Від металургів до рестораторів: у Росії зростає кадровий голод — причини (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Вести

Витрати на продукти — найбільша стаття витрат росіян, про що свідчать результати дослідження однієї з найбільших платформ онлайн-рекрутингу в РФ. На другому місці серед найбільших витрат — оренда житла та іпотека. На третьому — комунальні послуги та відсотки за кредитами. На освіту і догляд за собою росіяни витрачають менше десятої частини своїх доходів. Про ситуацію на ринку праці країни-агресора, рівень безробіття і кількість претендентів — у матеріалі телеканалу FREEДОМ.

Представники практично всіх галузей російської економіки скаржаться на брак робочих рук. Мобілізація, відмова працювати на підприємствах, які не дають працівникам броні від мобілізації, втеча в інші країни від служби в окупаційній армії.

Кількість вакансій у Росії сьогодні обчислюється сотнями тисяч. Найгостріший кадровий голод — у медицині, будівельній галузі та сфері інформаційних технологій.

“Коли людина виходить на ринок IT, вона через три дні отримує п’ять-сім оферів, причому з підвищенням. Просто страшний дефіцит [кадрів]. До чого дефіцит призводить? До двох наслідків. Один наслідок — це те, що ціна підросте. Кадри зростають у вартості, а якість падає”, — каже російський банкір Станіслав Близнюк.

У серпні 2023-го в Мінцифри країни-агресора заявили, що дефіцит розробників в IT-сфері становить від 500 до 700 тис. осіб. Місяцем пізніше в російському “Ощадбанку” нестачу IT-фахівців оцінили в понад 1 млн осіб і заявили, що дефіцит кадрів у галузі цифрових технологій тільки зростатиме.

“Проблема в тому, що рівень трудового ресурсу, який присутній у РФ, не відповідає тим вимогам, які висуває ринок праці Росії. Оскільки люди, які мають освіту, необхідні навички, розуміють, що перебувати в Росії, особливо з 24 лютого минулого року, це досить небезпечна річ. Частина перебуває на фронті, і значно більше намагаються покинути країну. Таким чином РФ позбавляється кваліфікованих кадрів”, — зазначає головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Володимир Путін, ймовірно, не оголосить нову хвилю мобілізації до президентських виборів, адже це вкрай непопулярне рішення. Але на тлі масштабних втрат на фронті, за даними Генштабу Збройних сил України, чисельність ліквідованих російських окупантів уже перевищила 311 тис., Кремль продовжує проводити приховану мобілізацію. І насамперед призиває людей із найбільш безправних категорій населення. Серед них — мігранти.

Дискримінаційні рішення влади п’яти російських регіонів заборонити іноземцям без громадянства країни-агресора працювати пов’язані з бажанням влади вручити їм паспорт і відправити вбивати українців.

“Російська Федерація хоче розширити базу людей, яких можна буде призвати. Адже якщо людина не має російського громадянства, при тому, що вона перебуває в Росії, може працювати. Але якщо немає громадянства, то й немає підстави викликати її до військкомату. Щоб змусити величезну кількість мігрантів, насамперед із Середньої Азії, які перебувають у РФ, усе ж таки піти в цей військкомат, змушують їх брати громадянство, кажучи, якщо його у вас немає, вам, мовляв, буде дуже складно влаштуватися”, — пояснив Ус.

Аномально високий рівень безробіття і при цьому значний дефіцит компетентних претендентів гальмує російську економіку — і так сильно постраждалу від санкцій і виходу іноземного капіталу.

У Центробанку РФ визнали, що саме кадровий голод — чи не головна проблема російського ринку.

Читайте також: У росіян уже не вистачає грошей: про життя в кредит у РФ та до чого це призведе, розповів економіст

Прямий ефір