Від саміту НАТО Україна очікує не політичних формулювань, а конкретних рішень про військову допомогу, — дипломат

НАТО. Фото: ap.org

Напередодні літнього саміту НАТО у Вашингтоні навіть питання членства України в Альянсі відходить на другий план. На перший план виходить збільшення військової та фінансової допомоги. Адже головна умова для членства в блоці — перемога над Росією. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

Дипломат вважає, що з огляду на домовленості Кремля з Північною Кореєю, в Альянсі мають зробити поправки на підготовлені рішення саміту у Вашингтоні.

“Країни блоку повинні внести серйозні поправки після того, як відбулися ці переговори, знаючи, що конкретно може Росія отримувати додатково від КНДР. Ми виходимо з того, що НАТО — організація військово-політичного характеру, яка мислить стратегічно, розуміє небезпеки, які походять від того, що Північну Корею Росія по повній втягує в цю війну. Тому Альянс має і реагувати відповідним чином. У нього якраз є час для того, щоби зреагувати конкретними цифрами, конкретною кількістю озброєнь і конкретною допомогою Україні”, — наголосив Левченко.

На його думку, кількість допомоги має бути співмірною з тими загрозами, які несе російська армія Україні.

“Тут навіть питання членства відходить нині на другий план. На перший план виходить питання — коли Україна отримає сім батарей зенітно-ракетного комплексу Patriot (“Петріот”) або SAMP/Т, коли нарешті буде повне схвалення отримання бойових літаків F-16, їх використання в бойових умовах. І має бути розуміння, що ця кількість має бути співмірною з тими небезпеками, які несе російська армія Україні, а також усьому європейському і демократичному суспільству. І ще важливий момент — кількість. Ми говоримо про снарядний голод в Україні і про те, яким чином це вирішувати. У нас є коаліція з артилерії, бронетехніки, є коаліція з розмінування. Усі ці питання комплексні, і їх, як ніколи, зараз потрібно конкретизувати, і надавати Україні сьогодні, зараз необхідне озброєння, підтримку”, — вважає дипломат.

Україна зацікавлена закінчити війну якомога швидше, наголосив Левченко. Важливо, щоб і в НАТО такої ж позиції дотримувалися.

“Тому питання підтримки, ще раз наголошую, яку ми повинні отримати, пріоритетне в усьому”, — акцентував спікер.

Що стосується перспектив членства України в НАТО після війни, то, каже Левченко, у Києві, звісно, хотіли б конкретизації. Дипломат нагадав заяву прессекретаря Ради нацбезпеки США Кірбі. У ній він прямо заявив, що головна умова членства України — перемога над Росією.

“А для того, щоб перемогти Росію, ми сподіваємося на ту додаткову підтримку, яка нам зараз так необхідна. Ми й самі займаємося виробництвом озброєнь, мобілізуємо свої зусилля. Але саме від саміту НАТО ми тепер очікуємо не якихось формулювань політичних. А очікуємо рішень. Це сім систем ЗРК “Петріот”, кілька десятків, для початку, літаків F-16, щоб довести потім до кількості в 100-110 одиниць. Наступне питання — щодо бронетехніки, очікуватимемо рішень щодо ствольної артилерії або самохідної. І найважливіше — щодо снарядів. Це дуже важливе питання, яке впливає на ситуацію на фронтах України”, — резюмував гість ефіру. 

Читайте також: Членство України в НАТО залежить від того, як розвиватимуться події на фронті, — Левченко

Раніше політолог Ігор Петренко в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав, що літній саміт НАТО у Вашингтоні дуже важливий для України. Варто очікувати, що серед головних питань порядку денного буде довгострокова допомога Києву, посилення української ППО і ПРО. Не виключені й нові безпекові угоди з Україною.

Нагадаємо, держсекретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен заявив, що довгостроковий успіх України — головний пріоритет для НАТО. Саме на цьому, за його словами, зосередяться союзники на саміті Альянсу у Вашингтоні.

Прямий ефір