“Велику перемогу” росіяни використовують як індульгенцію, що виправдовує сучасний реваншизм РФ — думка історика

Путін на параді в Москві 9 травня 2023 року. Скріншот: YouTube

У РФ не було сформульовано адекватного ставлення до феномену Другої світової війни. Там її продовжують називати “Великою вітчизняною” та ігнорують той факт, що саме СРСР був одним з ініціаторів її початку. Про це сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM сказав український історик Кирило Галушко.

“Після розпаду Радянського Союзу в РФ не було жодної офіційної політики щодо Другої світової війни. Там досі фігурує сталінсько-радянське визначення “Велика вітчизняна війна”, яке, по суті, усуває той факт, що 1939 року Радянський Союз разом із Третім рейхом був одним з ініціаторів початку цієї війни. Ну і звичайно ж — це ідеологічна проблема. У суспільстві немає якогось проєкту розвитку і руху вперед. Тому доводиться використовувати ті міфи і ті шаблони, які ввібралися в масову свідомість упродовж кількох поколінь і десятиліть”, — зазначив історик.

Експерт зауважив: з часів Другої світової війни минуло понад 80 років. За цей час Росія мала можливість на новому історичному етапі якось переосмислити ті мільйони жертв і ту трагедію, яка сталася в той період. Проте сьогодні “Велика перемога” використовується росіянами як індульгенція, яка виправдовує сучасний реваншизм РФ.

“Нині “Велика перемога” використовується сучасною Росією як індульгенція нинішньому російському реваншизму, яка виправдовує, по суті, будь-яке агресивне дійство сучасної РФ”, — заявив Галушко.

На думку історика, у сучасній Росії відсутнє саме розуміння, що таке нацизм, що таке фашизм, чим вони відрізняються і де вони в реальності були.

“Ми знаємо, що під час нинішньої агресії РФ проти України одним з аргументом є денацифікація України. У РФ ігнорують той факт, що нацистська ідеологія, символіка і практики заборонені в Україні на законодавчому рівні вже давно”, — констатував експерт.

Він також додав, що сучасна РФ цинічно привласнює собі перемогу над нацизмом у Другій світовій війні, ігноруючи той факт, що в цьому брали участь представники всіх колишніх радянських республік. Ба більше, найбільш постраждалою виявилася саме Україна.

“Якщо звернутися до радянської статистики, то навіть у ній названо цифри, згідно з якими 40% матеріальних збитків, яких зазнав Радянський Союз під час Другої світової війни, припадають саме на територію України. Близько 45% людських втрат — це громадяни тодішньої радянської України та Західної України. Якщо брати людські втрати не у відсотках, а в абсолютних цифрах, то це — 2,5 млн військовослужбовців і щонайменше 5 млн осіб цивільного населення. Тому ми можемо з цілковитою впевненістю говорити, що Україна найбільше постраждала від нацистської Німеччини. Крім того, саме Україна зробила величезний внесок у перемогу над нацизмом. Українці воювали проти Гітлера не тільки в лавах радянської Червоної армії, а й у польській, французькій, британській, американській та канадській арміях. Брали участь у військових діях на всіх фронтах аж до Тихого океану і не тільки. Тому Україна — та країна, внесок якої в перемогу над нацизмом грандіозний”, — нагадав історик.

На думку Галушка, одна з переваг сучасної України в тому, що в українському суспільстві за останні 30 років відбулося глибоке осмислення досвіду цієї війни.

“Саме тому для нас 8 травня — День примирення, день пам’яті. Тому що головним чинником тих подій є не тільки поразка нацизму, а й величезні мільйонні жертви всього населення Європи, азійського континенту і, безсумнівно, самої України. Сучасна Росія нині багато в чому дублює ті дії, які наприкінці 30-х на початку 40-х років здійснював Гітлер і Третій рейх. І Росія не тільки не бачить себе в цьому дзеркалі. Вона створює уявний пропагандистський ефект, що виправдовує для громадян будь-які проблеми, які існують у самій Росії. Рівень життя — бідність, злидні, побутові умови — все замінюється сурогатом “народу переможця”, який зараз є не переможцем, а державою-агресором”, — резюмував історик.

Читайте також: Паради на 9 травня особливо розквітли за Путіна, цього диктатура вимагає, — Курносова

Нагадаємо, раніше російський опозиційний політик Дмитро Гудков заявив, що Путін використовував паради для підвищення власного рейтингу і нав’язування міфу про те, що Росія нібито може повторити успіх Радянського Союзу в Другій світовій війні.

Прямий ефір