“Замороження” членства Вірменії в ОДКБ — чому Пашинян пішов на такий крок, пояснив політолог

Нікол Пашинян. Фото: ukrinform.ua

Рішення про “замороження” членства Вірменії в ОДКБ — це політична заява, і зрозуміло, чому її зроблено. Членство заморожується для того, щоб воно не було гальмом для Вірменії для відновлення її військового потенціалу. Таку думку сьогодні, 25 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив грузинський політолог Гела Васадзе.

“Що це означає з юридичного погляду, я намагався дізнатися у моїх колег, у юристів. Практично всі говорять про те, що такого механізму, як “заморозка” ОДКБ не передбачає. Тобто цього немає. Абсолютно очевидно, що Вірменія протягом усіх 30 років була повністю зав’язана на Росію, і сектор оборонної безпеки був повністю зав’язаний на Росії. Там були постачання виключно російського озброєння. Крім усього іншого, економіка Вірменії була кооптована, повністю інтегрована в російську економіку. І, відповідно, головним ринком для Вірменії був і залишається, як і раніше, ринок ЄАЕС — Євразійського економічного співтовариства. Зрозуміло, що так просто з цієї ситуації не вийти”, — сказав він.

За словами політолога, у Єревана вже були спроби відійти від ОДКБ після 2018 року.

“До речі, не тільки після 2018 року. Принцип “і і” Вірменія проголошувала завжди. Наприклад, у Вірменії є договір SEPA — договір про всеосяжне партнерство і співробітництво з Європейським Союзом. Практично всю зовнішньополітичну активність Вірменії обмежують дві досить серйозні інституції, в яких вона перебуває. Це ОДКБ і ЄАЕС. ОДКБ обмежує політичні та військово-технічні можливості Вірменії для співпраці з Росією. А ЄАЕС обмежує економічні можливості”, — каже Васадзе.

На думку політолога, сьогодні “заморозка” в ОДКБ зроблена для того, щоб це членство не заважало розвивати військово-технічне співробітництво й отримувати необхідні для Вірменії озброєння. Тому що Вірменія зазнала серйозної поразки 2020 року, і військовий потенціал країни, який був заснований на російській зброї, був якщо не обнулений, то дуже серйозно скорочений.

“Але після 2022 року в Росії просто немає можливості постачати Вірменії зброю. І прекрасно це все розуміють у Москві, у Москві все розуміють. Інша річ, що в Москві вимагають лояльності, а ця лояльність дедалі менша і менша. Зрозуміло, що вона існує, але вона існує рівно доти, доки незрозуміло, в якому стані вийде Росія з війни проти України, в якому стані і що буде наслідком для Росії агресії проти України. І виходить таким чином, що, якщо Росія вийде в повністю розібраному стані, буде легше піти. Якщо Росія збереже ресурси, тоді це розтягнеться на багато років. Але вже сьогодні ОДКБ є стримувальним механізмом для військово-технічного співробітництва, а воно є. Воно є з Францією, з Індією. Дуже багато країн як на Заході, так і на Сході готові надати Вірменії військово-технічну допомогу”, — підсумував Гела Васадзе.

Читайте також: Вірменія заявила про “заморожування” участі в ОДКБ — коментар експерта

Нагадаємо, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія — не союзник Росії в її війні проти України. А також, що Вірменія призупинила своє членство в ОДКБ. За його словами, події 2021-2022 років показали, що ОДКБ фактично не працює щодо Вірменії. Однак про закриття російської військової бази в Гюмрі поки що не йдеться. Згідно з договором між Єреваном і Москвою, російський об’єкт розміщуватиметься на території Вірменії до 2044 року.

Прямий ефір