Президент Фінляндії Александр Стубб вважає удари по російських нафтопереробних заводах (НПЗ) прийнятними. Про це він заявив під час пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським. “Росія розуміє тільки силу”, — наголосив Стубб. Останніми тижнями атаки дронів були націлені на нафтопереробні підприємства в Росії. Вранці 2 квітня безпілотники вперше долетіли до території Татарстану й атакували об’єкти в Єлабузі та Нижньокамську, повідомляє FREEДОМ.
О 5:45 ранку за місцевим часом безпілотники атакували територію особливої економічної зони “Алабуга” в Татарстані. На опублікованих у соцмережах кадрах видно, як БпЛА пікірує на промислову забудову, після чого лунає потужний вибух. На території розташований завод зі збирання дронів-камікадзе.
Ще влітку 2023 року з розслідування журналістів видання “Протокол” та YouTube-каналу “РЗВРТ” стало відомо, що на базі особливої економічної зони “Алабуга” виробляють ударні безпілотники. До роботи залучають неповнолітніх студентів коледжу “Алабуга Політех”. Спочатку, за словами джерела журналістів, збиранням займалися підлітки з 15 до 17 років, тепер — студенти всіх курсів. Тим, кого залучають до виробництва дронів, заборонено говорити про те, чим вони займаються, під загрозою відрахування.
“Зараз у політеху навчається близько 1 000 осіб. Кілька сотень із них уже задіяні у збиранні “Шахедів”, які постачають з Ірану. Насамперед, стверджує джерело, йдеться про хлопців від 15 до 17 років, які вступили до коледжу після дев’ятого класу школи. На проєкт зі збирання “Шахедів” зараз перекидаються всі можливі сили. Якісь виробництва зупиняють, а якісь зовсім ліквідують”, — йдеться в публікації “Протоколу”.
У Нижньокамську дрони атакували НПЗ “Танеко” — третій за величиною нафтопереробний завод у Росії, що належить “Татнефти”. Підприємство розташоване за понад 1 200 кілометрів від кордону з Україною. Внаслідок удару пошкоджено установку первинної переробки нафти, яка переробляє близько 155 000 барелів нафти-сирцю на день.
У Міноборони України причетність до атаки не підтверджують й не спростовують.
“Бачимо, що гуркіт і “хлопки” на території держави-агресора тривають, тривають саме на військових об’єктах, які безпосередньо залучені в геноцидній війні Росії проти України. Можемо констатувати, що в цих подіях зброя та засоби іноземного виробництва наших партнерів не використовуються. Це факт”, — сказав в інтерв’ю “Радіо Свобода” представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
Від початку року дрони неодноразово атакували нафтопереробні заводи в Росії. Пошкоджень зазнали вже понад 15 підприємств. За даними Bloomberg, серія ударів по російських НПЗ призвела до скорочення експорту дизеля з Російської Федерації на 21%, а також до зменшення випуску автомобільного бензину в країні на 7,4%. У Росії використовують запаси, щоб знизити внутрішні ціни на паливо, кажуть експерти.
“З цього погляду є певні показники, які говорять про те, що таких запасів вистачить від місяця до трьох місяців. Коли вони вироблятимуться, з’являтиметься відповідний дефіцит”, — сказав голова Київського офісу Секретаріату Енергетичної спільноти Олексій Оржель.
За інформацією агентства Reuters, удари безпілотників по російських нафтопереробних заводах призвели до зупинки близько 14% усіх нафтопереробних потужностей Росії.
Читайте також: Росія однозначно відчуває від ударів по НПЗ суттєве погіршення економічного стану, — Несходовський
Як повідомлялося, у Російській Федерації тривають проблеми на ринку бензину. Щоб уникнути дефіциту, країна-агресор наростила імпорт палива з Білорусі. Утім, експерти вважають, що підвищення цін все ж не уникнути.