Позиція Китаю щодо української формули миру залишається дуже важливою, оскільки до КНР прислухаються країни глобального Півдня. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
“Ухвалене рішення на швейцарському Глобальному саміті миру — це буде не ультиматум, але все ж набір вимог до країни-агресора поважати міжнародний порядок, поважати територіальну цілісність й суверенітет. Але, звичайно, будуть поправки на реальну картину. Тому, я думаю, буде описано те, що можна вирішити військовим шляхом, і те, що потрібно вирішувати дипломатичним шляхом, можливо, етапність цього рішення. І дуже важлива роль Китаю, до думки якого прислухаються дуже багато країн так званого глобального Півдня”, — сказав він.
На думку експерта, в цьому випадку показовим буде візит лідера Китаю Сі Цзіньпіна до Європи, який планується в першій декаді травня.
“7 травня в Москві те, що вони називають “інавгурація”. І от якщо Сі Цзіньпін пролетить над Москвою й полетить собі до Парижа, Будапешта та Белграда, це взагалі буде чіткий сигнал про те, що Китай підтримує консолідовану позицію України й Заходу. Якщо ж він раптом зупиниться в Москві, це означає, що роботи з Китаєм буде ще більше”, — сказав Попов.
Експерт Українського інституту майбутнього також нагадав, що саміт НАТО відбудеться у Вашингтоні лише за кілька тижнів після Глобального саміту миру в Швейцарії, де буде підтримано український план мирного врегулювання.
“Тобто у НАТО є своя особлива роль у реалізації українського мирного плану. Це теж встановлення нових правил європейської безпеки, зокрема безпеки України. І тому якраз це буде буквально свіжий план, який Україна і представлятиме на саміті НАТО”, — сказав він.
Читайте також: Плани Путіна відвідати Китай після “інавгурації” свідчать про сильну залежність РФ від КНР, — Семиволос
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росії буде складно продовжувати атакувати Україну без підтримки Китаю. Він попередив, що Вашингтон вживатиме заходів, якщо Китай не припинить постачати Росії товари для виробництва зброї. Попри партнерство з Москвою “без обмежень”, Китай уникає прямих поставок зброї в Росію.