Військові злочини, скоєні російською армією в Україні, мають бути обов’язково покарані. Це, крім очевидних причин, також важливо для подальшого розвитку суспільства. Про це розповів професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка Михайло Буроменський.
По-перше, покарання за злочин — це запобігання таким порушенням права надалі.
“Є таке поняття як “превенція” (попередження, запобігання). Тобто коли люди скоюють злочини, то вони розуміють, що за це врешті-решт можуть бути покарані. І страх перед покаранням є одним із факторів, що стримують”, — сказав Буроменський в ефірі телемарафону на UA.
По-друге, покарання — це усвідомлення суспільством існування справедливості. А для підняття громадського духу важливо, щоб деякі суди проводилися вже зараз, коли війну не закінчено.
“Оскільки розуміння того, що покарання буде мати місце, це теж дуже важливий фактор для громадськості. Оскільки люди розуміють, що хоча сьогодні тут є ворожі війська і хоча вони продовжать вчиняти злочини, вони будуть покарані й понесуть відповідальність”, — додав професор.
Окрім винесення вироків українським судом важливо поставити військових злочинців перед міжнародним трибуналом, перед Міжнародним кримінальним судом.
“Бо у них набагато ширші будуть можливості для розслідування злочинів та для притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили. Адже понад 100 країн є учасниками статуту Міжнародного кримінального суду, і тому всі ці 100 країн будуть залучені до пошуку злочинців та доставки їх прокурору Міжнародного кримінального суду”, — пояснив Буроменський.
Звичайно, громадськість чекає на суд не лише над виконавцями, а й над організаторами цієї війни — над президентом РФ Володимиром Путіним та його оточенням.
“Крім Путіна у найвищому політичному та військовому керівництві Російської Федерації набереться не один десяток таких людей. І приклад Югославського міжнародного трибуналу показує, що ці люди опиняються на лаві підсудних і вони відбувають покарання”, — продовжив експерт.
Але для притягнення до відповідальності вищого керівництва необхідно детально збирати всі злочини по крихтах, узагальнення яких дозволить сформувати звинувачення вищим чинам.
“Ці крихти є виключно важливими для створення загальної картини дій їх підлеглих — майорів, підполковників, полковників, генералів. Ось вони всі з одного боку підлеглі, тому що виконують злочинні накази. А з іншого — самі віддають злочинні накази, керуючись іншими злочинними наказами. Тобто тут цілий ланцюг злочинців, вони нестимуть відповідальність у різних судових інстанціях. Але всі дані, які будуть отримані в судових процесах, сформують загальну картину того, що перед нами є злочинці головні”, — розповів професор.
Причому головних злочинців судитимуть не лише за військові злочини, які їхня армія чинила на території України, а й за створення, розповсюдження та нав’язування “рашизму” як нової форми нацизму.
“Адже вони не просто війну розв’язали. Вони організували масовану пропагандистську обробку населення Російської Федерації та підготували це населення до того, щоб воно вело цю війну. Тобто вже можна говорити про існування російського нацизму (або як зараз говорять — “рашизму”). Це ціла ідеологія, яка спрямована на знищення й України як держави, й української культури, й українців як громадян української держави. Ось ці докази будуть завершальним акордом у судовому процесі над “верхівкою”, — описав Буроменський.
Звичайно, для громадськості важливо, щоб злочинці покарали не заочно, а фізично. Але очно притягти до відповідальності злочинців, які ховаються в Росії, буде складно. Проте військові злочини не мають терміну давності. І хтось раніше, хтось пізніше зазнає покарання.
“І цей військовий злочинець все життя перебуває під загрозою того, що він буде десь відловлений і постане перед судом. Це довічне очікування покарання — це не тільки очікування для людини, але це і робота для тих органів юстиції, які займаються упійманням таких злочинців”, — продовжив він.
При цьому очистити російське суспільство набагато складніше. Російське суспільство має пройти процедуру покаяння. На думку Буроменського, не лише за злочини цієї війни, а й за період радянського минулого: за Голодомор в Україні, за масові вбивства, за ГУЛАГ тощо
“От поки це покаяння не відбудеться, доти вони будуть тягнути чайники з тих країн, де вони воюють, і вважатимуть, що вони вчиняють правильно. Тобто має бути щось більше, ніж просто кримінальне покарання, має бути розуміння суспільством російським того, що у них немає іншого шляху до цивілізації та спілкування зі світом, ніж через покаяння. Це дуже довгий складний процес”, — наголосив експерт.
Читайте також:
Гіркий досвід України. Якою тепер має бути система світової безпеки?
Велика Британія виступає за трибунал для Путіна – глава британського МЗС