Пакети військової допомоги, найсильніша угода між Україною та США, дозвіл на удари американською зброєю по військових об’єктах на території РФ — такі підсумки 2024 року в двосторонніх відносинах Києва та Вашингтона, повідомляє FREEДОМ.
Україна підписала найсильнішу угоду зі Сполученими Штатами з часів здобуття країною незалежності, заявив президент Володимир Зеленський. У червні 2024 року в рамках саміту країн “Групи семи” (G7) американський та український лідери підписали договір про співпрацю у сфері безпеки на 10 років.
У документі, зокрема, йдеться про зміцнення двосторонньої співпраці у військовій промисловості, розширення обміну розвідувальними даними. Вашингтон взяв на себе зобов’язання продовжити постачання Києву озброєнь та брати участь у підготовці українських військових.
“Ми підписали цю історичну угоду між Україною та Сполученими Штатами. Дуже важливо, що угода бере до уваги відповідальність, яку має понести Росія за те, що вони руйнують Україну та українське життя, за розруху, яку вони творять на нашій землі. Угода також — про необхідні поставки та спільне виробництво всього, що необхідно, необхідно для оборонної промисловості, для нашої співпраці у цій сфері”, — заявляв президент України Володимир Зеленський.
“Наше завдання — допомогти захистити Україну від зазіхань у майбутньому… І зміцнити оборону України для того, щоб вона досягла стандартів НАТО. Щоб вони могли самі використати свою власну зброю, власні боєприпаси, щоб це було на довгостроковий період”, — наголошував президент США Джо Байден.
Ще однією важливою подією 2024-го стало ухвалення довгоочікуваного пакету військової допомоги на 61 млрд дол. Законопроєкт отримав широку підтримку у Конгресі США.
“Все, що ми робили разом, спрацювало, це було дуже щедрим та невичерпним внеском від Сполучених Штатів та американського народу на дуже міцній та бездоганній основі двопартійності”, — сказала пані посол України в США Оксана Маркарова.
Після голосування речник Палати представників Майк Джонсон запевнив: Сполучені Штати Америки не припинять підтримку України.
“Три наші основні противники — Росія, Іран і Китай — працюють разом. Вони є світовими агресорами і становлять глобальну загрозу нашому добробуту і нашій безпеці. Їхнє просування загрожує вільному світу і вимагає американського лідерства. Якщо ми відвернемося зараз, наслідки можуть бути руйнівними”, — заявив спікер Палати представників США Майк Джонсон.
“Ми знаємо, що відбувається в Україні, ми знаємо, що їм відчайдушно потрібна наша допомога. І, відверто кажучи, союзники США активно підтримують Україну. І вони стурбовані тим, що Сполучені Штати не діють оперативніше”, — коментувала членкиня Конгресу США Сьюзен Уайлд.
2024 року країни “Групи семи” офіційно затвердили виділення Україні кредиту в 50 млрд дол. Погашатимуть цю позику із доходів від заморожених російських активів. Ініціатором стали Сполучені Штати, наголосив американський президент.
“Мільярди російських доларів були заморожені… “Група семи” погодила, щоб 50 млрд дол. із доходів від цих активів використати для України. І ми не відступаємо, ми хочемо зробити все, щоб ця незаконна агресія була зупинена”, — наголосив президент США Джо Байден.
Щодо загальної суми підтримки Сполучених Штатів у галузі безпеки, то з лютого 2022 року Вашингтон надав Києву понад 62 млрд дол., повідомив глава американського оборонного відомства. Так, 7 грудня Міністерство оборони США оголосило про черговий пакет військової допомоги Україні на майже мільярд доларів.
“Цей пакет забезпечить Україні більше безпілотників, більше ракет, систем HIMARS та більше підтримки для критично важливого технічного обслуговування та забезпечення”, — прокоментував міністр оборони США Ллойд Остін.
У листопаді 2024 року в Білому домі підтвердили: Україна отримала дозвіл завдавати ударів по цілях у глибині території країни-агресора далекобійними ракетами ATACMS. А у грудні президент США Джо Байден доручив Міністерству оборони продовжувати активне постачання озброєнь Україні. Своєю чергою глава Пентагону закликав майбутню адміністрацію новообраного президента Сполучених Штатів Дональда Трампа продовжити політику Байдена.
“Цього року наша співпраця майже повністю залежала від виборчого циклу. Ми бачили, наскільки необхідність внутрішньопартійного протистояння впливала на те, що говорили американці, як вони це говорили, наскільки швидко приходила допомога. Тут потрібно просто констатувати факт, що справді українська тематика, тематика нашої співпраці стала заручником партійної боротьби у США… Потім, уже після виборів, ми побачили, що адміністрація Байдена набагато сміливіше поводиться”, — констатував експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв.
Президентські повноваження Джо Байдена закінчуються 20 січня. А 7 грудня під час свого візиту до Франції президент України зустрівся з обраним президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом та президентом Франції Еммануелем Макроном. Глава Української держави назвав зустріч продуктивною. І зазначив, що під час переговорів йшлося про підтримку України.
Своєю чергою Дональд Трамп в інтерв’ю New York Post, розповідаючи про тристоронню зустріч, заявив, що прагнення Володимира Зеленського досягти миру — це “щось нове”. А ще повідомив, що Путін уже програв війну.
Читайте також: 15 млрд доларів надасть США Україні — нюанси назвав Шмигаль
Нагадаємо, новий пакет військової допомоги Києву на суму 2,5 млрд дол. нададуть Сполучені Штати. Пакет, про який напередодні повідомив президент США Джо Байден, не надійде одночасно в повному обсязі. Першу половину коштів буде вкладено у виробництво озброєнь. Другу, вартістю понад 1 млрд дол., передадуть зброєю найближчим часом. США надають Україні тисячі ракет, сотні тисяч артилерійських снарядів та сотні одиниць бронетехніки. Джо Байден доручив Пентагону прискорити постачання.
Читайте також: Байден реалізовував заздалегідь погоджений план: новий пакет військової допомоги Україні оцінив Костогризов