Представники російської влади стверджують, що західні санкції не такі страшні РФ, проте окремі фахівці реалістично дивляться у майбутнє. Вони прямо заявляють, що треба переходити на місцеве виробництво навіть у таких сферах, як літакобудування.
Чому окремі країни ЄС заплющують очі на так званих спонсорів Кремля щодо введення обмежень для фізичних осіб? Коли в Росії сповільниться економічне зростання через санкції Заходу? Які пункти можуть увійти до нового 8-го пакета антиросійських санкцій? Докладно про це в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з доктором економічних наук, професором, заслуженим економістом України Олексієм Плотніковим.
— Росія стверджує, що санкції їй не страшні, проте намагається їх обійти. Як ви вважаєте, чи справді країна-агресор легко житиме і під санкціями?
— До 2024 року станеться падіння валового внутрішнього продукту, це спад економіки Росії. Що там буде після 2025 року? Говорити важко. Це залежить від санкцій — чи розвиватимуться вони? Але принаймні три поточні роки та два наступні дадуть негативні параметри. Ці показники будуть пов’язані не стільки з тим, як розвиватиметься економіка, а з тим, що зробили санкції для економіки Росії, для того, щоб вона увійшла в той стан падіння, з якого їй непросто вийти, принаймні в найближчі два-три роки. Падіння становитиме близько 5%.
— Європейський Союз не планує переглядати санкції щодо цілої низки російських осіб. Хотілося б зрозуміти, а чому не діють санкції проти відвертих “гаманців” Путіна? Це олігархи, великі бізнесмени, спонсори Кремля.
— У цьому списку швидше будуть співробітники адміністрації президента, ніж бізнесмени, які фактично, як ви сказали, є “гаманцями” влади. Але з погляду формальних причин, які є домінантними для юриспруденції країн Заходу, ці люди не можуть опинитися у списку. Наприклад, вважається, що “Газпром” — це концерн, який не бере участі в ухваленні рішень та фінансуванні влади. Тобто формально немає зв’язку та причин для того, щоб пов’язати ту чи іншу фізичну особу з діями вищого керівництва РФ.
Читайте також: Європа відчуває певні витрати санкцій проти РФ, але вони б’ють по російській економіці, — Плотніков
— Наразі Росія намагається обходити санкції різними шляхами. Чи є якийсь інструмент, чи планується розробка такого інструмента, який не дасть змоги РФ уникати санкцій? Це має робити лише Європейський Союз чи Україна також має долучитися? Нагадаю, країни “Великої сімки” мають намір встановити максимальну межу цін на російську нафту на рівні вдвічі нижчій від поточних розцінок.
— Україна навряд чи долучиться. Це все-таки обов’язки тих, хто запроваджує санкції: Європейського Союзу, США та інших окремих країн. Якщо Україна дізнається про факт того, що є спроби обходу санкцій, звісно, наша держава може поінформувати тих, хто запроваджував санкції, і тоді будуть певні заходи впливу.
Наразі ціна на рівні 100 доларів за барель нафти, а пропонують її обмежити до 40-60 доларів. У будь-якому разі це не буде торгівля нафти нижче за собівартість. Тому країні-агресору дається можливість продавати нафту з якимось мінімальним прибутком, з покриттям витрат на видобуток та транспортування нафти, але не заробляти якихось масштабних грошей, які можна кидати на війну, на покриття дефіциту власного бюджету, на фінансування якихось сумнівних програм в окупованих районах тощо. Я думаю, що це здоровий шлях.
Але є й інше питання: країни та комерційні структури, які зараз намагаються і намагатимуться надалі обійти санкції, потрібно виводити на чисту воду та ухвалювати відповідні персональні обмеження.
За своєю економічною природою санкції покликані різко знизити доходи державного бюджету, можливості для держави-агресора фінансувати війну та свою діяльність, зокрема завдяки експорту нафти та експорту газу.
— Коли світом буде застосовано стратегію щодо Росії: нафту в обмін на їжу?
— Теоретично таке можна допустити. Але виходьмо з того, що держава велика і вона ще не з’їла їжу, яку виростила до санкцій.
— Які санкції зараз більше впливають на РФ, а які важче оминати? Яким має бути розвиток цієї історії санкцій?
— Я думаю, що восьмий пакет — це подальше відключення російських банків від SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі та здійснення платежів). Це жорстке однозначне розуміння того, що до РФ не поставлятиметься, умовно кажучи, авіаційна техніка і будуть накладені санкції на нафту й газ.
Тут треба вже все чітко прописувати. Тому що я днями чув, як під час Далекосхідного економічного форуму в РФ один з авіаційних діячів заявив, що вже всім зрозуміло, що ніколи боїнги та аеробуси не постачатимуть до країни. Вони вирішили замовити 300 своїх літаків місцевого виробництва. Якщо є така переконаність у російських чиновників, що вже ніколи боїнги та аеробуси не постачатимуть, у цьому є успіх певних санкцій. Вже ніхто не сподівається, що колись вони зможуть відмотати це назад. Або, наприклад, читаю новину про те, що магазини закриваються і назавжди залишають Росію. У цій новині є якийсь елемент переконаності, що назад дороги вже не буде, що це вже дорога з одностороннім рухом. І з огляду на це нам потрібно формувати такі пакети санкцій.
Читайте також: Санкції проти Росії: як обмеження США та ЄС б’ють по економіці країни (ВІДЕО)