Відбувся третій Саміт перших леді та джентльменів — підсумки (ВІДЕО)

Учасники саміту. Фото: president.gov.ua

У Києві сьогодні, 6 вересня, відбувся третій Саміт перших леді та джентльменів. Цього року тема зустрічі — ментальне здоров’я. На саміт прибули представники різних країн. Попри атаки російської армії на столицю, перші леді та джентльмени, а також зірки світового масштабу не побоялися приїхати до Києва, щоб підтримати українців. Особливу увагу учасники саміту приділили ментальному здоров’ю молоді, військових і медичних працівників, повідомляє FREEДОМ.

З тих, хто вперше приїхав на Саміт перших леді та джентльменів до Києва, — дружина прем’єр-міністра Вірменії Анна Акопян. Також із цієї країни, що входить до складу ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку), днями Україна вперше отримала гуманітарну допомогу. А Міністерство оборони Вірменії анонсувало спільні військові навчання зі США.

Серед інших високопоставлених гостей саміту — дружина прем’єр-міністра Великої Британії, перша леді Туреччини, королева Швеції. Також саміт відвідають президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президентка Європейського парламенту Роберта Меццола.

Спеціально для заходу британська компанія Alligators Solutions провела унікальне міжнародне соціологічне дослідження в 11 країнах, щоб дізнатися, що саме люди в різних куточках світу вважають найсерйознішим випробуванням для психіки. Війна Росії проти України, як показали результати, — одна з найсерйозніших проблем людства.

“Вплив війни в Україні на собі відчуває кожна друга людина у світі. Тобто люди в Японії, в Польщі, в Бразилії відчувають смуток, коли бачать новини з України, водночас турбуються про своє майбутнє. Таким чином, війна руйнує не тільки наш добробут, а й дає погані наслідки для людей у всьому світі. Нашим практичним сьогодні результатом стане заснування міжнародного медичного партнерства. Це партнерство між клініками України та країн-партнерів”, — заявила перша леді України Олена Зеленська.

Впоратися з викликами війни — проблемами з ментальним здоров’ям, реабілітацією поранених і постраждалих українським медикам допомагають міжнародні партнери. На полях заходу відбувся сателітний саміт, у якому взяли участь міністри охорони здоров’я країн-партнерів України. Як результат: 25 українських лікарень сьогодні знайшли партнерів серед іноземних клінік, підписано 15 меморандумів у форматі офлайн, ще 10 — через відеозв’язок, а з Естонією Україна уклала співпрацю на рівні міністерств охорони здоров’я.

“Підписані меморандуми — це обмін досвідом. Українські лікарі діляться досвідом, який вони набули у нас, а іноземні колеги приїжджають і діляться досвідом, набутим у них. Це стосується з українського боку насамперед травм війни, ментального здоров’я, роботи в кризових ситуаціях під час обстрілів, під час евакуацій, під час роботи з внутрішньо переміщеними особами, так і запуску інноваційних технологій у ці важкі часи. З боку іноземних колег — це інноваційні протоколи, це робота над стійкістю команд, це формування кадрових ресурсів”, — повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

“Естонія розпочала співпрацю з Україною щодо реабілітації ще 2014 року. І ми ніколи не думали, що потреби стануть настільки великими, якими вони є сьогодні. У жовтні 40 медичних співробітників з України практикуватимуться в естонському центрі реабілітації, щоб впровадити наші практики в майбутньому в Україні. У нас багато партнерства в питанні тренінгів, навчання”, — зауважила міністерка охорони здоров’я Естонії Рійна Сіккут.

Учасники Саміту перших леді та джентльменів не мають наміру дозволити світовій спільноті забути про війну Росії проти України. Деякі з них уперше приїхали в Україну. Після відвідин деокупованої Бучі на Київщині, де російська армія скоїла жахливі воєнні злочини, вони насилу стримують емоції.

“Приїхавши з маленької мирної країни, з Данії, складно бути готовим побачити вплив війни на мирне населення країни. Наш ранок почався з візиту в Бучу. І розповіді про ці жахливі події вражають. Ми були в місцевій церкві та бачили задокументовані злочини. Священник, який супроводжував нас і не говорив багато англійською, сказав лише одне — він назвав мене братом. І це мене вразило. Я думаю, у нас у всіх є брати й сестри — це ті батьки, діти, дочки, сини, які загинули в цій війні”, — висловив думку чоловік прем’єр-міністерки Данії Бо Тенгберг.

На саміт прибули не тільки політичні лідери та їхні дружини. Підтримати українців під час війни, що триває, приїхали зірки світового масштабу. Серед них — британський актор, режисер, письменник і сценарист Стівен Фрай.

“Я думаю, ви переможете. Я думаю, що одна з головних причин цього — ви мотивовані захищати себе самих, свої сім’ї, свою землю, ваші цінності. Те, у що ви вірите, як потрібно жити, як жити вільно, відкрито, як бути собою і не бути засудженими за це. І те, щоб не було лідера, який каже, що вам робити. Ви мотивовані, а ваш ворог — ні. Вони не мотивовані нічим, крім того, що за ними стоїть хтось із батогом. Ніхто в російській армії не вірить у те, що він робить. Звичайно, у них велике населення, багато зброї та грошей. Але вони не знають, що вони роблять”, — упевнений він.

Цього року в саміті перших леді та джентльменів узяло участь удвічі більше гостей, ніж торік, — як в офлайн, так і в онлайн форматі. На полях саміту виступав і президент України Володимир Зеленський, і державний секретар США Ентоні Блінкен, і інші високопоставлені гості.

Читайте також: Порятунок українських захисників: як працюють військові медики (ВІДЕО)

Прямий ефір