Саміт лідерів країн-членів Європейської Ради, який відбувся 16-17 травня в Рейк’явіку, готувався з осені минулого року. Однак через військову агресію РФ проти України порядок денний було змінено. Цей саміт має історичне значення. Про це сьогодні, 17 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор економічних наук, заступник директора НІСД Ярослав Жаліло.
“Я думаю, головний результат для нас — це не просто чітко артикульоване бажання європейської спільноти притягнути Росію до відповідальності за розв’язану війну проти України, а й зроблено перший дуже важливий крок щодо визначення правового та організаційного механізму, який це дасть змогу зробити, а саме ухвалене рішення щодо створення реєстру збитків, завданих Україні від цієї війни”, — зазначив він.
Жаліло звернув увагу, що це дуже важливий момент, оскільки Європа переходить від розмов до справи.
“Що стосується майбутнього, поки що точилися розмови про те, як бачиться післявоєнний устрій Європи й місце України в ній. Від розмови про перспективи сьогодні перейшли до формування конкретного бачення: європейська спільнота сформувала бачення, що буде сформовано механізм, у межах якого після завершення війни Росія відшкодовуватиме Україні конкретну шкоду, завдану внаслідок цього нападу”, — пояснив економіст.
За його словами, оскільки руйнування внаслідок війни відбуваються на території України, то Україна і буде поповнювати реєстр.
“Сьогодні вже реально існує положення про цей реєстр, де написано, що розташований у Гаазі, частина розташована в Києві; на яких засадах він працює; хто бере участь; які його керівні органи. Тобто створюється європейська інституція, яка буде функціонувати”, — зауважив Жаліло.
Також він повідомив, що буде ще опрацьовуватися методика оцінки збитків, завданих Україні Росією.
“Минулого тижня чи, можливо, два тижні тому на рівні Європейського Союзу було озвучено цифру дещо більшу за 400 млрд євро. Ця цифра вже на 100 млрд збільшилася порівняно з тим показником, який був озвучений десь восени минулого року. Але це поки що дуже приблизна оцінка, тому що низка територій сьогодні недоступна для оцінки цього збитку”, — додав експерт.
Читайте також: Зустріч міністрів фінансів і саміт лідерів ЄС: головні заяви, які стосуються України (ВІДЕО)
Нагадаємо, 17 травня на саміті Ради Європи в Рейк’явіку створили реєстр збитків для України. Документ стане частиною міжнародного комплексного механізму компенсації жертвам російської агресії.