“Велика” Естонія ображає “маленьку” Росію: чому Москва проти головування Таллінна в ОБСЄ

Ілюстративне фото: gettyimages.com

21 листопада Росія та Білорусь наклали вето на затвердження Естонії наступним головою Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) у 2024 році.

Згідно з правилами ОБСЄ, країна-голова змінюється щороку, і кандидатуру на головування мають схвалити всі 57 держав-членів. Якщо голова не буде обраний, робота організації може опинитися під загрозою.

Естонія як “ворожа держава” для РФ

Естонія була спільним кандидатом країн Європейського Союзу. Ця країна виявила бажання головувати в ОБСЄ ще в 2020 році, проте це рішення відразу викликало опір Російської Федерації. Напруженість посилилася після повномасштабного вторгнення Росії до України.

Постійний представник РФ при ОБСЄ Олександр Лукашевич заявив, що Росія вважає Естонію ворожою державою, яка не враховуватиме інтереси Росії. У МЗС Естонії переконані, що такими діями Кремль намагається посіяти ворожнечу між західними країнами.

Проте, попри вето, в естонському зовнішньополітичному відомстві не планують відмовлятися від своєї кандидатури та поступатися Москві.

“Своїми діями Росія блокує роботу всієї організації, адже протягом кількох років Москва не дозволяє затверджувати бюджет організації, організовувати офіційні заходи ОБСЄ, а також поклала край усім польовим місіям ОБСЄ в Україні, яка стала жертвою російської агресії”, — сказав міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

Глава естонського МЗС вважає, що підкорятися вимогам Росії, яка веде кровопролитну війну проти України, порушуючи всі принципи ОБСЄ, неприпустимо. Він закликав організацію твердо відстоювати основні цінності.

“Наразі ми маємо всіляко ізолювати Росію на міжнародній арені, а не шукати рішення, які влаштовують Москву”, — заявив Маргус Цахкна.

Варто нагадати, що після повномасштабного вторгнення в Україну Росія заблокувала низку рішень ОБСЄ. А після того, як російську делегацію не допустили на сесії у Великій Британії та Польщі, Москва відмовилася сплачувати членські внески та фактично відмовилася від співпраці з організацією. Проте РФ все ще може заблокувати будь-яке рішення.

У зв’язку з цим в ОБСЄ шукають способи зберегти функціонування організації. У травні тодішній глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто заявляв, що якщо голову ОБСЄ не буде обрано, то організація може припинити своє існування.

Фінляндія очолить ОБСЄ у 2025 році. А головування на 2024 рік через вето Росії та Білорусі може отримати Мальта — саме ця країна отримала пропозицію взяти на себе головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі 2024 року.

Читайте також: Кремль перешкоджає Естонії в ОБСЄ — РФ боїться єдності союзників України (ВІДЕО)

Думки експертів

Про те, як Росія блокує призначення Естонії головою ОБСЄ, і як РФ намагається шантажувати міжнародні організації, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Андрій Веселовський, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Росія в ОБСЄ діє за принципом: “так не діставайся ти нікому”

— Росія всіляко чіпляється за будь-яку нагоду, можливість про себе нагадати і показати, що з нею спілкуються інші країни, на тлі яких вона веде проти України. Для Росії вкрай важливо залишити за собою хоч якісь міжнародні майданчики, на яких вона може просувати свої пропагандистські заяви, важливі з точки зору політики.

Саме тому вони так реагують на історію, наприклад, з тією ж ОБСЄ, оскільки розуміють, що це, з одного боку, привертатиме увагу до РФ, але з іншого боку, у їхньому розумінні — це якийсь елемент тиску та шантажу, який, як вони вважають, призведе до якихось поступок Російській Федерації. І ця політика проявляється у всіх сферах, де тільки вони мають якусь можливість про себе нагадати.

Російська Федерація намагається це робити, оскільки нормальних відносин з іншими країнами вона зараз не має і не матиме доти, доки вона веде війну проти України. До того часу росіяни використовуватимуть цей фактор, щоб про себе нагадувати. З іншого боку, вони намагаються вбити клин між союзниками України, знайти чи порушити якісь питання, які можуть розколоти цю єдність та обмежити певною мірою допомогу.

Це не вдається, але це не означає, що вони не продовжуватимуть і надалі діяти таким чином.

Те, що Росія разом із Білоруссю намагаються всіляко блокувати діяльність ОБСЄ і, по суті, робити її недієздатною, саме вкладається в логіку поведінки Росії на міжнародній арені, яка діє за принципом: “так не діставайся ти нікому”. Якщо не виходить у них самих просунути якийсь свій наратив, то треба максимально дискредитувати діяльність організації, зробити її неефективною.

Щодо реформ, то вже створено прецедент, оскільки Європарламент підтримав зміну процедури голосування, де йтиметься про кваліфіковану більшість. Тепер рішення ухвалюватимуть не консенсусом щодо великого переліку питань, а більшістю залежно від того, яке питання розглядатимуть.

З одного боку, це дуже цікавий прецедент для Європейського союзу, а з іншого боку, зрозуміло, що інші організації, такі як ОБСЄ, мають звернути на це увагу, оскільки сама собою ідея консенсусу себе певною мірою переросла. І дискредитації тут немає в тому плані, що розрахунок був на демократичність країн і на розуміння того, що є якісь питання, які необхідно вирішувати за столом переговорів, але вирішувати відповідно до міжнародних нормативно-правових документів.

Але оскільки деякі країни — у даному конкретному випадку Російська Федерація — регулярно порушували, порушують і явно порушуватимуть у майбутньому цю нормативно-правову базу, потрібно змінювати підходи та змінювати принципи функціонування тієї чи іншої організації, у цьому випадку ОБСЄ. Тому єдиний варіант, який залишається для неї, — реформування, зміна підходів до механізму прийняття рішень.

Якщо цього не станеться, організація просто перетвориться на недієздатну і може повторити історію та долю Ліги Націй. Напередодні Другої світової війни також через те, що там не було ефективних механізмів і неможливо було приймати рішення, Ліга націй фактично була паралізована, і аж ніяк не могла впливати на ті процеси, які на той момент відбувалися не тільки в Європі, а й у світі.

Тому для ОБСЄ це має бути певним сигналом, що потрібно змінюватися, або вона просто припинить своє існування. Рано чи пізно навіть ті країни, які відповідально ставляться до своїх обов’язків у форматі цієї організації, просто перестануть якимось чином реагувати на ті чи інші процеси, розуміючи, що це не призводить до жодних практичних результатів.

Це дуже важливий момент. Розуміння того, що ми беремо участь, приймаємо якісь рішення, але вони ні до чого не наводять, просто створить таку ситуацію, коли ці країни почнуть ігнорувати діяльність цієї організації. І вона тихою та мирною смертю припинить своє існування.

Але мені все-таки здається — і це випливає з певних заяв, які роблять європейські політики, — що є розуміння необхідності цього реформування. І Росія своїми діями лише підштовхує такі організації до якихось радикальних кроків та змін.

Формат насправді, але ця організація після початку повномасштабної війни Росії проти України зіткнулася з низкою викликів, і не всі з них змогла подолати. Але у минулому вона демонструвала досить непогані результати. Тому буде, швидше за все, спроба реанімувати минулий формат, який був досить ефективним і дозволяв за столом переговорів вирішувати багато питань, характерних для Європи.

АНДРЕЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: ОБСЄ потрапила під роздачу

— ОБСЄ — це не унікальна, але до певної міри, організація-рекордсмен, оскільки там кожен має право вето. Бувало багато випадків, коли один з учасників, наприклад, Азербайджан щось хотів запропонувати, а Вірменія це ветувала. Або навпаки.

Це триває багато років. Але про те, що представник Естонії не зможе головувати, Росія повідомила задовго до свого рішення, до фактичного блокування. Тому що “це недружньо, тому що це дуже погано, тому що вони нас кривдять”, і “велика Естонія ображає маленьку Російську Федерацію”.

Для Росії неприйнятною є поява на чолі ОБСЄ, навіть і з номінальними правами, представника країни, де існує демократичний режим, де існує громадянське суспільство, де можуть бути інакодумці, де не заарештовують за книгу, за висловлювання і за чистий аркуш паперу, з яким ти стоїш на центральній вулиці.

Але хтось все одно буде призначений. Чекатимемо, коли це закінчиться. ОБСЄ — це організація, на форумі якої багато країн висловлювали правильні та слушні думки, і де протягом багатьох років йшла серйозна робота щодо забезпечення безпеки та співробітництва, зокрема у сфері роззброєння.

Російська Федерація ламає цю організацію, хоче її фактично дискредитувати і довести до нуля, тому що будь-яка міжнародна організація зараз перетворюється на поле для справедливого, документального, юридично обґрунтованого знищення Росії як держави і як товариств.

Куди ми не звернемо свою увагу — чи це буде ООН, ОБСЄ чи G20, де сім пунктів цієї декларації йдеться про Україну та про те, що війна неприпустима. Про те, що ядерною зброєю загрожувати не можна. Це факт. От і ОБСЄ потрапила під роздачу.

Читайте також: Як вивести з кризи та реформувати Рада безпеки ООН: думки експертів

Прямий ефір