Візит президента України Володимира Зеленського до Туреччини, під час якого відбулися перемовини з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі, — дуже продуктивний і позитивний за всіма параметрами. Туреччина є важливим партнером України в Чорноморському регіоні та взагалі в системі глобальних взаємовідносин. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив народний депутат України VI скликання, експерт-міжнародник Євген Добряк.
Він нагадав, що в України з Туреччиною юридично закріплено стратегічне партнерство, і на цій зустрічі Туреччина підтримала цю позицію.
“Багато хто говорить про те, що Туреччина має свої відносини з Російською Федерацією, допомагає обходити санкції тощо, але якщо на терезах зважити все, що Туреччина навіть після повномасштабного вторгнення зробила позитивного в політичному, економічному, військово-технічному плані для України, то, звісно, це буде набагато більше, ніж навіть те, що вони дозволяли обходити санкції для Росії”, — сказав Добряк.
Експерт пояснив, що Туреччина — східна держава, яка використовує всі свої можливості, щоб балансувати у складній ситуації, адже у Туреччини величезна кількість регіональних проблем, пов’язаних у трикутнику лідерства Іран – Саудівська Аравія – Туреччина, проблеми в Ізраїлі, проблеми з тероризмом, проблеми з ІДІЛом тощо.
“І треба теж враховувати, що тут Росія поки що вписується в ці всі процеси, і з нею поки що розмовляють. Але кілька турецьких банків припинили обслуговувати російський бізнес, великий нафтовий термінал “Дортіол” припинив приймати, перевантажувати російську нафту тощо. Тобто ми бачимо позитивний рух. Плюс сам Путін побоявся приїхати до Туреччини, і в мене є сумніви, що й анонсований візит після виборів у Росії теж відбудеться”, — додав він.
Щодо України Добряк бачить тільки позитив з боку Туреччини, починаючи від початку повномасштабної агресії РФ.
“Це закриття Босфору і Дарданелли для проходу військових кораблів у бік Чорного моря, обмін полоненими, перший перемовний майданчик, який надала Туреччина для України, військово-технічна співпраця і допомога, ті ж “Байрактари” тощо. Під час цього візиту це стало більш у глибокому аспекті. Це підписані угоди в оборонній сфері, які вже починають працювати на рівні уряду і компаній. Президент Зеленський відвідав корабельню у Стамбулі, де збираються два чудові корвети для Військово-морських сил України тощо. Плюс дуже хороша угода про спрощену торгівлю, яка позитивно вплине і на товарообіг, і на бізнес тощо”, — каже експерт.
Щодо бажання Туреччини підтвердити знову свій статус миротворця, за словами Добряка, це важливо і для внутрішньої ситуації в Туреччині.
“Тому що будуть муніципальні місцеві вибори в Туреччині, Ердоган оголосив, що це будуть у його політичній кар’єрі останні вибори. І цей момент, коли він виступає миротворцем у глобальному дипломатичному полі, відіграє для внутрішньої аудиторії дуже важливу роль. У глобальному сьогоднішньому світі Туреччина знову виходить на лідируючі позиції. У Туреччини йде серйозне потепління з країнами Заходу, зокрема після того, коли Туреччина пропустила Швецію до НАТО, і пішло потепління зі США, насамперед в оборонній сфері. Це позитивні моменти, і я думаю, позитивна динаміка зберігатиметься”, — висловився він.
Плюс, на думку експерта-міжнародника, коли Ердоган запропонував майданчик для мирних перемовин, але скрізь акцентувалась участь Росії, дуже правильно парирував президент Зеленський, що на сьогодні розмовляти з Росією нема про що.
“Ми маємо підготувати ґрунт для можливих майбутніх перемовин, які стосуватимуться закінчення війни. Але на сьогодні залучення Росії до цього процесу неможливе. Це все одно, що на Ялтинську конференцію було запросити Герінга. І це правильно, що доніс президент України до президента Туреччини меседжі української сторони з приводу формули миру”, — резюмував Євген Добряк.
Читайте також: “Туреччина — вкрай важливий для України партнер”: деталі зустрічі Зеленського з Ердоганом (ВІДЕО)
Нагадаємо, під час робочого візиту до Туреччини президент України Володимир Зеленський зустрівся із представниками турецького оборонно-промислового комплексу. По оборонній галузі — і на урядовому рівні, і на рівні компаній двох держав — досягнуто домовленостей про спільні проєкти.