Візит Зеленського до Миколаєва, важливі переговори з лідерами країн-союзників і саміт Україна — ЄС: підсумки тижня (ВІДЕО)

Шарль Мішель, Володимир Зеленський, Урсула фон дер Ляєн. Скріншот: uatv.ua

Українські захисники почали тренуватися на британських танках Challenger 2. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський після розмови з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Лідери країн також обговорили різнобічну підтримку України на коротку та тривалу перспективу. Крім того, президент України звернув увагу на те, що росіянам і білорусам не місце на майбутній Олімпіаді в Парижі. Про інші зустрічі, переговори та заяви Володимира Зеленського за минулий тиждень — у матеріалі FREEДОМ.

Робочий тиждень Володимир Зеленський розпочав із поїздки до Миколаєва. Президент України та прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксе провідали поранених українських захисників у міському госпіталі, відвідали Миколаївський морський торговельний порт, де оглянули зруйновані російськими атаками резервуари для зберігання оливи, і завітали до індивідуального теплового пункту, обладнаного установкою для очищення та роздачі води. Останній проєкт було реалізовано за допомогою Данії.

Данія стала однією з перших країн-партнерів, яка прийняла пропозицію українського лідера взяти шефство над регіонами та галузями економіки України, що постраждали від війни, для їхнього відновлення.

“Президенте Зеленський, Данія буде підтримувати вас стільки, скільки потрібно. Ми будемо вас підтримувати зброєю, тренуваннями і, зрештою, гуманітарною допомогою, реконструкцією. Наша мета — залишатися одним із найбільших донорів, якщо враховувати розмір нашої держави. Ми сподіваємося, що так буде й надалі”, — зазначила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.

Після повернення до Києва Володимир Зеленський зустрівся з президентом Австрії Александером ван дер Белленом. Президент України заручився обіцянкою австрійського лідера надавати Україні допомогу в проведенні реформ, необхідних для європейської інтеграції країни.

“Український народ щодня рішуче і з неймовірними зусиллями бореться за свою свободу. Але при цьому вони також захищають нашу свободу, наші спільні європейські цінності, свободу і демократію. Тому ця війна стосується всіх нас. Австрія — нейтральна країна, як ви згадали, пане президенте Зеленський. Але бути нейтральним у військовому плані не означає, що ми нейтральні, коли йдеться про цінності. Сьогодні я хочу чітко сказати, що ми, як австрійці, сповнені рішучості та солідарні з Україною”, — наголосив президент Австрії Александер ван дер Беллен.

Топподією тижня став саміт Україна — ЄС, який відбувся в Києві 3 лютого. Напередодні засідання Володимир Зеленський отримав від глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн звіт про другу частину опитувальника для отримання статусу кандидата на членство в ЄС. На зустрічі президент України зазначив, що Росія готується до спроби реваншу, і для перемоги над противником потрібні не тільки успіхи ЗСУ на полі бою, а й підтримка європейських союзників України. Фон дер Ляєн, своєю чергою, анонсувала 10-й пакет санкцій проти Російської Федерації. За словами глави Єврокомісії, новий пакет має бути готовий до річниці початку повномасштабного вторгнення.

“Наші санкції розмивають російську економіку, здійснюють її корозію. 160 млн євро на день — це енергетична ціна, ціна за постачання енергоресурсів, і тиск посилюватиметься. Ми з партнерами з “Великої сімки” додамо ще одну граничну ціну на нафтопродукцію. На річницю початку цього повномасштабного вторгнення готуємо 10-й пакет санкцій. Росія також змушена буде заплатити за заподіяні руйнування, а також даватиме кошти на реконструкцію України”, — зазначила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

На 24-му саміті Україна — ЄС схвалили план інтеграції країни до спільного ринку Євросоюзу. За словами Володимира Зеленського, його реалізація зробить Україну де-факто членом Союзу на рівні секторів економіки. Президент України наголосив, що, незважаючи на повномасштабну війну, прогрес у впровадженні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є очевидним, а Україна йде до мети — почати переговори про членство вже 2023 року.

“На сьогодні виконано 72% наших зобов’язань за угодою. Сьогодні на саміті ми представили прогрес у реалізації рекомендацій Єврокомісії. Уперше в нашому двосторонньому документі, у спільній заяві саміту, зафіксовано наміри розпочати переговори щодо вступу, і розпочати їх якнайшвидше. Ми вже розпочали підготовку цих переговорів і очікуємо відповідних рішень Єврокомісії та Європейської Ради”, — зазначив президент України Володимир Зеленський.

Крім того, цього тижня Володимир Зеленський розмовляв із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, прем’єр-міністром Бельгії Александером де Кроо та прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Лідери країн обговорили ситуацію на фронті, співробітництво у сфері оборони та кроки з реалізації української формули миру.

Читайте також: Створення танкової коаліції — це не лише про посилення ЗСУ, а й про прискорення звільнення територій України, — Зеленський на зустрічі із Блащаком

Прямий ефір