Зараз повістки росіянам вручають у різний спосіб — ходять по квартирах, підприємствах, роздають просто на вулиці. Цим займаються не лише представники військкоматів, але й співробітники поліції, і деякі особи у цивільному одязі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла юристка російського центру захисту прав людини “Меморіал” Тамілла Іманова.
“На тих же вулицях повістки роздають люди у цивільному одязі. Коли вони зупиняють чоловіка, то представляються співробітниками поліції. При цьому співробітники поліції, співробітники МВС не мають повноважень роздавати повістки на вулицях. Повістки повинні бути вислані заздалегідь у встановленому законом порядку. Єдиний момент, коли співробітники поліції можуть втручатися, коли людина вперто ухиляється, не реагує на вислану йому повістку, тоді за зареєстрованою адресою її проживання можуть з’явитися співробітники військкомату в супроводі поліцейських, але поліція в цьому випадку контролює процес вручення цієї повістки, а не доставку людини до військкомату. Додам, що право вручити повістку має і роботодавець, але це тільки за місцем роботи”, — пояснила Іманова.
При цьому конституцією Російської Федерації встановлено право громадянина на відмову від військової служби та заміну її альтернативною цивільною службою. І в довоєнний час чоловіки часто використовували цей варіант, який оформляється поданням відповідної заяви.
“І зараз чоловіки та жінки військових спеціальностей вдаються до такого методу. Вже відомо одне рішення суду про призупинення мобілізації щодо людини, яка подала позов щодо бажання замінити військову службу альтернативною, бо має пацифістські погляди. Суд виніс забезпечувальні заходи, що, чесно зізнаюся, досить дивно для Росії, і призупинив рішення про мобілізацію цього чоловіка”, — розповіла юристка.
Іманова нагадала базові методи захисту від мобілізації після отримання повістки:
- не приходити до військкомату чи мобілізаційного пункту;
- спробувати сховатися на території РФ чи її межами;
- звернутися до правозахисних організацій.
Попри обіцянки міністра оборони РФ Сергія Шойгу, що мобілізацію проводитимуть рівномірно по всіх регіонах країни та вона торкнеться лише 1% населення, на практиці під основний удар потрапили віддалені та нерозвинені регіони РФ. Це спровокувало хвилю протестів у тій самій Бурятії, Дагестані.
Водночас Дагестан, як уточнила Іманова, у політичному плані не є особливо протестним регіоном. Але саме масова для цієї республіки мобілізація спровокувала значні протести.
Правозахисниця пояснює підвищену мобілізацію у цих регіонах, по-перше, бідністю населення (а участь у воєнних діях проти України оплачується), а по-друге, низькою юридичною грамотністю, чим користується влада для виконання та перевиконання плану з призову.
“А мешканці столиці, міст-мільйонників насамперед вивчили закони, звернулися до правозахисних організацій, наприклад, таких як “Заклик совісті”, зателефонували на “гарячі лінії”, тобто шукали різну інформацію та способи, щоб убезпечити себе. А яку інформацію можуть отримати жителі маленьких сіл? У них немає розуміння про те, як можна захиститися, тому що у них немає іншої інформації, крім телевізора. Тому з таких сіл такий великий відсоток мобілізованих”, — пояснила Іманова.
Більше того, головна проблема віддалених регіонів — це взагалі нерозуміння всього, що пов’язано з цією війною.
“Останні кілька десятків років по всіх федеральних каналах повсюдно поширювалася ідея великих захисників. Тому багатьма жителями ідея йти на фронт сприймається як священний обов’язок справжнього чоловіка. Адже батьківщині ж загрожують. При цьому люди не розуміють, що насправді їй загрожує, що трапилося і чому оголошено війну”, — сказала юристка.
Ці ж національні республіки опинилися на першому місці за підтвердженими загиблими у бойових діях в Україні. У тому ж Дагестані за сім місяців війни смертність молодих чоловіків зросла більше ніж удвічі, у Бурятії — на 93%, у Тиві — 61%.
“Це виглядає як відправка на вірну смерть. Зокрема й тактика ведення бою, коли недосвідчених, свіжих мобілізованих кидають на першу лінію фронту, а вже потім за ними йдуть професійніші військові. Така ситуація абсолютно цинічна, нелюдська. І нічого не може виправдовувати те, що відбувається”, — резюмувала Іманова.
Читайте також:
- Мобілізовані вмирають, ще не потрапивши на фронт: що не так із російською армією (ВІДЕО)
- Облави на москвичів та масові підпали військкоматів: у Росії триває мобілізація (ВІДЕО)
- Як уникнути “повісткових облав” — поради росіянам від Полозова (ВІДЕО)
- Підпали військкоматів є, а гучних кримінальних справ — немає: про опір російських силовиків розповіли у фонді “Русь сидящая”