У росіян уже не вистачає грошей: про життя в кредит у РФ та до чого це призведе, розповів економіст

Ілюстративне фото: pixabay.com

Росіяни існують завдяки кредитам, а не за рахунок того, що заробляють, але для банків РФ зростає ризик неповернення коштів. Про це сьогодні, 8 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“У людей дійсно проблеми з грошима. Щоб розв’язати проблеми з грошима, беруться кредити. Буквально нещодавно зустрічав статистику, що останнім часом на 2 млн осіб у РФ зросла кількість людей, які взяли 3 та більше кредити. Тобто, по суті, дедалі більше й більше людей у Росії живуть не завдяки тому, що заробляють, а завдяки тому, що вони беруть кредити. Але це класична мильна бульбашка, коли люди беруть-беруть гроші, а потім на якомусь етапі банки… можуть сказати, що ми не можемо більше давати кошти, тому що ризик неповернення зростає”, — сказав економіст.

Він також зазначив, що нещодавнє рішення Центрального банку РФ про підвищення ключової ставки призводить до того, що брати гроші в кредит стає дорожче.

“Відповідно, буде ще складніше повернути кредити, оскільки це буде тіло кредиту і відсотки, які стають більшими. І по суті, це гра до того моменту, коли банки в один момент скажуть, що ви знаєте, а взагалі у нас ресурсів більше немає… Наскільки я розумію, політично до березня, чи то пак до виборів, у Росії будуть тиснути на банки, щоб вони не робили подібних заяв, будуть друкувати рублі. Але ось це друкування рублів буде тиснути на курс”, — сказав Ус.

Він не виключає, що після виборів у Росії долар уже коштуватиме 200 рублів.

“Те, що буде рухатися до цифри “200”, у мене сумнівів немає”, — сказав економіст.

Ус констатував, що у РФ у пріоритеті фінансування військово-промислового комплексу, що негативно відбивається на добробуті пересічних росіян.

“Щоб щось узяти, треба звідкись забрати. Відповідно, забирають у громадян, у пенсіонерів, дають це військово-промисловому комплексу. Значну роль в організації життя в Росії відігравали субсидії, які дозволяли десь не платити, десь компенсували частину витрат. Але ось цю складову компоненту урізають… Оскільки завдяки субсидіям багато в чому живуть громадяни, особливо незаможні, це буде тільки накопичувати проблеми. Тому тут питання тієї точки біфуркації, після якої неможливо буде вже далі говорити, що все нормально, все добре”, — сказав він.

Економіст упевнений, що після виборів у РФ може настати дефолт, а крах економіки неминучий.

“Поки що я схиляюся до того, що це може статися в середині наступного року, якраз відбудуться вибори, плюс трошки, скажімо так, якогось ходу інерції вистачить, а далі, найімовірніше, дефолт у Росії дуже навіть буде реальним”, — сказав Ус.

Читайте також: Круте піке: куди летить економіка Росії і чи буде дефолт — прогнози

Нагадаємо, рада директорів російського Центробанку підвищила ключову ставку одразу на 200 базисних пунктів — до 15% річних — максимального рівня з квітня 2022 року. Своє рішення ЦБ РФ пояснив істотним прискоренням інфляції в Росії, яка значно перевищує прогнози через стійке збільшення внутрішнього попиту, що дедалі більше перевищує можливості розширення виробництва товарів і послуг.

Прямий ефір