У Європі триває дискусія про введення в Україну миротворчого контингенту. Попри те, що цю групу військ за фактом складатимуть солдати НАТО, поки західні партнери не дійшли згоди щодо запрошення України до Альянсу. Про це сьогодні, 14 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Про миротворців — це непогана дискусія, у межах якої глобальну громадську думку (насамперед, у європейських країнах) привчають до того, що розв’язати цей конфлікт можна тільки з присутністю третьої колективної сторони всередині цього конфлікту. Тому що Росія, безумовно, продовжуватиме експансію після оперативних пауз, після заморозки, бо вона не виконала свого ключового завдання зі знищення української державності. У зв’язку з цим розміщення миротворчих контингентів в Україні — непогана концепція”, — сказав Подоляк.
Проте в дискусії про миротворців він вбачає “дуже дивну парадоксальність”.
“На мій погляд, парадоксальна ситуація. З одного боку, ви готові дискутувати питання введення миротворчого контингенту (тобто солдатів країн НАТО) в Україну для забезпечення недоторканності її території. І водночас ви не готові політично зафіксувати можливість членства України в НАТО. Тобто, ніби одне з іншим не поєднується. З усім тим, добре, що дискусія про миротворців триває”, — зазначив радник глави ОПУ.
Природно, Росія виступатиме проти розміщення миротворчого контингенту в Україні. І щоб РФ загалом примусити до зупинки війни, до миру, потрібно створити умови, щоб ціна війни для неї суттєво зросла.
“А примушувати можна лише з нарощуванням військової підтримки України й нарощуванням ударів по території Російської Федерації. Я вже не кажу про економіку, дипломатію — це окремі параметри. Звичайно, було б непогано дещо інакше вести антиросійську політику загалом. Бо все, що стосується обмеження можливості Росії отримувати доходи на глобальних ринках, суттєво впливатиме на її спроможність вести далі бойові дії”, — наголосив Подоляк.
І паралельно з дискусіями про введення миротворчого контингенту, про запрошення України до НАТО важливо продовжувати надавати Києву військову допомогу.
“Було б непогано, щоб вони просто паралельно з дискусіями, з якимись розмовами, з якимись обговореннями нових ініціатив не забували про головне — про насичення мілітарної компоненти для України. Щоб в України було достатньо зброї для ведення ефективних, оборонних і контрнаступальних дій. І тільки паралельно з цим можна вести якісь дискусії, шукати якісь політичні рішення”, — резюмував спікер.
Читайте також: Розмови про розміщення іноземного контингенту в Україні є преамбулою до майбутніх переговорів, — Пашков
Нагадаємо, The Wall Street Journal повідомила, що відправлення в Україну європейського миротворчого контингенту для забезпечення режиму припинення вогню підтримує новообраний президент США Дональд Трамп. За словами джерел газети, цю ідею обговорювали на зустрічі Трампа з президентом України Володимиром Зеленським та президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі 7 грудня.
Крім того, Макрон планує винести на обговорення на саміті лідерів Євросоюзу 18-19 грудня питання розміщення миротворчої місії на території України в разі припинення вогню і досягнення миру між Україною і Росією. Італія вже заявила, що готова взяти участь у цій місії.
Читайте також: За більшості завершень воєн та збройних конфліктів на лінії зіткнення стає третя сторона, — дипломат