Вірменія відвертається від Кремля і зближується із Заходом (ВІДЕО)

Прапор Вірменії. Фото: gettyimages.com

24 липня завершуються спільні маневри США та Вірменії EAGLE PARTNER 2024. Тренування в межах підготовки до участі в миротворчих місіях стартували 15 липня. Навчання збройних сил США та Вірменії відбуваються вже не перший рік, а формат EAGLE PARTNER стартував у 2023-му, повідомляє FREEДОМ.

“Мета навчань — підвищення рівня злагодження підрозділів, які беруть участь у міжнародних миротворчих місіях у межах миротворчих операцій, обмін передовим досвідом у сфері управління та тактичної комунікації, а також підвищення боєготовності вірменського підрозділу. У межах підготовки до миротворчих місій підрозділи, які готуються до міжнародних миротворчих операцій, регулярно беруть участь в аналогічних спільних військових навчаннях й тренуваннях у країнах-партнерах”, — йдеться в повідомленні Міністерства оборони Вірменії в Telegram.

Ще в лютому 2024 року прем’єр-міністр Нікол Пашинян заявив про замороження членства Єревана в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). А на початку червня США та Вірменія домовилися перевести відносини на рівень стратегічного партнерства. Міністр закордонних справ Арарат Мірзоян взяв участь у нещодавньому саміті НАТО у Вашингтоні. Кремль на всі ці новини реагує нервово. Приміром, коментуючи спільні маневри Вірменії та США, представниця МЗС Росії Марія Захарова звинуватила Вашингтон в ескалації напруженості та образила колишнього союзника.

“Ці навчання мають: а) плановий характер та б) регулярний характер. А в іншому тут нічого нового немає. У Вірменії є свої плани щодо військової реформи, щодо розвитку своїх збройних сил, і в цьому наша співпраця із Заходом та з такими ключовими партнерами, як Сполучені Штати, й не тільки. У межах такої ось політики потрібно це все і розуміти”, — сказав політичний експерт Рубен Меграбян.

Попри те, що членство Вірменії в ОДКБ заморожено, країна формально з організації не вийшла. Однак ситуація може змінитися. Прем’єр-міністр Нікол Пашинян уже неодноразово заявляв про ймовірність повного розриву відносин із Москвою в майбутньому. Він сам останні саміти ОДКБ проігнорував.

“ОДКБ, звісно, нині є валізою без ручки. Якщо в класичній версії прислів’я викинути шкода, то тут викинути небезпечно, тому що це валіза з вибухівкою. Тому тут потрібна певна обережність і, скажімо так, створення певних подушок безпеки, щоб цей краш-тест у найближчому майбутньому не мав би для Вірменії певних фатальних наслідків саме з позицій протидії Росії”, — вважає Меграбян.

Поглиблюється й партнерство Вірменії з Євросоюзом. Єреван та Брюссель почали переговори про безвізовий режим, що дозволить громадянам Вірменії безперешкодно подорожувати всередині Шенгенської зони.

“Рада ЄС повідомила на своєму сайті, що блок вирішив почати переговори з Єреваном про візи, а також запропонував 10 млн євро як допомогу збройним силам Вірменії. Міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян у своїй заяві сказав: “Це дуже важлива віха в поглибленні партнерства між Вірменією та ЄС, заснованого на спільних цінностях і принципах”, — пише Reuters.

За даними соцопитувань, проєвропейський курс країни підтримує більшість громадян Вірменії. Центр аналізу соціологічних досліджень опублікував дані за березень 2024-го. Відносини Вірменії з Росією вважають негативними 66% опитаних. Для порівняння, у березні 2023-го такої думки дотримувалися лише 49% респондентів.

Читайте також: Вірменія шукає нових партнерів, — політолог про участь Єревана в саміті Європейської політичної спільноти

Нагадаємо, у Вірменії закликали Росію не говорити з країною за допомогою погроз — хоч прямих, хоч непрямих.

Прямий ефір