Китай оцінює повномасштабну війну Росії проти України в контексті свого протистояння зі США, і грати суто в інтересах країни-агресора не входить в його плани. Однак, для подальших дій Пекіна важливо знати позиції Києва та Москви. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Китай грає у своїх інтересах, сприймає нинішню війну в контексті свого протистояння зі США, тому в цьому плані Китай ближче до Росії, на жаль. Але грати в інтересах Росії, на російському боці — Китай не буде, тому що це йому теж не дуже вигідно”, — сказав він.
Політолог зазначив, що Пекін прагне виступати в ролі посередника і миротворця у врегулюванні війни Росії проти України.
“Нинішня місія Лі Хуея (спецпредставник уряду Китаю з питань Євразії, — ред.) до Москви… Нагадаю, що друга була 2023 року, і тоді Китай переконався, що не виходить, неможливо знайти прийнятний компроміс, який би влаштував обидві сторони. Думаю, зараз схожа історія”, — каже він.
Фесенко додав, що китайська так звана миротворча місія відновилася на тлі підготовки до проведення Глобального саміту миру за українською формулою миру.
“Україна запросила Китай. Китай роздумує, бо там можуть бути американці, але зондує ситуацію. Тому для зондажу і поїхав їхній спецпредставник. Зауважте, як Москва відреагувала, там сказали, що не може бути мирних переговорів без Росії. А чому вони так сказали, а? Тому що їх на цей Глобальний саміт миру не запрошують”, — зазначив політолог.
Нібито справжніх дискусій не може відбутися без Росії, акцентував Фесенко.
“Вони поскаржилися Лі Хуею, посилаючи сигнал, мовляв, і ви теж не беріть участі. Але Китай відстежуватиме ситуацію, а визначатися буде в останній момент — брати участь чи не брати участь. Але не стільки, щоб підіграти Росії, скільки визначитися самим, як діяти далі і щодо Глобального саміту миру, і щодо мирних переговорів, які вони хочуть самі ініціювати і самі контролювати”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Можливе запрошення Росії на другий Глобальний саміт миру прокоментував політолог
Нагадаємо, після переговорів із російським міністром закордонних справ Михайлом Галузіним 2 березня спеціальний представник уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуей заявив, що війна в Україні має “вирішуватися шляхом переговорів“. Очікується, що після цього спецпредставник відвідає Україну, Польщу та Німеччину.