Українці не прагнуть конфронтації, попри анексію їхніх земель: міністр оборони Великої Британії прокоментував ситуацію поблизу українських кордонів

Фото GOV.UK

Учора, 17 січня, міністр оборони та високоповажний член парламенту Великої Британії Бен Воллес виступив із заявою щодо ситуації з Росією та Україною і повідомив, що десятки тисяч російських військовослужбовців стоять біля українських кордонів. У зв’язку з цим Сполучене Королівство продовжить надавати Україні підтримку у сфері безпеки та оборони.

Про це інформує UA із посиланням на вебсайт державного сектору Сполученого Королівства GOV.UK.

Воллес повідомив, що російські війська оснащені танками, бойовими броньованими машинами, реактивною артилерією та балістичними ракетами малої дальності.

“У нас і наших союзників є законні та реальні підстави для занепокоєння з приводу того, що конфігурація та масштаби сил, які збираються, підтримуються російськими повітряними та морськими ударними засобами дальньої дії, розміщеними в регіоні, і можуть бути використані для проведення багатопланової операції”, – зазначив міністр.

Високоповажний член парламенту повідомив, що в останні тижні спостерігається зростання агресивності російської риторики, посилення кіберактивності й активне поширення дезінформації, які можуть стати неправдивим приводом для російського військового втручання.

Хибні наративи – дуже важлива частина стратегії Кремля. Вони використовувалися у 2008 році, до вторгнення Росії в Грузію; і в Україні у 2014 році. Сьогодні знову поширюються неправдиві наративи”, – зазначив міністр оборони Великої Британії.

Росія заявляє, що їхнє військове нарощування на кордоні з Україною є відповіддю на агресію НАТО та наміри Заходу використати Україну для “розділяй і владарюй” над російським народом. Вони висунули дивовижну версію про те, що НАТО намагається оточити Росію.

“Ніхто не намагається “керувати” російським народом. Тільки 1/16 території Росії межує з союзником по НАТО. А НАТО є і завжди було оборонним альянсом. НАТО у своїй основі дотримується переконання, що будь-яка країна в Альянсі, незалежно від її розмірів, за правом членства повинна дати зобов’язання про взаємний захист. [Починає діяти механізм]: “Ти нападаєш на одного з нас – ти нападаєш на всіх нас”. З 12 країн-засновників у 1949 році Альянс розширився до 30 держав-членів сьогодні”, – зазначив Воллес.

Міністр оборони зазначив, що згадані країни приєдналися до Альянсу не тому, що їх змушує НАТО, а завдяки вільному волевиявленню урядів і народів цих країн.

“Країни обирають НАТО; не їх НАТО обирає. Якщо Росія має побоювання з приводу розширення, їй, можливо, слід запитати себе, чому, коли люди мали свободу вибору, вони обрали НАТО. НАТО – це союз держав-однодумців, які не тільки поділяють прихильність до взаємної оборони, але й мають набір спільних цінностей, а суверенітет інших держав шанується всіма. Кожна країна має суверенне право вибирати свої власні заходи безпеки. Це фундаментальний принцип європейської безпеки, під яким Росія справді підписалася в минулому. Хоча нині РФ домагається права вето на ухвалення тих, хто вступає до НАТО”, – наголосив він.

Воллес заявив, що ніхто не хоче конфлікту.

“Українці не прагнуть конфронтації, попри незаконну анексію їхніх земель у Криму та окупацію Донбасу. Я впевнений, що прості росіяни, які пам’ятають перший конфлікт у Чечні та інші старіші конфлікти, теж не хочуть нової трясовини”, – сказав він.

Минулого тижня на міжнародному фронті точилися інтенсивні дискусії щодо досягнення дипломатичного вирішення ситуації, зокрема в НАТО та Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

Участь у Раді Росія – НАТО показала, що НАТО відкрите для діалогу з Росією з питань захисту євроатлантичної безпеки, включно із зниженням ризиків, прозорістю, контролем над озброєннями та лінією зв’язку.

23 грудня начальник штабу оборони адмірал Тоні Радакін провів розмову зі своїм російським колегою генералом Герасимовим. У телефонній розмові вони погодилися з життєво необхідною підтримкою зв’язку, щоб розуміти наміри один одного й уникати прорахунків.

Коли прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розмовляв з президентом Путіним 13 грудня, він висловив глибоке занепокоєння Сполученого Королівства у зв’язку з нарощуванням російських військ на кордоні з Україною, а також підтвердив важливість дій саме дипломатичними каналами для деескалації напруженості та пошуку довготривалих рішень.

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс продовжує спілкуватися з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, зокрема нещодавно особисто на полях зустрічі Ради міністрів ОБСЄ у Стокгольмі 2 грудня.

“Я запрошую свого російського колегу Сергія Шойгу відвідати Лондон у найближчі кілька тижнів. Ми готові обговорювати питання, пов’язані з взаємними побоюваннями в галузі безпеки, конструктивно і сумлінно взаємодіяти. Позиція Великої Британії щодо України також зрозуміла. Ми беззастережно підтримуємо її суверенітет і територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів, включно з Кримом. Україна – незалежна, суверенна країна гордого, незалежного українського народу”, – наголосив Воллес.

Міністерство оборони Великої Британії вже має давні стосунки з українськими колегами, і продовжує надавати підтримку у багатьох сферах, включно з допомогою в галузі безпеки та оборонною реформою. З 2015 року Велика Британія сприяла підвищенню стійкості та можливостям українських збройних сил у межах операції “ОРБІТАЛ“, в контексті якої було навчено понад 22 тис. українських військовослужбовців.

“Важливо, що Україна має можливість захистити себе. Після того, як вона втратила значну частину свого військово-морського флоту внаслідок незаконної окупації Криму Росією, стало важливо допомогти Україні у нарощуванні та підтримці військово-морського потенціалу. Нам слід пам’ятати про тисячі українців, які віддали своє життя, захищаючи свою країну, і яких щодня вбивають снайпери через вододіл”, – зазначив міністр оборони Великої Британії.

Велика Британія надасть Україні як навчальні, так і оборонні можливості для того, щоб допомогти краще захистити себе.

“Ми ухвалили рішення постачати Україні легкі, протитанкові, оборонні системи озброєння. Невелика кількість британського персоналу також проведе початкове навчання протягом короткого проміжку часу в межах операції “ОРБІТАЛ“, перш ніж повернутись до Сполученого Королівства”, – повідомив міністр.

Цей пакет допомоги в галузі безпеки доповнює навчання та можливості, які вже мають Україна, а також ті, які також надаються Великою Британією та іншими союзниками в Європі і США.

“Дозвольте мені пояснити: ця підтримка передбачає ближню і очевидно оборонну зброю; йдеться не про стратегічну зброю, яка загрожуватиме Росії. Озброєння повинно використовуватися з метою самооборони, і британський персонал, який проводить початкову підготовку, повернеться до Сполученого Королівства після її завершення. Російський уряд буде покараний, якщо він перейде межу. Але ціну вторгнення відчує не лише Захід”, – пояснив Воллес.

Бен Воллес зазначив, що Сполучене Королівство поважає людей, культуру та історію Росії.

“У нас більше спільного, ніж ми думаємо, – культурно, історично та технологічно. Ми хочемо дружити з російським народом, як товаришували сотні років. І є світ, у якому ми можемо встановити взаємовигідні відносини з Росією, працюючи разом над спільними інтересами та вирішуючи взаємні проблеми безпеки. Цей розрив великий, але не є непереборним”, – наголосив британський міністр.

Нагадаємо, Україна хоче, щоб країни-члени Альянсу здійснили адекватні рухи у політичному вимірі з метою позбавити Російську Федерацію можливості розпочати новий наступ. Відповідну заяву зробив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читайте також: Військова ескалація Росії проти України (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Прямий ефір