На візит президента України Володимира Зеленського до столиці Вірменії Кремль може відреагувати болісно. Єреван уже досить давно демонструє абстрагування від Москви. Таку думку сьогодні, 27 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
“Єреван дистанціюється від Москви, і воно й зрозуміло. У Єревані болісно сприйняли поразку в 44-денній війні в Карабасі проти Азербайджану. Вони втратили тоді частину контрольованої майже 30 років території, і сподівалися, що Росія їм допоможе в цьому, ОДКБ допоможе в захисті цієї території. Але цього не вийшло. Росія проігнорувала, вона тільки ввела своїх миротворців, які пізніше 2023 року взагалі не допомогли, коли Азербайджан ухвалив рішення остаточно деокупувати Карабах, усю територію, що залишилася. Росія жодним чином цьому не перешкоджала, так звані миротворці взагалі не взаємодіяли ніяк”, — сказав він.
За словами оглядача, зараз Вірменія досить посилено і прискорено озброюється, використовує потенціал військово-промислових комплексів Франції та Індії, і транзитні шляхи через Іран для того, щоб компенсувати втрати, яких зазнала за час 44-денної війни і 2023 року (по суті 24-годинної війни).
“Вірменія шукає нових союзників. Росія для неї вже не союзник. Але слід розуміти, що на території Вірменії продовжують бути присутніми серйозні реваншистські амбіції. У самій Вірменії є політичні сили, які ці реваншистські амбіції підтримують і виступають проти дистанціювання від Росії. Тобто Росія ще зможе сколихнути внутрішнє протистояння, хаотизацію соціально-громадської та соціально-політичної обстановки, використовуючи елементи реваншизму”, — говорить Коваленко.
Разом із цим оглядач вважає, що Україні слід бути обережною в питаннях такого інтенсивного, стрімкого зближення з Вірменією з однієї причини.
“В України дуже хороші відносини з Азербайджаном, і щоб не псувати відносини з одним партнером, який, до речі, набагато раніше за Вірменію допомагав Україні в питаннях гуманітарних, постачань відповідних вантажів до України, коли був дуже складний період, окрім усього іншого, і в інших питаннях, про які зараз відкрито не говориться, допомагав, на відміну від Вірменії, то ми можемо викликати таким зближенням непорозуміння, і це було б, м’яко кажучи, небажано”, — висловився Олександр Коваленко.
Зазначимо, вірменські ЗМІ пишуть, що наступна поїздка Зеленського буде до Єревана. Президент України відвідає 4 березня столицю Вірменії. Це буде робочий візит українського лідера. Поїздка відбудеться на тлі зростання напруженості у відносинах Вірменії з Росією. Зокрема, Вірменія заморозила свою участь в ОДКБ.
Читайте також: “Замороження” членства Вірменії в ОДКБ — чому Пашинян пішов на такий крок, пояснив політолог
Нагадаємо, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія — не союзник Росії в її війні проти України. А також, що Вірменія призупинила своє членство в ОДКБ. За його словами, події 2021-2022 років показали, що ОДКБ фактично не працює щодо Вірменії. Однак про закриття російської військової бази в Гюмрі поки що не йдеться. Згідно з договором між Єреваном і Москвою, російський об’єкт розміщуватиметься на території Вірменії до 2044 року.