Воєнні злочини РФ проти українських дітей — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook/Оперативне командування "Південь"

За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, станом на сьогодні, 4 червня, внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну загинула 551 українська дитина. Постраждали як мінімум 1919. В Офісі генерального прокурора України наголошують, що найбільше дітей загинуло або дістало поранення в Донецькій, Харківській та в Херсонській областях, передає FREEДOM.

“Ти їдеш невідомо куди, ти не знаєш, що буде далі. І найстрашніше, ти розумієш, що з кожним твоїм наступним кроком ти все далі й далі від того, що в тебе є, тобто ти вже не повернешся, і як раніше вже не буде ніколи”, — так Евелін згадує дорогу до Києва.

З окупованого Росією Донецька до столиці вона приїхала влітку 2023 року. Коли 2014 року росіяни окупували місто, Евелін навчалася в третьому класі. У 2022-му вона закінчила школу і вступила до донецького вишу на політолога. Дівчина не боялася ділитися своєю проукраїнською позицією в соціальних мережах, і її постами зацікавилася російська окупаційна влада. Через тиск Евелін довелося піти з університету. Вона вирішила переїхати на підконтрольну Києву територію. З Донецька вирушила в російський Ростов-на-Дону. Потім — у білоруський Брест. Після того, як білоруські прикордонники не пустили її в Україну — не маючи для цього підстав, волонтери з Варшави допомогли Евелін через Польщу дістатися до Києва.

“Ми росли в контексті, що Україна — це абсолютне зло, Україна — це нацизм, Росія — це мир, це майбутнє і це добро. Дуже важко там перебувати, тому що все-таки пропаганда, яка існує на території Росії, і пропаганда, яка існує на тимчасово окупованих територіях, — це дві різні пропаганди, і та, що на окупованих територіях, більш жорстка”, — розповіла Евелін.

Правозахисники наголошують, що на тимчасово окупованих територіях України Росія мілітаризує дітей і підлітків, порушуючи Конвенцію ООН про права дитини. Дітей зомбують через навчальну програму — наповнивши спотвореними фактами та відвертими маніпуляціями підручники історії та літератури.  Так звані “уроки мужності”, зустрічі з російськими військовими злочинцями та полювання на педагогів і учнів, які дистанційно навчаються в українських школах. Так система так званого перевиховання влаштована під час навчального року. На літніх канікулах російські окупанти масово заганяють школярів до таборів із прискореною програмою російської пропаганди та “військово-патріотичного” виховання.

Ідеологічне виховання дітей поділяється на політичне і на мілітаризаційне, військове. Насамперед хочуть змусити дітей якимось чином полюбити Російську Федерацію, ненавидіти Україну, вважати себе росіянином і не вважати себе українцем. Другий етап — прищепити образ штучно створеного ворога. А на третьому етапі — мілітаризація. Дітей вчать стріляти, вбивати, але не просто так, а саме спрямовувати зброю на цього ворога.

Подібні практики застосовують і до незаконно депортованих українських дітей. Таких — щонайменше 19,5 тисяч. 2 червня до Миколаївської області вдалося повернути п’ятьох дітей-сиріт, яких Росія примусово перемістила на свою територію ще 2022 року. Тижнем раніше — ще 13. Сімох — з окупації, шістьох — із країни-агресора. Загалом повернути з депортації Україна змогла майже 500 маленьких українців. У цьому процесі Києву допомагають країни-партнери з Міжнародної коаліції.

“На сьогодні там 37 країн. Основне питання, це міжнародна коаліція взяла на себе зобов’язання використовувати всі важелі, які є у цих країн, щоб повертати українських дітей — публічні й непублічні. Депортація українських дітей має бути визнана воєнним злочином, геноцидом. Ми очікуємо, що Саміт миру принесе додаткові важелі впливу на російську сторону, зміну їхньої позиції та прискорення процесу повернення українських дітей”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Читайте також: Росія порушила кожну норму Конвенції про права дитини — коментар українського омбудсмена

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Більше новин — в Telegram-каналі #FREEДОМ

Не пропусти наші відео на YouTube-каналі FREEДОМ

Прямий ефір