На тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України почали активну підготовку до так званих “виборів”.
Центральна виборча комісія Російської Федерації ухвалила рішення про призначення “виборів” цієї осені в “нових регіонах” — так у РФ називають окуповані частини Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей.
“Життєві корективи” Кремля
Для того, щоб провести “вибори”, російський президент Володимир Путін навіть змінив законодавство. 29 травня президент РФ підписав закон, яким дозволив проводити вибори на територіях, де діє воєнний стан.
Слідом за ним “закони” про вибори “депутатів” горезвісних “народних рад” підписали ватажки окупаційних адміністрацій Денис Пушилін, Володимир Сальдо, Євген Балицький і Леонід Пасічник.
Голова ЦВК Росії Елла Памфілова повідомила, що “традиційно в регіонах, де запроваджено воєнний стан, вибори не проводяться… але життя вносить свої корективи”.
За її словами, попередньо було отримано схвалення проведення “виборів” з боку Міноборони РФ і ФСБ РФ.
“Вибори” депутатів і представницьких органів влади муніципальних утворень відбудуться в єдиний день голосування 10 вересня.
На окупованих територіях планують обирати 50 “парламентаріїв” на п’ять років. Так звані “вибори” планують проводити за пропорційною системою — голосуватимуть за “кандидатів” за списками.
Наприкінці травня, ще до нового закону Путіна, у Донецьку відкрилися дільниці попереднього голосування партії “Единая Россия”. Тоді відбулися так звані “праймеріз”. Так, на тимчасово захоплених територіях Донбасу вже навіть визначилися з першими трійками у списках “кандидатів”.
У Донецьку, крім ватажка “ДНР” Пушиліна, “балотуватися” буде командир батальйону бойовиків “Спарта” Артем Жога і “гендиректорка” так званого “центру охорони материнства і дитинства” Ганна Желєзна.
У Луганську, крім Пасічника, “балотується” голова “народної ради” Денис Мірошниченко і депутат Держдуми РФ Віктор Водолацький.
Реакція демократичного світу
Європейський Союз засудив плани Росії провести у вересні так звані “вибори” на тимчасово окупованих територіях України. Речник Єврокомісії з питань зовнішньої політики Петер Стано назвав це “спробою надати легітимності протиправному військовому контролю РФ і навмисній анексії” українських територій.
Він зазначив, що відповідний крок Росії серйозно порушує Хартію ООН, незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а всі, хто причетний до організації псевдовиборів, зазнають наслідків своїх незаконних дій.
“Європейський Союз залишається непохитним у своїй підтримці України. Росія повинна негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої війська і військову техніку з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів”, — сказав Стано.
Віцепрем’єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук попередила українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, що будь-яка співпраця з російськими структурами — порушення українського закону.
“Кажуть, що окупанти зібралися якісь там “вибори” проводити у вересні на тимчасово окупованих територіях. Хочу ще раз попередити наших громадян на ТОТ: будьте обережні та відповідальні. Не дайте втягнути себе у співпрацю з ворогом. Бо всі колаборанти потім матимуть великі проблеми. Воно вам не потрібне!”, — наголосила міністерка.
Псевдовибори окупантів в обговоренні експертів
Навіщо Кремлю знадобилося проводити “вибори” в окупації, адже досвід попередніх років показав агресору, що світ не визнає його спроби встановити владу на захоплених територіях? Відповідь на це запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.);
- Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки;
- Сергій Гармаш, журналіст і президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: “Вибори” — це легітимація окупації та репетиція перед майбутніми президентськими виборами
— Тут присутня пропагандистська складова. Але також тут є і настільки улюблена Путіним формальна юридична логіка. Вона була використана ще 2014 року в Криму. Треба ж показати це і для пропаганди, і для подальших переговорів про завершення війни, і для різних претендентів на роль миротворця.
Ми зараз бачимо чергову миротворчу місію від країн Африканського континенту, а у Путіна хочуть провести юридичні процедури із закріплення окупації. Формально путінська Росія анексувала окуповану територію.
Щоправда, навіть у Росії ставлять запитання: а в яких кордонах? Але це в Кремлі мало кого хвилює. Їм треба повторити те, що вони зробили 2014 року в Криму.
Після формальної анексії треба показати, що інтеграція “нових територій” триває, що їх потрібно включити в правове і політичне поле Росії. Саме для демонстрації того, що нібито ці землі нібито входять до складу Росії назавжди, і що жодних змін не буде.
Усе ж підтасовано, заздалегідь відомо. Навіть існує формула: 70 на 70 — явка і віддані голоси за Путіна або “Единую Россию”, якщо тільки там не підіграють інші формально опозиційні партії.
“Вибори” — це фарс. Але для Путіна важливий юридичний бік. Таким чином демонструється, що там діє російська влада, що нібито населення підтримує російські партії, тим самим підтримує російську окупацію. Це ще й спроба легітимізувати, “узаконити” сам факт окупації та анексії цих територій.
Навесні майбутнього року мають відбутися вибори президента РФ. Їх спробують провести і на окупованих територіях. Тому зараз відбувається своєрідна репетиція – як це все пройде, наскільки все контролюється.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Міжнародним інстанціям давно час замислитися, що РФ робить у їхньому складі
— Звичайно ж, такі вибори ніхто ніколи не визнає. Путін, як колишній студент юридичного факультету, має знати це. Можливо, прогуляв, не вчив, але тоді отримав “трієчку” і пішов вчитися на розвідника, КДБіста. Знань міжнародного права, загалом-то, у нього і немає.
Росія хоче легітимізувати тимчасово окуповані території. Але ніхто ж цього не сприйме. Путін сказав африканській делегації, що вітає її мирний план. Але він промовчав, що хоче анексувати чужі території, провести там “вибори”.
Напевно, Кремль сподівається якось вислизнути із ситуації, в яку він потрапив, хоче якусь нічию на полі бою. Це навряд чи в нього вийде.
Тому, абсолютно правильною є позиція представників Євросоюзу, які заявили, що “вибори” на окупованих територіях — це не просто знущання над законом, а злочин. Тому всі, хто причетний до “виборчого процесу”, мають розуміти, що настає судове переслідування за те, що вони займаються такою діяльністю, яка суперечить не просто українському законодавству, а міжнародному праву.
Хто визнає ці вибори? Ну, можливо, Лукашенко і Північна Корея. Міжнародне співтовариство, природно, тільки ще глибше відокремиться від позиції Кремля.
Але потрібно ставити питання, чому Москва глумиться над статутом ООН і міжнародними конвенціями. Що РФ робить у Раді безпеки ООН, що вона робить на Генеральній асамблеї як член ООН, що вона робить в ОБСЄ?
ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Мета Кремля не змінилася — знищити українську націю
— Мета Путіна і Кремля не змінилася — це знищення народу України. Відповідно, під проведення псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях України закріплено іншу мету — примусова паспортизація мешканців захоплених сіл і міст. Адже голосувати не зможуть ті, хто не отримав російський паспорт.
Кремль, за моєю інформацією, поставив завдання видати паспорти РФ щонайменше 70% населення окупації. Зараз окупаційна влада не виконує цю норму і близько. У них усе йде дуже і дуже погано.
На окупованих територіях люди не хочуть вносити свої прізвища до списків виборців, які там тільки почали формувати. Це створює великі проблеми окупантам.
Але мета — легітимізувати окупаційні адміністрації у внутрішньополітичному порядку денному РФ для того, щоб остаточно знищити колаборантів і встановити алгоритм окупаційної влади на захоплених територіях.
Сьогодні там влада розділена на три складові. Це так звані “уряди”, які на 90% складаються з громадян РФ. Це силовики-громадяни РФ. А в так звані “законодавчі збори” вони наберуть місцевих. Але в них із людським ресурсом проблеми.
У мене є списки “кандидатів” на праймеріз “Единой России”. Їх можна розділити на три групи. Це, як правило, колаборанти, які раніше були в Партії регіонів і Комуністичній партії України. Це бюджетники — лікарі, вчителі, які отримують гроші в окупаційній адміністрації. І це безробітні, таксисти, сторожі, охоронці. На окупованих територіях великі проблеми з людським ресурсом.
Кремль знає за прикладом Криму, що світ не визнає ці “вибори”, йому це потрібно для ефективного управління окупованими територіями.
Силовиків, бюджетів, корупції ніхто не скасовував. До 2026 року Кремль виділятиме гроші на окуповані території і, відповідно, для місцевих корупціонерів це клондайк. Необхідно все швидше встановлювати для того, щоб починати “пиляти” бюджет.
Головна мета РФ — знищити українську націю. Для цього РФ створила цілу мережу силових органів, які ламають українську ідентичність через паспортизацію, через проведення таких “виборів”, щоб показати людям картинку, що після “виборів” РФ там нібито назавжди. Але плани окупантів ламають Збройні сили України.
СЕРГІЙ ГАРМАШ: Путін готує собі позицію для переговорів
— Росія має намір легалізувати свою присутність на окупованих територіях.
Однією з цілей цього є переговорна позиція. Путін бачить завершення війни саме на таких переговорах.
Путін ще не прийшов, мабуть, до розуміння того, що він може бути і не переможцем… Він сподівається, що таким чином, скажімо, через західних партнерів змусити нас сісти за стіл переговорів. І ось тоді йому знадобляться ці аргументи, які він зараз собі створює: так звані “референдуми” і “вибори”. Тому для нього це важливо. Це перший момент легалізації.
І зараз, коли Росія анексувала ці території, їй потрібні “законні органи влади” в її розумінні. Адже у вересні відбуватимуться не тільки “вибори” до так званих “народних рад” і “голів” квазіреспублік. Там створюватимуться і “муніципальні органи”, тобто “органи виконавчої влади” на місцях, які необхідні Росії для того, щоб керувати цим регіоном.
Заява представника Європейського Союзу важлива, вона симптоматична. Вона показує ставлення ЄС до процесів, які організовуються зараз. Але, по суті, вона буде мало впливати на те, відбудуться ці “вибори” чи не відбудуться.
Читайте також: На окупованих територіях України пройшов п’ятиденний “референдум” — реакція світової спільноти та місцевих жителів