Відновлення України стане найбільшим інвестиційним проєктом Європейського Союзу. Для цього він готовий виділити 18 млрд євро 2023 року, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на п’ятому українсько-німецькому економічному форумі в Берліні. За її словами, в інтересах України об’єднати інвестиції для відновлення з проведенням реформ, щоб прискорити шлях вступу до ЄС. Потреби України після більш як 8 місяців повномасштабної війни є величезними. Наразі, за підрахунками Світового банку, Кабінету Міністрів України та Єврокомісії необхідно близько 350 млрд доларів, повідомляє FREEДОМ.
Країни “Великої сімки” (G7) та Євросоюз розпочали розроблення плану допомоги Україні у відновленні після закінчення повномасштабної війни, яку розв’язала Росія. План, схожий за концепцією на “план Маршалла”, розроблений після закінчення Другої світової війни, почали обговорювати на міжнародній експертній конференції у Берліні. 25 жовтня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що відновлення України стане завданням кількох поколінь.
“Зруйновані будинки та дороги мають бути відновлені, промислові підприємства відремонтовані. Це завдання для поколінь. Це не що інше, як “план Маршалла” для України”, — сказав він.
Президентка Єврокомісії своєю чергою повідомила, що Україні потрібно від 3 до 5 млрд євро на місяць тільки для покриття бюджетних витрат, включаючи витрати на зарплати та пенсії. За її словами, Євросоюз готовий фінансувати Україну у розмірі 1,5 млрд євро на місяць, разом із цим загальна сума за 2023 рік складе близько 18 млрд євро. Брюссель розраховує, що аналогічну суму буде надано США.
“Україні потрібна швидка реабілітація прямо зараз, доки ми говоримо. Тим більше що Росія веде цілеспрямовані атаки на цивільну інфраструктуру з дуже чіткою метою відрізати чоловіків, жінок та дітей від води, електрики та опалення з наближенням зими. Це суто терористичні акти, і Росія намагається паралізувати Україну. Але ми цього не допустимо”, — заявила фон дер Ляєн.
Діалог про відновлення України з міжнародними партнерами було продовжено вже у Києві. У вересні Світовий банк, Єврокомісія та Україна оцінили втрати внаслідок війни у майже 350 млрд дол. За їхніми підрахунками, левова частка коштів піде на будівництво нового житла замість зруйнованого — це близько 100 млрд. Проте з урахуванням того, що бойові дії на території України тривають, реальні потреби можуть зрости до 750 млрд, що були озвучені урядом України ще влітку в Лугано.
Темпи відновлення та інвестиції від країн-партнерів 28 жовтня представники Міністерства економіки обговорили із представниками країн G7.
“Відродження та відновлення України — наша спільна мета з партнерами та друзями з G7. Адже той, хто вже сьогодні інвестує в Україну, інвестує у майбутнього члена ЄС та надійного партнера на міжнародній арені”, — заявила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко за підсумками зустрічі з послами країн “Великої сімки”.
Для захисту об’єктів енергетичної інфраструктури столиці України, по яких Росія може завдавати ракетних ударів, західні партнери передали нове обладнання протиповітряної оборони (ППО). Наразі українська енергосистема працює в аварійному режимі.
“В ситуації, коли в нас багато ТЕЦ виведені з ладу, вони розбомблені і міста не мають достатньої і теплової енергії, і електричної енергії, когенерація на газі, наприклад, контейнерні, модульні котельні, є такі технології японські та американські, вони можуть бути придатними. Можуть бути великі теплові помпи, котрі будуть перекачувати тепло з довкілля до будинків. В парі з когенераційними установками на газі це може давати дуже добрі ефекти, такі установки можуть мати сенс”, — розповів виконавчий директор Асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк.
Щодо військової допомоги Україні, то США вже витратили на це десятки мільярдів доларів. І зупинятись не планують, заявив президент США Джозеф Байден під час зустрічі з міністром оборони Ллойдом Остіном у Вашингтоні 26 жовтня.
“Ми збираємося і надалі підтримувати Україну, разом з нашими союзниками та партнерами у всьому світі, у той час, як вона захищає себе від брутальної російської агресії. Ми повинні зберігати силу та єдність НАТО, коли ми стикаємося з загрозами сьогоднішнього дня та загрозами завтрашнього дня”, — запевнив Байден.
Остаточна сума збитків, завданих Росією Україні під час повномасштабного вторгнення, стане відома лише після закінчення протистояння. І без інвестицій міжнародних партнерів процес відновлення буде неможливим.
Читайте також: Заморожених за кордоном російських активів вистачило б на компенсацію економічних втрат України, — Савченко
Нагадаємо, Україна зазнає колосальних економічних втрат через російську агресію. Щодня країна-окупант обстрілює територію України ракетами різних калібрів, які несуть смерть людям та руйнування громадської інфраструктури.