Ситуація на Бахмутському напрямку в Донецькій області залишається складною, але стабільною. У важких бойових умовах українські захисники не лише ефективно б’ються з противником, а й облаштовують позиції. А також освоюють нові типи озброєнь і обладнання, які постачають закордонні союзники, і застосовують сучасні тактики ведення бою, повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Броня українських захисників виходить на позиції. Таке переміщення техніки на Бахмутському напрямку — не рідкість. Там готові зустрічати багатотисячну армію Росії та давати їй відсіч. Противник переважає кількісно, але явно неякісно, констатують українські захисники. Останній обстріл показав, що російські окупанти ціляться куди завгодно, аби відстріляти боєкомплект.
“Тут було здійснено приход 120 міномету, впритул підрозділу безпосередньо мого та військовослужбовців, які здійснювали виконання по обороні на своїх позиціях”, — розповів військовослужбовець Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Сергій.
Унаслідок обстрілу ніхто не постраждав, але воїни вирішили додатково зміцнити позиції на випадок, якщо противник стане більш влучним.
“Викопали окоп безпосередньо для військовослужбовців, щоб вони в разі обстрілу мінометами або тяжкою артилерію противника могли приховатися, але й далі здійснювати спостереження і вести вогонь у випадку просування військ противника. Позаду нас також облаштували гебіони, вони також поставлені по кругу містечка, де безпосередньо несе службу військовослужбовець. З цього місця він може безпосередньо вести спостереження постійно і за повітряним простором, і безпосередньо за ділянкою, яка йому тут придана для охорони та оборони”, — повідомив Сергій.
Бої в цьому місці на Бахмутському напрямку часто тривають по кілька годин. Противник накриває українські позиції щільним артилерійським вогнем.
“Пила працювала. Хлопці почули обстріли, розбіглися в укриття, у бліндажі поховалися. Один побігає, каже: “У нас обстріл почався”. Я кажу: “Та не приколюйся, то наша арта довбає, все нормально”. Та ні, каже, по нас стріляють. Я чую прихід, летить снаряд і розумію, що це справді по нас уже почали стріляти. Ну що, хапаємо пилу, другого напарника і з ним біжимо в бліндаж. Прийшли в бліндаж, пересиділи обстріл, вийшли, далі зайняли позиції і несли службу далі”, — каже військовослужбовець ДПСУ Денис.
34-річний Денис у прикордонних військах служить уже третій рік. За плечима бійця важкі бої під Мар’їнкою та Комишувахою. Сам родом із Костянтинівки. Сьогодні на Бахмутському напрямку намагається стримати противника, аби той не окупував рідне місто.
“Там мій дім, мої рідні, близькі, мої товариші, всі там. Я за них готовий іти до кінця. Тому що це — моя земля, мій дім, це моя батьківщина. Я тут народився, виріс і не хочу ніяких окупантів чи ще там владу міняти. Нас усе влаштовувало”, — поділився воїн.
Уздовж передової знімальна група проїхала з Денисом на кугуарі — бронеавтомобілі українського виробництва. Такий транспорт незамінний для прикордонників під час виконання бойових завдань.
“Це — броньована машина, вона допомагає в основному від уламків, прильоту міни 82-ї. Для виконання бойових завдань виїжджаємо на позиції, чергуємо і також відбиваємо наступ противника. Тут встановлені кулемети Дегтярьова-Шпагіна, кулемет у нас великокаліберний. Для ураження живої сили”, — пояснив військовослужбовець ДПСУ.
Весна перетворила позиції на суцільне глиняне місиво. З траншей доводиться по кілька разів на день вичерпувати воду. А замість звичних берців українські захисники взули гумові чоботи, але це не заважає їм нести службу.
Військовослужбовець ДПСУ Едуард розповів, що останнім часом сюди стали привозити більше закордонного озброєння:
“Патрони для кулемета, пускова установка “Фагот”, дві ракети тут у нас є. NLAW [шведська розробка], АТ-4. У нас тільки “Фагот” і наш кулемет ПКМ радянського виробництва ще. А все інше — це те, що нам дають інші держави”.
На передовій у військовослужбовців не завжди є можливість приготувати собі повноцінну їжу. На допомогу приходять волонтери із сухпаями. Є й український борщ, і суп гороховий. На кухні також багато продуктів закордонного виробництва.
А ще в такій складній ситуації бійці змогли облаштувати душ із підігрівом, щоб після бойових завдань змивати з себе налиплий бруд. Під обстрілами та проливними дощами військовослужбовці намагаються створити собі умови для комфортної служби, а волонтери їм допомагають.
Читайте також: Утримувати Бахмут складно, але звільняти було б ще важче, — військовий експерт про ситуацію в місті