Від блокади українсько-польського кордону програє сама Польща та ЄС — розбір

Олексій Буряченко. Фото: facebook.com/OleksiiBuriachenko

Від самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Польща була головним партнером України. Блокування кордонів здебільшого викликане внутрішніми польськими проблемами та виборами в країні. Польща сама може програти, якщо не буде налагоджена ситуація на українсько-польському кордоні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, голова Міжнародної асоціації малих міст Олексій Буряченко.

“Політичне загострення почалося в Польщі з виборів до парламенту, коли партія президента Дуди, по суті, програла, а партія майбутнього прем’єра Туска виграла. І ось далі це протистояння і продовжилося. Зараз на тлі місцевих виборів у Польщі та виборів до Європарламенту, на які чекає влітку весь Європейський Союз, Польща потрапила в політичне піке. Дуже схоже ми спостерігаємо зараз у Сполучених Штатах Америки”, — зазначив він.

Буряченко звернув увагу, що, за результатами соціологічних досліджень, поляки у своїй більшості й далі готові допомагати Україні, вони дуже симпатизують українцям.

“А те, що є питання в аграріїв, — це здебільшого політичний аспект. Деякі експерти і навіть міжнародні інституції там також бачать і російський слід в активізації польських фермерів”, — зауважив політолог.

За його словами, протести проводяться не тільки на кордоні Польщі та України, поляки блокують й інші кордони, а також магістральні дороги.

“Ба більше, протести фермерів проходять по всій території Європейського Союзу. Можливо, вони не настільки радикальні, як у Польщі, але це тільки тому, що дві третини аграрних субвенцій з Європейського Союзу йдуть саме польським фермерам, а не фермерам, наприклад, Бельгії, Голландії чи Португалії. Саме польські фермери — найбільші бенефіціари європейської допомоги. Тому вони й протестують проти додаткової логістики та надходження українського зерна на європейські ринки, вуалюючи це під якісь претензії, що українські зернові демпінгують їхній внутрішній ринок. Ні, це, звичайно ж, відмовка. Такого ніколи не було”, — пояснив Буряченко.

Політолог акцентував: лише 10% українського зерна йде через Польщу, більша частина агропродукції експортується через порти Великої Одеси.

“Для нас дуже важливо, що Польща політично прекрасно розуміє, що якщо вона буде рвати або погіршувати відносини з Україною, цим вона зробить собі значно гірше. Тому що якщо подивитись на експортно-імпортні на взаємовідносини України та Польщі, то Польща становить приблизно 65-70%. Тобто програють вони від такої блокади самі. І програє Європейський Союз. Тому, попри їхню політичну глибоку кризу, поляки намагаються все-таки знаходити конструктивні рішення. Були проведені переговори на рівні прем’єр-міністрів за участю серйозного десанту міністрів, де обговорювалася величезна кількість питань, крім зернового”, — розповів він.

Бурячнко додав, що Україні важливо, щоб Польща повністю розблокувала кордон для гуманітарної складової — техніки, боєприпасів, палива.

Читайте також: Українсько-польські урядові консультації: чи буде вирішено питання блокування кордону — думки експертів

Нагадаємо, політолог Володимир Фесенко вважає, що проблема з блокуванням фермерами польсько-українського кордону може тривати до завершення виборів у Польщі.

Прямий ефір