Війна РФ проти України, “традиційні цінності” та міфи про “велику перемогу”: підготовка до президентських виборів у РФ в огляді експертів

Володимир Путін. Фото: pixabay.com

17 березня 2024 року в Російській Федерації мають відбутися вибори президента. Підготовка до “народного волевиявлення” в Росії стартувала в жовтні минулого року.

Експерти вважають, що якоїсь альтернативи у громадян РФ на майбутніх виборах не буде: 2020 року після внесення змін до конституції Росії в чинного президента РФ Володимира Путіна обнулилися всі попередні строки, і він знову буде балотуватися на пост глави держави.

Президентські та парламентські вибори у РФ

Вибори президента РФ 2024 року мають стати головною електоральною подією в Росії протягом 2023-2026 років. Водночас нинішній господар Кремля поки що не оголошував про те, що балотуватиметься на цю посаду.

Однак у своїх виступах Путін постійно запевняє свій електорат у стабільності, і в тому, що Росія, яка вступила у війну проти України, не страждає економічно, попри західні санкції.

На думку політологів, акцент у нинішній передвиборчій кампанії Путіна приділятиметься на війні проти України, мілітаризації та міфах, які стосуються Другої світової війни.

А в 2016 році в Російській Федерації мають відбутися парламентські вибори. Експерти вважають, що в тому разі, якщо не буде повалено нинішній політичний режим, ці вибори будуть формальністю, і пройдуть під повним контролем влади, як і президентські.

Російський опозиціонер Андрій Сидельников вважає, що на сьогодні у російському парламенті немає опозиції, там відсутні будь-які дискусії та законодавчі ініціативи. На думку політика, унаслідок антиросійських санкцій РФ і далі закриватиметься від усього світу і деградуватиме.

“У Росії немає ніяких виборів, інституту виборів як такого не існує в російській федерації на сьогодні і протягом довгих років і десятиліть. Влада РФ може робити все що завгодно, вона загалом оголошує так звані вибори і записує потім результат, який їм потрібен, який їм цікавий, і не важливо, як голосують люди, ми прекрасно розуміємо, що всі вибори фальсифіковані на догоду правлячій еліті”, — розповів Сидельников.

Експерт упевнений, що будь-які зміни в Росії можливі не внаслідок виборів, а тільки після повного усунення Путіна від влади — внаслідок смерті або державного перевороту.

Сідельников переконаний, що в Росії потрібно вибудовувати нову політичну систему, а також готувати суспільство до вільних виборів, але доки у РФ правитиме Володимир Путін, це неможливо.

Путін до 2020 року заперечував можливість своєї участі в президентських виборах 2024 року. Однак поправки 2020 року до Конституції РФ прибрали з пункту щодо обмеження строків слово “поспіль”, що не давало змоги в принципі одній людині обіймати президентську посаду більше ніж два строки.

Крім цього, поправки також містили “обнулення” — дозвіл громадянам, які вже обіймали на момент ухвалення поправок посаду президента, обіймати цю посаду ще два строки. Під час підготовки до голосування щодо поправок Путін допустив свою участь у виборах 2024 року.

Читайте також: “Путін — безальтернативний кандидат”: у РФ почалася підготовка до президентських виборів — подробиці

Огляд думок експертів

Чи змінять щось у Росії президентські вибори? Чому для Путіна так важливо залишитися при владі? Чи можливі взагалі в РФ демократичні вибори президента? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Тарас Загородній, політолог, керуючий партнер Національної антикризової групи;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
  • Олександр Подрабінек, російський правозахисник, журналіст, громадський діяч, колишній радянський політв’язень;
  • Аббас Галлямов, російський політтехнолог;
  • Ігор Яковенко, російський журналіст, екс-депутат Держдуми РФ.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Поки Путін буде при владі, війна триватиме

— Згідно з Конституцією Росії, якщо щось трапляється з Путіним, наступником стає Мішустін (Михайло Мішустін, голова уряду РФ, — ред.), але, принаймні, виконувачем обов’язків. Тому, ставка КНР на російського прем’єра — це логічний крок з боку китайців. Йде ніби диверсифікація ризиків.

А те, що ризики для Путіна сильно зросли, це правда. По суті, Сполучені Штати Америки зараз оголосили аукціон серед російської еліти на те, хто перший прийде і здасть Путіна й отримає за це амністію. Власне, вони цього не приховують.

США до цього підтвердили, що без видачі Путіна не буде зняття санкцій. Вони показали, що з Путіним розмова закінчена.

Як любить у таких випадках говорити Путін, “дана команда мочити в сортирі”. Тільки тепер “мочити” буде не Путін, а будуть його активно ізолювати і показувати, що пес.

Вибори у РФ дуже важливі для нас, тому що війна — це путінська історія. Поки буде Путін при владі, війна триватиме. А коли Путіна не буде, дуже багато чого в Росії може змінитися, Ну, принаймні, на деякий час вони змушені будуть йти і зализувати рани.

ДМИТРІЙ ГУДКОВ: Російські еліти думають, як втекти зі злочинного “Титаніка”

— По-перше, немає ніяких виборів. Тому що, якщо Путін вирішить залишитися при владі, то це станеться не під час виборів, як заведено в розвинених демократичних країнах. Це буде чергова процедура самопризначення, яка зараз, на мій погляд, поставлена під сумнів.

Гаазький Міжнародний кримінальний суд офіційно визнав його злочинцем. І це насправді дуже серйозно змінює ситуацію всередині Росії. Особливо для тих еліт, які сьогодні обслуговують цю владу, цей режим, навіть якщо вони безпосередньо не підтримують війну.

На мій погляд, цей ордер [на арешт] має дуже важливе символічне значення. Навіть якщо він безпосередньо не призведе до того, що Путіна видадуть, наприклад, до Гаазького трибуналу, це є важливим сигналом для еліт.

Тому що це тепер уже не просто війна, а це війна, під час якої вчиняються злочини проти людяності. І це зафіксовано Міжнародним кримінальним судом, рішення якого провернути назад уже буде неможливо.

Я думаю, що зараз частина еліт буде відчувати чемоданний настрій і думати про те, як зіскочити з цього злочинного “Титаніка”.

Частина вже замислилася над тим, чи варто взагалі 2024 року віддавати Путіну можливість переобратися, тому що він сьогодні є нев’їзним у багато країн. Він є офіційним військовим злочинцем, і просто не здатний уже виконувати функції глави держави.

Це не означає, що обов’язково в Росії зможуть влаштувати якийсь бунт у 2024 році. Але я думаю, що вся ця ситуація значно ускладнює його бажання залишитися при владі після 2024 року.

Зрозуміло, що це залежатиме від різних чинників, одним із яких, звісно, є військова поразка [Російської Федерації]. Якщо вона відбудеться, то хоче Путін переобиратися, чи не хоче, то впливати на подальший розвиток подій будуть уже якісь інші речі.

ОЛЕКСАНДР ПОДРАБІНЕК: Російській владі байдужа думка громадян РФ

— До соціологічних опитувань у Росії ставлюся дуже скептично. Мушу зізнатися, з двох причин.

По-перше, в Росії неможливо працювати чесним соціологічним інститутам. Тут усе перебуває під контролем телебачення, радіо і преси. І, тому їхня достовірність для мене завжди сумнівна.

А по-друге, в умовах диктатури проводити опитування — це, я б сказав, непрофесійно і неякісно.

Люди бояться відповідати на запитання, багато хто відповідає на запитання так, як їм здається, буде безпечніше. Дізнатися справжній стан справ за допомогою соціальних запитань неможливо.

 Насправді, це такий усталений стереотип про те, що старше покоління консервативне. Але я вам маю зауважити, що сьогоднішні пенсіонери — це люди, які були в найактивнішому віці за часів перебудови і після неї. Тобто це ті люди, які вітали прихід демократії в Росії.

Тож меседж про те, що всі пенсіонери підтримують Путіна, мені здається, абсолютно нереалістичний за сьогоднішніх обставин. Старше покоління якраз більш навчене. Багато з них пережили радянські часи і знають ціну словам, які ллються з телевізора.

Я думаю, що пропаганді піддається не стільки старше покоління, скільки закордонні слухачі. Ось ви дивитеся відео, яке приходить із Росії. А чиє відео ви дивитеся? Ви дивитеся той самий пропагандистський продукт, який офіційно поширюється і на телебаченні, і за допомогою підставних фірм, афілійованих структур засобів масової інформації.

Кремлівська пропаганда дуже масована і дуже витончена, і все націлене на те, щоб створити за кордоном враження єдності російського народу в підтримці Кремля, в підтримці політики Путіна. Це сьогодні надмета Кремля, і вона, загалом, досягає успіхів.

Що стосується виборів і так званих “соцопитувань” у Російській Федерації, то ніяких виборців у РФ уже немає, ніяких виборів у Росії немає. Ці всі стереотипи — демократія, вибори — добре застосовні до вільних демократичних країн. У Росії цього немає.

І уряд абсолютно не цікавить думка народу Росії. Вони проводять соціологічні вуличні опитування не для того, щоб дізнатися чиюсь думку, а для того, щоб показати вам, як громадяни Росії підтримують Путіна, як вони підтримують свого президента. Це єдина мета, іншої немає.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Рейтинг Путіна впав, росіянам набридло ходити по колу

— Насамперед росіяни думають про Путіна як про такого діяча, який зміцнює позиції Росії, бореться за традиційні цінності. Але проблема тут в іншому: у країні посилюється запит на оновлення. Люди хочуть іти вперед, а не назад, а їм прямо кажуть: весь світ іде в майбутнє, а ми підемо в минуле. У нас консерватизм, у нас традиційні цінності. Тобто вчорашній день.

Це просто принципово протилежний напрямок руху стосовно того, куди хочуть люди. Треба розуміти, що ось ці традиційні цінності — це консерватизм. Це ж не зараз вони придумали, і ми вперше про це дізналися.

Насправді Путін про це говорить уже багато років, і намагається позиціювати Росію як головний оплот цих консервативних традиційних цінностей у цьому ліберальному світі.

Але ця штука перестала працювати. Згідно з останніми опитуваннями, електоральний рейтинг Путіна впав. Чому це відбувається? Росіянам набридло це нескінченне ходіння по колу. Вони хочуть іти вперед разом з усім світом, так само як усе людство йде вперед. І всі ці розмови про традиційні цінності вже не працюють. Вони просто вже злять людей.

Зрозуміло, коли почалася війна, цей запит на оновлення на певний час був нівельований або його, можна так сказати, його заморозили. Тобто країна раптом звалилася кудись у тартарари, і кудись полетіла. І тому дійсно, зараз запит на оновлення — нуль, він не актуалізований.

Але в міру наближення до дня голосування, коли люди докладатимуть зусиль над собою і намагатимуться думати, звісно, відбуватиметься розморожування тих довоєнних установок і запиту на оновлення.

І в цій ситуації єдиним способом виграти кампанію для Путіна, було б вчинити рівно навпаки. Тобто не про традиційні цінності говорити, а витягнути якогось молодого хлопця, представити його як майбутнього прем’єра. Мовляв, він буде в мене прем’єром, ми разом робитимемо реформи, а потім ви подивитеся, як він працює, ми подивимося на нього в справі, і я його зроблю наступником.

По суті, треба було б обдурити росіян, перетворити ці вибори не на голосування за себе, а за цього хлопця-наступника. Тобто люди повинні поставити галочку навпроти прізвища Путіна, маючи на увазі навіть не Путіна, а ось цього наступника. Ось, що він міг би зробити, щоб врятувати ситуацію.

Але Кремль пішов на цю дурість просто тому, що у президентських політтехнологів немає права пропонувати реальні речі. У них є право схвалювати тільки те, що подобається Путіну. А Путіну подобається ось це нескінченне ходіння по колу і звеличування.

ІГОРЬ ЯКОВЕНКО: Підготовка до президентських виборів до виборів не має жодного стосунку

— Жодного стосунку до реальності взагалі всі ці цифри “підтримки Путіна” не мають. Усю підготовку ведуть до так званих “виборів”, тому що жодних виборів у Росії не було ніколи протягом кількох століть, починаючи з Московського царства. І жодного разу не було такого, щоб у Московському царстві, потім у Російській імперії, у Радянському Союзі, а потім у пострадянській Росії влада б змінювалася на виборах.

Ви не можете назвати жодного випадку, коли був один правитель, відбулися вибори, і в результаті цих виборів з’явився інший правитель. У Росії таких випадків не було ніколи.

Що стосується того, що станеться, якщо проєкт “Россия” доживе до 2024 року, якщо Путін доживе до цього часу, то підготовка до заходу під назвою “вибори” триває за різними напрямами.

По-перше, є силовики, які забезпечують покірність населення, щоб воно не вийшло. Це одна робота.

Ось зараз прокурор зажадав 24 роки позбавлення волі Володимиру Кара-Мурзі — це підготовка до виборів. Потім є Памфілова (Елла Памфілова, голова Центрвиборчкому РФ, — ред.), там іде інструкція, скільки відсотків вона має намалювати Путіну. Це теж підготовка до виборів.

Ну і тепер ось що стосується безпосередньо цифр і так далі. Є ціла низка так званих людей, яких називають чомусь соціологами. Це люди, які мають дати якісь більш-менш правдоподібні цифри і впихнути це в громадську думку.

Ці цифри “малюють” ВЦВГД (Всеросійський центр вивчення громадської думки, — ред.) або ФГД (Фонд громадської думки, — ред.) — це дві головні контори, які виконують замовлення президентської адміністрації. Але там дійсно є професіонали. Я, загалом, непогано знаю цих людей, вони справді мають гарне уявлення про те, що таке соціологія.

Соціологія і соцопитування у фашистській тоталітарній державі неможливі в принципі.

Тому що питати людину, як вона ставиться до Володимира Володимировича Путіна, це те саме, що 1936 року на вулицях Берліна питати, як люди ставляться до Гітлера, або якогось 1938 року в Москві запитати, як ставитеся до Сталіна? Ну, ось приблизно так.

Насправді, є непрямі показники, за якими можна сказати, що значна частина росіян справді готова буде проголосувати за Путіна. І знову-таки, та кількість людей, які будуть готові поставити хрестик або галочку проти прізвища Путіна і опустити бюлетень, абсолютно не тотожна кількості людей, які дійсно підтримують Путіна.

Для того, щоб зрозуміти, як пов’язані ці голосування з реальною підтримкою, треба згадати Радянський Союз. Тоді був референдум, на якому 76% населення проголосували за збереження Союзу, пам’ятаєте? А потім, коли СРСР через кілька місяців розпався, жодна людина не вийшла його захищати. Ось і вся підтримка.

Так, якась частина людей щиро підтримує Путіна. Частині населення взагалі абсолютно все одно, вони не думають про це, і таких дуже багато. Якась частина людей проти.

Усе це не має жодного стосунку до результатів ось цього заходу, який називатиметься “вибори”. Ще раз підкреслюю, якщо путінська Росія до цього доживе, якщо до цього доживе Путін. Тому ті заходи з підготовки електорального дійства під назвою “вибори президента Російської Федерації” до справжніх виборів не мають жодного відношення.

Читайте також: Путін — вічний президент воюючої країни: експерти дали прогнози щодо майбутніх виборів у РФ

Прямий ефір