Заява прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна про те, що Вірменія не є союзником Росії у війні з Україною — свідчення того, що Єреван намагається знайти точки опори, окрім Москви. Пашинян розуміє, що робити ставку лише на РФ більше неможливо. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказала завкафедрою міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечнікова, докторка політичних наук, професорка Ольга Брусиловська.
Вона зазначила, що Вірменія сама загнала себе у повну залежність від РФ, не трансформувавши за останні 30 років ані економіку, ані політичну систему.
“Вірменія, загалом, завжди перебувала на утриманні: у Радянському Союзі та у пострадянський час теж. Економіка Вірменії — у жахливо поганому стані. І, на жаль, там не було зроблено жодної роботи. Жодних домашніх завдань не виконали. Жодної трансформації країни за 30 років не провели. Їм було простіше отримувати все, що їм потрібне, із рук Москви. Але за це треба платити… За Єльцина ніхто особливо Вірменію ні до чого не примушував. А коли приходить до влади Путін, він різко змінює весь тон цих відносин. Таким чином Вірменія стає заручником ситуації. Інших союзників у неї не було. І, відповідно, потрібно було шукати якісь можливості домовитися з Москвою”, — окреслила ситуацію гостя ефіру.
Вона зазначила, що саме Путін “підняв на нову висоту” конфлікт навколо Нагірного Карабаху, зігравши на цілком зрозумілих почуттях вірменського народу, зокрема, відчутті небезпеки, яке переслідувало вірмен багато століть. Це посилило ізоляцію Вірменії й поставило у ще більшу залежність від РФ.
Заява Пашиняна про те, що Вірменія не є союзником Росії, за словами Брусиловської, звучить несподівано. Вона наголошує, що величезну роль у цьому відіграла війна РФ проти України: у багатьох колишніх союзників Москви вона викликала “психологічний злам”.
“Вони чудово розуміють, що робити ставку лише на Москву вже неможливо. І Вірменія це демонструє. Тобто вона намагається вийти із патової ситуації, куди сама себе загнала особливими відносинами з Росією. Мені здається, що так Пашинян намагається знайти якісь інші точки опори, розуміючи, що Москва йому не помічник у жодному сенсі”, — зазначила гостя ефіру.
Водночас вона скептично поставилася до слів Пашиняна про те, що санкції — “червона лінія” у торговельних відносинах з РФ, наголосивши, що Вірменія — надто несамостійний гравець.
“Якщо Пашинян справді продовжуватиме ту ж лінію, значить, він знайшов можливість домовитися з якимось іншим великим гравцем, який зможе реально стати союзником”, — додала Ольга Брусиловська.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян в інтерв’ю чеському телеканалу CNN Prima News заявив, що Вірменія не є союзником Росії у її війні проти України. За словами Пашиняна, здається, що є спосіб лавірувати між усіма цими зіткненнями, але також “правда в тому, що чим складніша ситуація, тим більше звужується можливість лавірування”.