Адміністрація президента США Джо Байдена припускає, що війна Росії проти України продовжиться і наступного року. Тому Вашингтон розглядає кілька варіантів посилення підтримки Києва. За даними The Washington Post, йдеться, зокрема, про касетні боєприпаси для реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), повідомляє FREEДОМ.
“Касети” для РСЗВ можуть вражати на більшій відстані, ніж артилерійські версії, які почали постачати минулого місяця.
“Ефективною роботою проти живої сили буде розширення спектра цих касетних боєприпасів. Ми бачимо, що наші західні партнери високо оцінюють ефект від їх використання, і сподіваємось, що цей психологічний аспект та ефект фізичного знищення живої сили ворога спонукає наших партнерів надалі постачати нам більше боєприпасів”, — коментує експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.
Винищувачі F-16, які почнуть надходити до України вже за кілька місяців, стануть частиною цієї концепції. Водночас, за даними The Washington Post, офіційні особи США обговорюють із союзниками можливості постачання й інших систем озброєнь, а також навчання особового складу Збройних сил України. До переліку озброєння Київ хотів би додати системи ATACMS. Однак у Пентагоні поки що відмовляють, посилаючись на їх недостатню кількість.
“ATACMS є тим видом озброєння, який може суттєво наблизити перемогу цивілізованого світу. Ми вже маємо відповідь від наших британських партнерів у вигляді ракет Storm Shadow, які дозволяють працювати в радіусі 500 км, у нас є французькі аналоги — SCALP. Ми очікуємо від Німеччини найближчим часом Taurus, і нам хотілося б, щоб наші американські колеги перестали говорити про нездатність забезпечити Україну цим якісним озброєнням, тобто ATACMS, здатним суттєво змінити ситуацію на фронті”, — зазначає Іван Варченко.
Росія має в запасі майже 600 ракет, здатних вражати цілі на відстані понад 500 км. Ними російські окупанти найчастіше атакують територію України.
“Якщо говорити про балістичні та крилаті ракети “Іскандер”, то, за нашими даними, їх зараз приблизно 270 одиниць. Запаси “Калібрів” — орієнтовно 140 ракет. Х-101 у них менше. Водночас загальна кількість Х-101, Х-555 та Х-55 з бойовою частиною, за нашими підрахунками, — близько 100 ракет”, — повідомив заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький, якого цитує “РБК-Україна”.
Заступник голови ГУР додав, що на сьогодні росіяни менше використовують Х-101 порівняно з осінню 2022 року. Вони змушені заощаджувати. Російські окупанти планували щомісяця виробляти близько 40 таких ракет, але через дефіцит іноземних складників від плану до дій їм перейти не вдається.
“Якби РФ мала достатню кількість ракет, вони летіли б до нас щодня з ранку до вечора у величезній кількості. Якби їх було так багато, як вони цього хочуть. Те, що вони зараз змушені переходити на дуже обмежений раціон, означає тільки одне: їм теж складно. Компоненти для цих боєприпасів із кожним днем дедалі важче діставати”, — вважає експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.
У ГУР вважають, що російські окупанти не зможуть повторити масовані атаки, які були минулої осені та взимку, коли по Україні випускали до сотні ракет одночасно. Водночас розвідка прогнозує повторення атак на енергосистеми України з настанням холодів.
Нагадаємо, за оцінкою голови Об’єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі, поки що рано робити висновок про результати українського контрнаступу, але часткового успіху українські військові вже досягли. Генерал зазначив, що ЗСУ зіткнулися з потужними російськими укріпленнями. Проте, українські військові проходять інтенсивну підготовку у різних частинах Європи, а вже у недалекому майбутньому Україна отримає винищувачі F-16.