Військовий експерт Сергій Грабський у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про ситуацію навколо Сєвєродонецька та Лисичанська, нове озброєння та про те, чому росіяни знищують інфраструктуру окупованих територій.
— Сєвєродонецьк це ключова позиція психологічно чи тактично?
– Психологічно. З погляду тактики доцільніше тримати оборону в Лисичанську. Він за річкою, яка є природною перешкодою, також знаходиться на височині, що дозволяє контролювати місцевість. Тому з воєнного погляду доцільно оборонятися там. Наше військове керівництво це також розуміє.
– Які загрози несе просування російських військ у районі Сєвєродонецька?
— Глобальна загроза не в самому Сєвєродонецьку, а ймовірності оточення Збройних сил України. На сьогоднішній день вона не настільки сильна. Нам вдалося відкинути супротивника на кілька кілометрів від траси Бахмут-Лисичанськ. Противник поки що не проводить активних дій у районі Сіверська. Проте треба розуміти, що цей коридор прострілюється. Тому називати ситуацію ідеальною – не можна. Ситуація є складною, але контролюється нашими військовими.
— Головне завдання — утримати Лисичанську оборону?
– Так. І треба розуміти, що якщо існуватиме загроза оточення наших військ, якщо противник продовжить тиск і спробує оточити наші війська на лінії Сіверск-Білогорівка, то потрібно буде приймати рішення про відхід. Наразі це виглядає вже дещо сумнівним, але до такого рішення потрібно бути готовим.
— Що найскладніше у подальшому звільненні цих територій?
— Найбільшою складністю для деокупації є локація, яка містить щільну міську забудову. Потрібно розуміти, що від Горлівки до Донецька і надалі це практично єдина міська забудова і деокупувати її буде дуже складно.
Найважчі бої точаться саме у міській забудові (ми бачимо це на прикладі Сєвєродонецька). Противник важко вгризається в кожен квартал, в кожну ділянку міста, тому можете собі уявити, як буде нашим воїнам, коли ми почнемо деокупацію в цьому напрямку. Потрібно буде проводити дуже серйозну операцію з глибоким охопленням та обходом супротивника, щоб не дати втягнути себе у виснажливі міські бої.
— Яку військову допомогу ми зараз маємо, чи використовується вона на сході й чи це дає позитивний результат?
— Якщо говорити про військову підтримку, яку нам надали ще до війни, то це мобільні протитанкові та протиповітряні засоби, які активно використовуються. У тому числі і на сході. Свідченням цього є кількість знищеної техніки супротивника. Ця підтримка вже виконала своє завдання.
Наразі ми використовуємо вже нові технології, робота пішла. Це озброєння дозволяє нам ефективніше протистояти супротивнику. Ми можемо дозволити собі контрнаступ і проведення глибоких маневрених операцій, пов’язаних вже не з обороною, а безпосередньо з визволенням наших територій.
При отриманні більш передових та потужних засобів ППО, а в майбутньому та авіації, ми зможемо забезпечити перевагу у повітрі, що гарантує проведення успішних контрнаступальних операцій. Робота продовжується.
— Росія прагне захопити максимальну територію, і це можна було б розцінювати як основу для подальших переговорів. Але при цьому російські військові знищують інфраструктуру, лікарні, житлові будинки. Начебто не розраховують залишатися там надовго. Як пояснити це протиріччя?
— Історія свідчить, що російські військові завжди так поводилися. Нічого не змінилося протягом останніх 500 років. Це було характерно для них завжди, в тому числі і жага окупувати, захоплювати нові території, що є абсолютно органічним для самої ідеї “русского мира”. Навряд чи з метою, щоб потім використати їх як переговорний аргумент.
Швидше за все, вони так ставляться до цієї території, бо вважають її своєю. “Все у нас народне, все у нас моє”, – говорили колись. Де встигають – вони грабують, де встигають – захоплюють та крадуть усе, що можна. Але це не означає, що вони думають звідти йти. Вони вважають, що це своє і так можна робити. Тож нічого дивного в цьому я не бачу.
Білий дім підготував новий пакет військової допомоги Україні на $700 млн
Читайте також: Кожна країна Євросоюзу може і по-своєму припинятиме залежність від газу та нафти з РФ – експерт