовленостей, що стосуються Росії, не виконана досі, тому її дія припиняється. Як тільки російська частина домовленостей буде виконана, російська сторона повернеться до реалізації цієї угоди негайно. Де-факто така ситуація”, — заявив Пєсков.

Рішення Росії вийти із зернової угоди “абсолютно невиправдане” і неприпустимо використовувати голод як зброю, заявив верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

“Мені дуже шкода говорити, що Росія відмовилася продовжити цю угоду. Це дуже серйозно, це створить багато проблем для людей у всьому світі. Ми, зі свого боку, зробимо все можливе за допомогою нашої солідарності, щоб зробити для споживачів українського зерна його доступним. І я повинен звинувачувати в цьому рішенні Росію”, — наголосив він.

Своєю чергою, голова Європейської ради Шарль Мішель заявив: таке рішення Росії поставить під загрозу продовольчу безпеку і доступ населення всього світу до зерна і добрив.

“Будемо чесні, ця Чорноморська зернова ініціатива, узгоджена під егідою Антоніу Гутерріша (генсек ООН — ред.), дуже важлива. Особливо для найбільш вразливих країн. Тому, що в цій угоді ми разом, європейці, допомагатимемо, щоб у цих країн був доступ до зерна і добрив, які їм потрібні. І тому ми повністю підтримуємо всі зусилля Антоніу Гутерріша щодо забезпечення безперебійності поставок”, — зазначив Мішель.

Лідер Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що планує поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним про продовження дії зернової угоди.

“У нашого міністра закордонних справ буде зустріч із російським колегою, і я сподіваюся, що на цій зустрічі ми зможемо швидко продовжити і відновити зернову угоду без перерви”, — повідомив Ердоган.

Потрібно робити все, щоб залишилася можливість використовувати Чорноморський коридор навіть без Росії, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

“Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, то всі готові продовжувати поставки зерна… Коли Росія каже, що вона зупиняє, вона зриває свої домовленості з генсеком ООН Гуттерішем і з президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було жодних домовленостей із ними”, — акцентував президент України в інтерв’ю африканським журналістам.

Заява Росії про вихід з угоди сколихнула деякі з найбідніших країн світу. Наприклад, Сомалі, згідно з торговельними даними ООН, у 2022-му році отримав 84 тис. тонн української пшениці, аби запобігти голоду, що насувається в деяких районах.

“100% усіх сомалійців використовують пшеницю. Якщо маршрут через Чорне море буде закрито, ми очікуємо, що ціна на неї підніметься до 28-30 доларів. Ми сподіваємося, що маршрут залишиться відкритим”, — сказав оптовий продавець зерна із Сомалі Мохамед Нор.

Уперше зернову угоду, яка давала змогу Україні експортувати продовольство через три чорноморські порти Одеси, уклали в липні 2022-го року. До неї було залучено Україну, Туреччину, ООН і Росію.

Пізніше РФ неодноразово блокувала угоду, вимагаючи виконати низку вимог, серед них — перепідключення “Россельхозбанка” до системи SWIFT, відновлення поставок сільгосптехніки, скасування обмежень на страхування, зняття заборони на доступ до портів ЄС, а також відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.

Читайте також: Дуже погана новина для світу, — Боррель про зупинку зернового договору

Раніше експосол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева заявила, що консультації щодо продовження зернової ініціативи триватимуть.

Прямий ефір