Важкий вихід ЗСУ з Авдіївки: куди рухатиметься армія РФ після захоплення міста — прогнози експертів

Авдіївка. Фото: Instagram/libkos

Про виведення Сил оборони України з Авдіївки Донецької області стало відомо в ніч на 17 лютого. Українські війська займають позиції на другому рубежі оборони. Виведення ЗСУ з міста проводили за планом, який передбачав різні сценарії. 

За час російського штурму Авдіївки українські захисники завдали ворогу величезних втрат. Тільки в особовому складі вони перевищили 47 тис. військових. Про це повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСГВ) “Таврія” Олександр Тарнавський.

Ситуація на Авдіївському напрямку

Україна може перемогти в розв’язаній Росією війні, але дії ЗСУ обмежені через недостатню кількість озброєння. Про це свідчить ситуація в Авдіївці, заявив президент України під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки.

Володимир Зеленський наголосив, що рішення про виведення українських військових із міста було правильним і професійним: його ухвалили заради збереження життів солдатів. 

“Ми можемо повернути нашу землю. І Путін може програти. Це вже не раз було на полі бою. Наші дії обмежені тільки достатністю і далекобійністю наших засобів ураження. Тобто тим, що залежить не від нас. І ситуація в Авдіївці тому підтвердження. На жаль, утримування України в штучному дефіциті зброї, зокрема в дефіциті артилерії та засобів дальнього ураження, дозволяє Путіну адаптуватися до нинішньої інтенсивності бойових дій. Це самоослаблення демократії нівелює наші спільні успіхи. Росія зараз має лише одну, одну військову перевагу, а саме — повне знецінення людського життя. Постійні російські “м’ясні штурми” це доводять”, — сказав Зеленський. 

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що рішення про виведення Сил оборони з Авдіївки було ухвалено, щоб уникнути оточення і для збереження життів військовослужбовців. 

“Наші воїни гідно виконали свій військовий обов’язок, зробили все можливе для знищення найкращих російських військових частин, завдали ворогу значних втрат у живій силі та техніці. Вживаємо заходів щодо стабілізації обстановки та утримання займаних позицій. Життя військовослужбовців — найвища цінність. Авдіївку ми все одно повернемо”, — написав Сирський на своїй сторінці у Facebook. 

В районі Авдіївки. Ілюстрація: deepstatemap.live

18 лютого ЗСУ на Авдіївському напрямку відбили 5 російських атак — у районах Новобахмутівки, Ласточкиного і Первомайського. Про це повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСГВ) “Таврія” Олександр Тарнавський.

За чотири місяці активної фази Авдіївської оборонної операції — з 10 жовтня 2023 року по 17 лютого 2024 року — на Авдіївському напрямку загальні втрати російських військ склали:

  • особового складу — 47 186 осіб;
  • танків — 364;
  • артилерійських систем — 248;
  • бойових бронемашин — 748;
  • літаків — 5.

Через високі втрати під Авдіївкою росіяни розгортають додаткові морги на тимчасово окупованій території Донецької області. Усі ті, що є в Донецьку, — переповнені. І тіла військових РФ розміщують у покинутих школах. Підпілля також помітило пересувні крематорії. Про це повідомив Центр національного опору. За його даними, втрати росіян під Авдіївкою рекордні за час повномасштабного вторгнення РФ — за останній тиждень там загинули близько 5 тисяч осіб. Це відчутно деморалізує солдатів. Водночас командування намагається приховати реальні цифри.

“Кремлівські пропагандисти отримали завдання максимально зачистити інформаційний простір від реальних даних щодо втрат в Україні. Активісти спільноти “Кібер Опір” зламали операторів російської моніторингової системи “Катюша”. У доступ хакерів потрапила телеграма одному з начальників групи інформаційного забезпечення з наративами щодо коментування наступу росіян на Авдіївку. У документі, зокрема, йдеться про замовчування інформації про втрати та обмеження доступу ЗМІ до цих даних”, — йдеться в повідомленні “Центру національного спротиву”. 

Російським окупантам буде важко просунутися на захід від Авдіївки – ближче до підготовлених позицій, на які відійшли українські війська. Вони зазнають величезних втрат, якщо вирішать атакувати “в лоб” у відкритому полі, — через велике скупчення там Сил оборони на підготовлених ділянках. Про це повідомляє Інститут вивчення війни. За даними аналітиків, захоплення Авдіївки саме по собі не принесе армії РФ жодних можливостей для оперативно значущих наступів.

Читайте також: Понад 47 тис. військових втратила РФ під Авдіївкою — підсумки 4-місячної української оборонної операції

Думки експертів

Які наслідки виходу українських сил з Авдіївки? Чи буде армія РФ просуватися на цьому напрямку, чи перекине сили на інші ділянки фронту? Які уроки можна винести з багатомісячного штурму Авдіївки? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України; 
  • Наталя Гуменюк, керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня;
  • Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
  • Олексій Гетьман, майор запасу ЗСУ, військовий експерт.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: РФ має можливість стріляти в 10 разів більше, ніж Україна 

— Війна — це не лінійна подія, там багато різних ввідних, які змінюють диспозицію в конкретний момент.

І якщо військове командування ухвалює рішення, виходячи з оцінки оперативної ситуації, відійти для того, щоб люди не потрапили в оточення, або поліпшити свої тактичні позиції — ці рішення виправдані.

Вони мають право ухвалювати рішення, враховуючи інтенсивність, масштаб війни. Зроблю відсилання до слів і пана [головнокомандувача ЗСУ] Сирського, і [міністра оборони України] Умерова про те, що Авдіївку треба буде повертати — так само, як і будь-який інший населений пункт України.

Росія не захоплює населені пункти, вона їх знищує.

І коли там все повністю зруйновано, коли немає природних можливостей проводити оборонні дії, то, звичайно ж, Росія туди може зайти. Але це все тимчасове явище.

Що стосується штучного дефіциту, в якому перебуває сьогодні Україна, і про що говорить президент Зеленський. Він абсолютно правий. І партнери теж розуміють, що в України суттєвий дефіцит снарядів. Тобто артилерія [з росармією] не в паритеті.

А враховуючи те, що північнокорейські снаряди активно тепер надходять на поле бою, то зрозуміло, що Росія не відчуває дефіциту артилерії, на відміну від України.

На сьогоднішній день кількість пострілів Росії по відношенню до України — 10:1.

Компенсувати це, наприклад, FPV-дронами можна. Але знову ж таки, виробництво дронів потрібно суттєво нарощувати. А це — інвестиції, які теж дещо гальмуються, бо дуже багато бюрократії, яку потрібно долати. Це і намагається робити президент Зеленський у рамках нинішнього свого візиту до Німеччини, Франції та на Мюнхенську безпекову конференцію.

Нашим партнерам потрібно усвідомити, що війна тут і зараз, і снаряди потрібні вчора, сьогодні і завтра. Снаряди не потрібні через рік, через два.

І Авдіївка показує, що якщо в тебе немає більш-менш зрозумілого паритету в тому чи іншому виді зброї, а Росія при цьому атакує кількісно — вона просто бере мобілізованих і відправляє хвилями. Одна, друга, третя. Скільки б ти їх не знищив, вони будуть продовжувати йти. Але питання в тому, що в тебе в якийсь момент припиняється ресурс, яким ти можеш атакувати і стримувати натовпи людей, які не шкодують свого життя.

Тому я б зробив три висновки з того, що сьогодні відбувається навколо Авдіївки. Перший — ефективна оборона міста, яка тривала з жовтня 2023 року, чітко показувала різницю в бойових діях між Україною і Росією. Росія воює кількісно, Україна воює все-таки креативно, намагаючись компенсувати дефіцит ресурсу іншими рішеннями, технологічними рішеннями.

Друге — ви не можете в такій інтенсивній війні покладатися на дефіцитний стан ресурсів, наприклад, на відсутність авіації. Тому що Росія використовує просто величезну кількість керованих авіабомб, так звані ФАБ. Вона їх використовує 2-3 тисячі на місяць по лінії фронту. Вона практично засипає лінію фронту, і це дає їй певні переваги.

Щоб цієї переваги не було (і тоді ситуація не тільки на Авдіївському, а й на будь-якому іншому напрямку буде виглядати по-іншому), потрібно максимально швидко вирішувати такі завдання — артилерія і дрони, авіація, а також системи протиракетної оборони.

І третій фактор. Російська Федерація може існувати за путінського режиму тільки в стані війни, і домовитися з нею неможливо. Щоб це усвідомити, потрібно подивитися на ті кадри, які сьогодні демонструються з Авдіївки.

НАТАЛЯ ГУМЕНЮК: Досягнувши результату в Авдіївці армія РФ буде розподіляти сили по всій лінії фронту

— Наразі немає загрози того, що РФ масово перекине вивільнені сили з Авдіївського напрямку на південну частину фронту.

Загальна чисельність угруповання російських військ “Днепр”, що перебуває на Лівому березі, дає змогу його командуванню маневрувати особовим складом і поповнювати свій ресурс, необхідний на передовій, за рахунок тилових підрозділів. 

Угруповання “Дніпро” — це не тільки вишикуваний уздовж лінії бойового зіткнення особовий склад. Це і техніка, і підрозділи, які перебувають у більш глибокому тилу. Другий і третій рубіж оборони там теж обладнаний і забезпечений технікою та особовим складом. Саме звідти зараз підтягується цей ресурс. 

Ми бачимо, що навіть поповнення з Криму поки що росіянам не так потрібне і не налагоджене якимось стрімким потоком. Час від часу армія РФ підтягує туди необхідні ресурси, тому що все-таки наша контрбатарейна робота має свій результат. 

Ми розуміли, що, зосередившись на Авдіївці та досягнувши там певного результату, росіяни вочевидь будуть розподіляти сили вздовж усієї лінії фронту. І насамперед це буде на Запорізькому напрямку — у районі населених пунктів Работине та Оріхове. 

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Угруповання російських військ, яке атакувало Авдіївку, знищено

— Якщо ми говоримо про те, що на перше місце поставлено найголовніше – життя наших воїнів, які якраз і будуть після Авдіївки виконувати завдання зі звільнення наших окупованих територій, то рішення про вихід із міста є абсолютно правильним. 

Це була чітко спланована складна операція. Необхідно було вивести особовий склад з Авдіївки, яка могла опинитися в котлі. 

Українські сили вийшли на підготовлені позиції. Незважаючи на той інформаційний тиск, який чинився на Авдіївку, було ухвалено правильне рішення. 

Багато місяців росіяни атакували Авдіївку, але бій, по суті, не програно. ЗСУ просто пішли на інші позиції. 

На південному напрямку ворог намагається вести активні бойові дії. Йдеться, насамперед, про Работинський плацдарм. Також сьогодні у росіян, як кістка в горлі, наші плацдарми на лівому березі Дніпра.  

Будуть зроблені певні дії для того, щоб утримати оборону на інших напрямках. Дії росіян дуже добре видно і зрозуміло. 

Авдіївка виконала свій план зі знищення елітних російських підрозділів. Саме елітні підрозділи були перекинуті на Авдіївський напрямок для того, щоб максимально швидко оволодіти містом. 

Російська авіація зіграла вирішальну роль у руйнуванні Авдіївки. На місто скинули рекордну кількість КАБів (керовані авіабомби, — ред.). Українські сили відчували дефіцит артилерійських снарядів. Українські сили відчували дефіцит артилерійських снарядів. На фронті також не вистачає систем ППО для того, щоб ворог не міг так активно застосовувати авіацію. 

Для російської армії подальше просування на Авдіївському напрямку не буде легкою прогулянкою. Але ЗСУ гостро потребує боєприпасів. 

Те угруповання російських Збройних сил, яке атакувало Авдіївський гарнізон, по суті, було знищене і просто зникло з поля бою.

ІГОР РОМАНЕНКО: На фронті необхідно більше систем ППО

— Одним із завдань стратегічної оборонної операції, яку проводять Сили оборони України на сході і на півдні, є знищення у великих масштабах сил і засобів противника. І це завдання реалізується. 

Інше завдання полягає в тому, щоб зупинити просування противника на фронті протяжністю 1500 км. І зараз нам треба зосередитися саме на цьому завданні. Для цього необхідно більше озброєння, техніки та особового складу. 

Основні наступальні дії російської армії в Авдіївці відбувалися за підтримки авіації, тому ЗСУ необхідні системи ППО і боєприпаси. 

У росіян залишилося багато авіабомб ще з часів Радянського Союзу. Вони їх удосконалюють і роблять керованими. КАБи показали свою ефективність, зокрема, в Авдіївці. 

Україні потрібно навчитися протидіяти авіації РФ. У цьому допоможуть поставки літаків союзниками.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Армія РФ не просуватиметься на Авдіївському напрямку

— Безпечне відведення військ на фронті — це завдання, яке іноді складніше реалізувати, ніж наступ. 

Третя штурмова бригада була заведена в Авдіївку, щоб забезпечити відхід тих бригад, які там залишилися, щоб вони відійшли з мінімальними втратами. По суті, так і сталося. 

Я думаю, що війська мають бути відведені щонайменше на 15-20 км на захід від Авдіївки. Авдіївка — панівна висота, а навколо неї розташовані низовини. Займати оборону в низині ніхто не буде.  

На захід від Авдіївки, ймовірно, були вже підготовлені фортифікаційні споруди. Ми повинні займати позиції дивлячись не на політичну карту, а на географічну і займати позиції там, де природа нам допомагає. 

Захоплення Авдіївки — це тактичний успіх для росіян, але не стратегічний. Враховуючи, скільки ворог накопичив сил, і як активно проводив штурмові дії, було досить очевидно, що рано чи пізно доведеться з цих позицій відійти. 

Навколо Авдіївки було зосереджено 50 тис. особового складу армії РФ.  

Після захоплення Авдіївки на цьому напрямку найближчим часом росіяни не будуть просуватися. Вони там закріпляться і приводитимуть до ладу ті частини, які залишилися. 

Підрозділи армії РФ, що залишилися, будуть, ймовірно, перекинуті на інші напрямки — Запорізький, Куп’янський, Херсонський. Я думаю, насамперед, на Куп’янський напрямок відправлять сили, що залишилися. На Бахмутському напрямку вже було вдвічі посилено угруповання — до 80 тис. 

Можливо, будуть більш активні атаки на Часів Яр, щоб дійти до Костянтинівки, яка є важливим залізничним вузлом. 

Читайте також: Зеленський приїхав на передову під Куп’янськ — подробиці (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір