Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 28 лютого, обговорив із представниками Південно-Східної Європи та лідерами ЄС на саміті в Албанії євроінтеграцію України, приєднання до НАТО та протидію воєнній агресії Росії. Форум у такому форматі відбувся вже вдруге, повідомляє FREEДОМ.
Під час зустрічі в Тирані президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Албанії Еді Рама підписали Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Албанія. Документ сприятиме розвитку співпраці з Албанією та зміцненню позицій України в Балканському регіоні. А також сторони обговорили роботу над двосторонньою безпековою угодою в межах Спільної декларації G7 про підтримку України, до якої долучилася Албанія.
“Ми зібралися тут, щоб підтвердити, що ми, як і раніше, єдині в нашій відповіді: ми рішуче підтримуємо Україну перед обличчям загрози — і дуже реальної загрози безпеці Європи та глобального порядку”, — заявив Рама.
Глава Української держави подякував Рамі за організацію саміту, за можливість усім разом обговорити, як країни Південно-Східної Європи можуть посилити себе. Зеленський заявив, що Путін намагається повернути старі диктати — він хоче нав’язувати свої бажання іншим націям.
“Усе, що зараз робить Путін, його войовничість, усе те, що він хоче примусити робити інші нації, — це спроба впровадити старі диктати того, як нації мають існувати, з чим вони мають погоджуватися і з чим не погоджуватися. І зробити це новою нормальністю. Ось чому так важливо для всіх вільних народів, для всіх нас зробити так, щоб Путін і його режим програли. Адже всі поразки Путіна — це наша спільна безпека”, — наголосив президент України.
Як заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Україна та Албанія — дві європейські країни, об’єднані спільними європейськими цінностями та спільним баченням майбутнього Європи. Він зазначив, що на перемовинах із міністром з питань Європи та закордонних справ Республіки Албанія Іглі Хасані вони обговорили також європейську інтеграцію України та членство в НАТО, а також — повномасштабну агресію Росії.
“У цьому контексті ми також обговорили питання щодо притягнення Росії до відповідальності за злочини агресії та всі воєнні злочини, вчинені під час війни. Тому ми хотіли б активізувати наші зусилля на цьому напрямі. І в цьому контексті ми цінуємо включення Албанії до міжнародного реєстру збитків, завданих Росією в Україні”, — сказав Кулеба.
Про те, що в Києва вже є конкретні домовленості з країнами Західних Балкан, за підсумками саміту “Україна — Південно-Східна Європа” заявив і президент Зеленський. І уточнив, що йдеться, зокрема, про зміцнення української артилерії.
“Перший крок — це мати можливість захищатися, а також бути сильними. Я вважаю — це важливо. Тому що зараз є деякі питання з приводу пакетів допомоги від наших партнерів — європейських і зі Сполучених Штатів. Ми дуже вдячні США за всю надану нам допомогу, а також партнерам з ЄС. Але станом на зараз потрібно бути сильними, адже зараз у нас немає альтернативи. Всі ми зараз маємо справу з кілером. Просто з кілером. Це просто “Гітлер. Частина друга””, — заявив глава Української держави.
Також Зеленський подякував за 13-й санкційний пакет проти Росії, наголосив на активній роботі Албанії в реалізації української формули миру та готовності Еді Рами взяти участь у майбутньому Глобальному саміті миру в Швейцарії. А також Зеленський запропонував провести спеціальний українсько-балканський форум оборонних індустрій у Києві або в одній із країн-учасниць.
Читайте також: Якщо не зупинити Путіна зараз, він розширюватиме агресію, — Зеленський
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський сьогодні, 28 лютого, взяв участь у відкритті саміту “Україна — Південно-Східна Європа”. Це вже друга зустріч у такому форматі — раніше подібний захід відбувся в Афінах, тепер — у Тирані. Зеленський зазначив, що кожен розуміє: нині час, коли визначається шлях Європи щонайменше на кілька поколінь.