Російська влада цинічно намагається розв’язувати економічні проблеми коштом населення. Про це сьогодні, 14 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав доктор економічних наук Василь Фурман.
“Вище політичне керівництво Російської Федерації, на мій погляд, дуже цинічне. Воно сьогодні свої економічні проблеми намагається вирішити коштом населення. Яким чином? Річ у тім, що коли в тебе великий дефіцит, у них же не вистачає грошей… І шляхів розв’язання питання наповнення бюджету не так і багато. Один із поганих варіантів — шляхом збідніння населення. Це девальвація національної валюти, тому що в них досить великі експортні платежі, коли вони отримують податки від продажу нафти і газу, інших сировинних товарів, вони номінуються і в євро, і в доларі меншою мірою зараз, більшою мірою — у м’яких валютах, тобто це або Китай, або Індія, або Об’єднані Арабські Емірати, або Туреччина… Загалом, щоб наповнити бюджет, вони, по суті, роблять девальвацію національної валюти”, — зауважив економіст.
Він констатував, що 1/3 бюджетних витрат у РФ сьогодні пов’язана з війною. Прогнозується, що російська економіка розвиватиметься десь у межах 1-2%. Однак Фурман звернув увагу, що цей розвиток йде за рахунок військово-промислового комплексу.
“Але ти ж не створюєш додаткові вартості, виробляючи автомати Калашникова або виробляючи танки, або виробляючи ракети, які використовуються не на підняття добробуту свого населення. А в інших галузях іде спад. Тому це один із чинників, чому їхня валюта падає. Другий фактор — це, звісно, санкції, які запроваджені цивілізованим світом щодо цієї країни і, відповідно, поганий торговельний баланс, коли експорт значно менший, ніж імпорт”, — сказав економіст.
Важливими факторами Фурман назвав також вихід іноземного капіталу з російського ринку і м’яку бюджетну політику.
“Тобто у зв’язку з війною вони дуже багато грошей витрачають на військово-промисловий комплекс. Значно зросли зарплати військовим і в галузях, які пов’язані з війною. У людей, звичайно, є гроші, тому що вони платять. Але збільшення кількості грошей не означає, що збільшується кількість товарів. Ну і тут починають діяти прості економічні закони, коли починає девальвувати національна валюта, а за девальвацією національної валюти йде однозначна інфляція. І тут треба також сказати про спекулятивний фактор. Тобто дуже багато вже, я так розумію, бізнесу намагається на цьому заробити. Ось у комплексі сьогодні ці фактори дають, скажімо так, ту проблему для їхнього Центрального банку, коли національна валюта девальвує. І тут треба сказати про те, що ось вони вже випустили джина, мені здається”, — сказав він.
Економіст наголосив, що на тлі того, що російський рубль падає, росіян очікує інфляція, яку називають “податком для бідних”.
Читайте також: Росія імітує економічне зростання: експерт провів паралелі з СРСР перед розпадом
Як повідомлялося, на тлі падіння економіки російський рубль обвалився до рекордного мінімуму з початку війни в Україні. Вперше з весни 2022 року впав до позначки 96 рублів за долар. Для простого росіянина це зниження його доходів стосовно цін.