Внесення “Райффайзен банку” до списку спонсорів війни нічого, крім втрати іміджу, для нього не давало, — економіст про тимчасове виключення

Ілюстративний скріншот: sanctions.nazk.gov.ua

Австрія прагматично підходить до 12-го пакету санкцій Європейського Союзу проти РФ, виходячи зі своїх інтересів. Про це сьогодні, 17 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков.

“Вона захищає свою банківську групу, яка походить з Австрії. Тому, з цієї точки зору це —  прагматизм, цинізм. Але, тим не менш, ми досягли мети ухвалення 12-го пакету санкцій, 12-й пакет ухвалено після того, як на офіційних українських сайтах з’явилося, що тимчасово призупинено потрапляння туди “Райффайзен банку” до завершення українсько-австрійських перемовин або до завершення перемовин по лінії Єврокомісії. У принципі, внесення цього банку до списку спонсорів війни нічого, крім втрати іміджу, для цього банку не давало”, — сказав він.

За словами економіста, воно не давало якоїсь користі конкретної, практичної ні Україні, ні іншим країнам.

“А введення цих санкцій і заборона на товари подвійного призначення — це удар по військово-промисловому комплексу Росії. Заборона на обхід санкцій щодо вивезення нафти з Росії — це удар по РФ. Тому з цієї точки зору думаю, що це більш ніж раціональний обмін, це більш ніж прагматичний обмін і з точки зору національних інтересів України, і з точки зору національних інтересів демократичних країн Європи, і з точки зору конкретно Австрії як країни. “Райффайзен банк” є вихідцем з Австрії, там, де основна власність у австрійських власників”, — пояснив Плотніков.

Зазначимо, що Австрія зняла свої заперечення проти 12-го пакета санкцій ЄС щодо Росії. За відомостями Reuters, влада Австрії намагалася домогтися виключення одного зі своїх банків з українського чорного списку. А потрапила до цього реєстру австрійська фінустанова через те, що продовжує працювати на території РФ. Україна під час перемовин погодилася тимчасово прибрати його зі списку спонсорів війни. 12-й пакет обмежень погодили лідери країн ЄС на саміті в Брюсселі 14-15 грудня. Однак увечері 15 грудня з’явилися повідомлення, що в Австрії залишалися заперечення.

Відомо, що формальна процедура схвалення санкцій завершиться наступного тижня. Новий пакет посилює контроль за продажем російської нафти. Також від європейських компаній вимагатимуть додавати в контракти пункт, що забороняє реекспорт товарів подвійного призначення до Росії. Крім того, пакет охоплює заборону на імпорт російських непромислових алмазів із січня 2024 року і поетапну заборону на імпорт російських алмазів, оброблених у третіх країнах, — із березня 2024-го.

Читайте також: ЄС дуже близький до затвердження 12-го пакету санкцій проти РФ: інтерв’ю з профільним радником глави ОПУ Владиславом Власюком

Прямий ефір