В реальності Кремля діти з окупованих територій — росіяни: міжнародні зусилля щодо повернення оцінила експертка RCHR

Катерина Рашевська. Фото: facebook.com/caterine.rachevska/

До Міжнародної коаліції з повернення українських дітей на сьогодні приєдналася 41 держава. Крім того, як окрему інституцію в ній представлено Європейський Союз. Проте проблема полягає в тому, що Російська Федерація не хоче говорити про повернення українських дітей та не хоче їх повертати. У реальності країни-агресора ці діти — росіяни, з якими вона може робити все, що завгодно. Про це сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська в ефірі FREEДОМ.

“Якщо ми говоримо про якісь функції посередника, то ні Сполучені Штати Америки, ні Канада, яка є головою цієї коаліції, ні будь-яка інша країна, яка туди входить, просто не може виконувати ці функції, тому що Російська Федерація не погоджується”, — констатує гостя ефіру.

Водночас Рашевська наголосила, що Україна співпрацює з групою держав, які можуть говорити із Москвою.

“Це Катар, це Ватикан, це також з жовтня 2024 року Південна Африка (Південно-Африканська Республіка, ПАР). Поки що ми не можемо оцінити ефективність посередництва Південної Африки, але я впевнена, що це буде та держава, яка допоможе Україні з глобальними ініціативами, зокрема на рівні Організації Об’єднаних Націй”, — каже експертка Регіонального центру прав людини.

За її словами, Міжнародна коаліція наразі намагається організувати свою діяльність таким чином, щоб функції не дублювалися.

“Будуть ті держави, які будуть більш залучені до реабілітації, реінтеграції дітей. Також будуть держави-посередники, які допомагатимуть більш ефективно та швидко повертати українських дітей. Інші держави будуть залучені до якихось геополітичних активностей”, — пояснює Рашевська.

Вона також погоджується з думкою, що питання повернення українських дітей може стати платформою із привернення уваги країн глобального Півдня до російської агресії проти України та протидії їй.

“Бразилія може виконувати функції посередника. Також слід звернути свою увагу і на Індію, і на Казахстан. Я знаю, що наші органи влади розглядають таку можливість, особливо щодо Індії. Тому що це та держава, яка може загалом відіграти свою роль у відновленні миру та безпеки в Україні”, — вважає правозахисниця.

Поки що, за її словами, темпи повернення депортованих українських дітей залишаються невисокими. Проблема — у Російській Федерації, яка на засіданні Ради безпеки ООН у середу, 4 грудня, ще раз це продемонструвала. Країна-агресор не просто не визнає, що порушила міжнародне право, але заперечує факт перебування українських дітей під її контролем.

“У їхній реальності окуповані території — це Російська Федерація. Діти — росіяни, і вони можуть робити з ними все, що завгодно. Ми маємо поламати цю стратегію. Ми повинні припиняти російські спеціальні інформаційні операції, які стосуються українських дітей, і зробити все, щоб якнайбільше країн світу стали учасниками й Коаліції за повернення українських дітей, й інших глобальних українських ініціатив. Бо поки українські діти продовжують бути під російським контролем, ні про який мир та безпеку ми не можемо говорити”, — прокоментувала Катерина Рашевська.

Читайте також: Сотні тисяч дітей залишаються на контрольованих Росією територіях: в ООН представили звіт щодо депортації маленьких українців (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір