Із 16 до 21 червня держсекретар США Ентоні Блінкен побуває з візитами в Китаї та Великій Британії, повідомляють на офіційному сайті американського держдепартаменту. Це перша поїздка американського чиновника такого рангу в КНР за останні 5 років. Відносини Вашингтона і Пекіна ускладнилися через низку причин — це військова активність у Південно-Китайському морі та поблизу Тайваню, ситуація з правами людини в Китаї та технологічна конкуренція. США не залишають спроб налагодити дипломатичний діалог із Китаєм. Докладніше — у матеріалі FREEДОМ.
Помічник держсекретаря у справах Східної Азії та Тихоокеанського регіону Деніел Крітенбрінк — найвисокопоставленіший американський чиновник, який відвідав Китай із лютого 2023-го року.
Різке похолодання відносин між Вашингтоном і Пекіном сталося через китайський аеростат-шпигун, який збили над територією США. МЗС КНР заявило, що 6-го червня Крітенбрінк і заступник міністра закордонних справ Ма Чжаосюй провели відверту і плідну розмову щодо поліпшення китайсько-американських відносин.
“Вони сильно економічно взаємопов’язані, але також вони залежні від цієї стратегічної стабільності, і тому, як каже стара аксіома дипломатії, — краще багато говорити, ніж мало воювати, і взагалі що завгодно краще, ніж воювати. Тому американці розуміють, що незважаючи на розбіжність у багатьох позиціях із Китаєм, незважаючи на це протистояння, їм потрібно підтримувати зв’язок”, — каже експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів аналітичного центру “Українська призма” Олександр Краєв.
За останні роки проблеми у відносинах між Пекіном і Вашингтоном виникли в кількох ключових сферах. Одна з них — військова.
“Тривожне небажання КНР брати участь у змістовних дискусіях між військовими не послабить прихильність Міністерства оборони до пошуку відкритих ліній зв’язку з народно-визвольною армією Китаю на різних рівнях у рамках відповідального управління відносинами”, — заявив прессекретар Пентагону Пет Райдер.
У Пентагоні також заявили, що з 2021-го року КНР відхилила або не відповіла на більш ніж десяток запитів Міністерства оборони США.
“Китайці прекрасно розуміють, що це насамперед політичний торг. Тому Китай намагається це використовувати, вони роблять спроби шантажувати США тим, що нібито готові передавати росіянам озброєння, що нібито готові відновити з росіянами економічне співробітництво і, у відповідь, домагаються від США поступок”, — зазначив Краєв.
За інформацією агентства Reuters, 18-го червня Ентоні Блінкен вирушить до КНР для участі в переговорах. Це буде перший візит держсекретаря США до Китаю за останні п’ять років. А у вівторок, 13 червня, Блінкен провів телефонну розмову з главою зовнішньополітичного відомства Китаю Цинь Ганом.
Після бесіди Блінкен написав у Twitter, що з китайським колегою домовилися “підтримувати відкритими канали зв’язку”.
“Ми можемо говорити про те, що по обидва боки відбуваються певні кроки назустріч один одному для того, щоб почати цю відлигу у двосторонніх відносинах, тому і США, і Китай розуміють, що вони — дві потужні глобальні держави. Китай за своєю економічною потугою досить впливовий гравець, і Сполучені Штати та КНР в економічному аспекті досить взаємопов’язані”, — пояснила головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Зазначимо, у лютому поточного року Блінкен скасував заплановану поїздку до Пекіна через скандал із китайським аеростатом, що пролетів над територією США.
Тепер же негативний фон для майбутнього візиту створює публікація Wall Street Journal. Журналісти повідомили, що Китай досяг секретної угоди з Кубою про створення на острові станції електронного стеження.
Представник Ради національної безпеки адміністрації Байдена заявив, що публікація містить невірну інформацію. Але наголосив на “реальній занепокоєності” Вашингтона з приводу відносин КНР із Кубою.
Читайте також: Китай виходить з усіх угод, у яких є слово “Росія”, — Закревський