В Європі відновилася дискусія щодо відправлення миротворців в Україну — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: uatv.ua

Президент України Володимир Зеленський заявив, що миротворчий контингент на території України не може бути альтернативою членству в НАТО. Він наголосив, що для успішної реалізації цієї ідеї Україні необхідно отримати підтримку більшої кількості європейських лідерів. У Європі ж відновилися дискусії з цього питання, інформує FREEДОМ.

Ідею відправлення європейського військового контингенту в Україну вперше висловив президент Франції Еммануель Макрон у лютому 2024 року. Тоді багато лідерів країн Європейського Союзу не підтримали її.

Але останнім часом дискусії про введення в Україну миротворців відновилися. Наприклад, у Німеччині ця ідея стала активніше обговорюватися напередодні парламентських виборів. Кандидат у канцлери від Християнсько-демократичного союзу (ХДС), який лідирує у рейтингах, Фрідріх Мерц заявив, що готовий розглянути участь Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) у цій ініціативі. Його колеги по партії вважають це обов’язком Берліна, але Німеччина має діяти в рамках ЄС і НАТО.

Бувши найбільшою економікою в Європі, Німеччина має бути готова зробити свій внесок у забезпечення миру та архітектури європейської безпеки. Ефективним і, враховуючи наші обмежені матеріальні та людські ресурси в Європі, реалістичним залучення миротворчих сил буде лише в тому разі, коли миротворчість включено в архітектуру європейської та трансатлантичної безпеки й, отже, в НАТО, оскільки тоді Україна опиниться під ядерним щитом“, — заявив експерт ХДС із зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер в інтерв’ю німецькій газеті Neue Osnabrück Zeitung.

Розміщення миротворців має бути частиною шляху України в НАТО, але не повинно стати заміною Північноатлантичному альянсу. Крім того, для ефективної реалізації цієї ідеї потрібно залучення якомога більшої кількості європейських країн, акцентував президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Ми підтримуємо таку ініціативу [розміщення миротворчого контингенту в Україні], але однієї Франції недостатньо. Ми б не хотіли, щоб це були одна-дві країни. Я думаю, що і Велика Британія підтримуватиме такий крок, і деякі інші країни, про які ми домовлялися вголос не говорити. Вони поки що не хочуть говорити про це публічно, тому що бояться впливу Росії. Але сама ця ідея прозвучала на нашій зустрічі з [президентом Франції Еммануелем] Макроном і [новообраним президентом США Дональдом] Трампом у Франції. Я побачив, що Трамп позитивно ставиться до цієї ініціативи“, — розповів Зеленський.

На думку експертів, саме Дональд Трамп підштовхнув ЄС до відновлення дискусії про відправлення миротворців в Україну своїми заявами, що європейці не повинні повністю покладатися на Вашингтон у плані власної безпеки.

Але те, як виглядатиме миротворча місія в Україні, залежить від того, на яких умовах підпишуть можливий мирний договір.

Тут не йдеться про введення військ для здійснення якихось операцій на території України. Йдеться про спостереження за виконанням тих угод, які можуть бути досягнуті. У такого роду практиці потрібна згода обох сторін. І має бути розуміння з обох сторін, що вони довіряють військовослужбовцям, які здійснюватимуть це спостереження, і що їхні оцінки сприйматимуться серйозно“, — пояснив президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.

Читайте також: Миротворчі війська в Україні: за яких умов країни погодяться відправити своїх військових — думки

Нагадаємо, у грудні агентство Reuters із посиланням на офіційних осіб і експертів представило проєкт, як може виглядати миротворча місія ЄС в Україні. Ймовірно, в ній візьме участь коаліція з п’яти-восьми країн, загальна чисельність військових може становити до 100 тисяч осіб.

Раніше повідомлялося, що Рим готовий взяти участь у миротворчій місії для забезпечення безпеки України після укладення перемир’я.

Читайте також: Миротворці можуть з’явитися на території України тільки після досягнення політичного врегулювання, — Хандогій

Прямий ефір