Українці не будуть рабами путінського режиму: головні заяви президента України в оцінці політолога Фесенка

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент UA — щотижнева рубрика телеканалу FREEДOM, де детально аналізуємо головні заяви, зустрічі та меседжі для всього світу глави Української держави Володимира Зеленського. Минулі сім днів видалися досить продуктивними, про що заявляв сам президент України. Про ключові меседжі Зеленського говоримо з політологом Володимиром Фесенком.

Новий тренд

24 листопада у Києві відбувся Міжнародний установчий саміт International Summit on Food Security (Міжнародний саміт із продовольчої безпеки), який започаткував ініційовану президентом України гуманітарну програму Grain from Ukraine (“Зерно з України”).

У саміті взяли участь майже 30 лідерів держав та міжнародних організацій. Вони обговорили реалізацію програми Grain from Ukraine, суть якої полягає в тому, що кожна держава або міжнародна організація, яка бере участь у проєкті, зможе купити українське зерно для інших держав і, таким чином, допоможе їм уникнути голоду — не дати залишитися без їжі через божевілля одного диктатора.

“Наш прапор — це блакитне небо, золоте пшеничне поле, наша земля завжди дарувала щедрі плоди, наша країна завжди ділилася цими плодами з усім світом. Наша пшениця високо цінується у світі, в Африці, на Близькому Сході. Молочні продукти, овочі, фрукти, кукурудза — в Європі. Соняшникова олія була на полицях по всьому світу. Цього року, на жаль, інакше. Російські військові оточили українські порти, заблокували експорт нашого продовольства, поставили світ на межу голоду. Спровокували продовольчу кризу, стрімке подорожчання продуктів, що підриває добробут простих людей, добробут мільйонів сімей, внутрішню стабільність та регіональну безпеку”, — сказав Володимир Зеленський, виступаючи на саміті.

Він наголосив, що необхідно запобігти подальшому поширенню цієї кризи. Україна, як один із гарантів світової продовольчої безпеки, і надалі вноситиме свій внесок.

“Попри війну, попри будь-які виклики, попри перешкоди, попри спроби знищити нас. Україна виконуватиме свої експортні зобов’язання щодо постачання зерна та іншої сільськогосподарської продукції на світовий ринок. Україна бореться за життя. І вона борець за життя — своє та інших народів. Життя без неволі та без голоду”, — наголосив президент Зеленський.

За результатами першого Міжнародного установчого саміту International Summit on Food Security зібрано близько 150 млн доларів, які будуть використані для закупівлі продовольства для країн Африки та Азії, які страждають від голоду.

Політолог Володимир Фесенко наголосив, що саміт став знаковою подією не лише для України, а й для всього світу. І символічно, що він відбувся 26 листопада — у День пам’яті жертв Голодомору.

“Ми пережили таку трагедію, і ми не хочемо, щоб щось подібне відбувалося в інших країнах світу. Тому це і пам’ять про нашу трагедію, нагадування про цю трагедію усьому світу. І водночас Україна демонструє готовність допомагати разом із нашими партнерами іншим країнам світу, які можуть опинитися перед таким самим ризиком”, — сказав він.

Примітно, що перші особи країн Європи, що прибули до Києва, відійшли від класичного дрескоду, властивого заходам такого рангу.

Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький та Володимир Зеленський

У неофіційному стилі західних гостей (цей тренд започаткувало керівництво України з перших днів повномасштабної війни) політологи вбачають також жест поваги до країни, яка протистоїть Росії. Крім того, це й елементарна потреба в умовах воєнного часу.

“Для українських керівників такий стиль — це функціональна необхідність. Нашим керівникам — президенту, який започаткував цю тенденцію, прем’єр-міністру, іншим керівникам країни — не до офіційного протоколу, не до класичних костюмів із краватками. Ми перебуваємо у стані війни. Це будні війни. І цю війну на власному досвіді відчули закордонні гості, які в ці місяці відвідували Україну — пересиджували повітряну загрозу в сховищах, особисто спостерігали наслідки обстрілів. Тож і зміна їхнього стилю — це також реакція на реальну ситуацію в Україні. Коли доводиться спускатися в бомбосховища, знаєте, офіційні костюми — не найзручніша форма для цього. Або коли ти відвідуєш місця трагедій, пов’язані із цією війною”, — зазначив Володимир Фесенко.

Росія — держава-терорист

Також цього тижня президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці Парламентської асамблеї НАТО визнати Росію державою-спонсором тероризму та підготувати новий санкційний пакет проти неї.

“Росія зробила ставку на геноцидну політику — і тому знищує нашу енергетичну інфраструктуру. “Вбити” електрику, водо- та теплопостачання взимку — а це мета Росії — це поставити життя мільйонів людей під пряму загрозу. Це рівнозначно застосуванню зброї масового ураження — абсолютний злочин. Тому буде правильно, якщо ви у своїх парламентах визнаєте Росію державою-спонсором тероризму, як це зробили парламенти Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Чехії. Буде правильним, якщо ваші країни постійно посилюватимуть санкції проти Росії, яка стала повною протилежністю нашій з вами спільноті та найбільш антиєвропейською силою у світі”, — звернувся Володимир Зеленський.

Парламентська асамблея НАТО підтримала пропозицію президента України, й 21 листопада делегації всіх 30 країн Альянсу одноголосно проголосували за статус Росії як держави — спонсора тероризму.

Читайте також: Більше, ніж просто “занепокоєння”: резолюцію країн НАТО про визнання терористичного режиму РФ оцінили експерти

А 23 листопада аналогічну резолюцію ухвалив Європарламент. І тепер, по суті, залишилося проголосувати таке рішення щодо Росії у США.

Читайте також: Переломний момент у відносинах Путіна з ЄС — які наслідки для Росії матиме резолюція Європарламенту: деталі зі Страсбурга (ВІДЕО)

“Створюється дуже важливий політико-правовий прецедент, який дозволить у перспективі притягувати політичне керівництво Росії до відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності, фактично — за терористичні дії. І не просто виконавців”, — звернув увагу Володимир Фесенко.

У зв’язку з цим він згадав вирок Окружного суду Гааги (Нідерланди) у справі про збитий у 2014 році в небі над Донбасом пасажирський “Боїнг” рейсу MH-17. Так, 17 листопада суд засудив до довічних термінів ув’язнення:

  • “міністра оборони ДНР”, громадянина РФ Ігоря Гіркіна (Стрєлков);
  • главу “ГРУ ДНР”, громадянина РФ Сергія Дубинського (Похмурий);
  • командира розвідувального батальйону 2-го відділу “ГРУ ДНР”, громадянина України Леоніда Харченка (Крот).

“Нехай і заочно, але суд притягнув до відповідальності головних виконавців. Тепер треба притягувати до відповідальності й організаторів таких злочинів. І рішення про те, що Росія є спонсором тероризму, дозволить це зробити в перспективі, коли вже буде створено міжнародний трибунал для притягнення росіян до відповідальності за злочини в Україні”, — упевнений Фесенко.

Також новий міжнародний статус Росії дає основу посилення санкційного тиску проти неї.

“Зазвичай статус “держава — спонсор тероризму” використовується як правова підстава для введення санкцій проти тієї чи іншої країни, в цьом випадку — проти Росії. Санкції проти РФ вже діють, вже десятки країн світу запровадили їх. Проте він дозволяє посилювати цей санкційний тиск. А те, що його треба продовжувати посилювати, цього тижня стало явним, бо Росія вчиняє нові злочини проти України, завдаючи масованих ракетних ударів”, — наголосив Фесенко.

Читайте також: Вирок щодо МН17: чи буде покараний Гіркін за загибель пасажирів малайзійського “Боїнга”

Свобода, гідність і незламність

Президент України Володимир Зеленський у середу, 23 листопада, звернувся до Ради безпеки ООН із закликом вжити заходів, щоб зупинити російські повітряні удари по життєво важливій інфраструктурі України, які вкотре занурили мирні міста у темряву та холод.

“Ми чекаємо на жорстку реакцію світу на російський терор. Ми чекаємо на реакцію партнерів. Ми чекаємо на реакцію друзів — не просто спостерігачів. Ми чекаємо на реакцію всіх тих, хто дійсно визнає Статут ООН. Ми робимо все можливе. Україна представила формулу миру. Світ її чув. 10 пунктів — як повернути повну силу Статуту ООН, порушеного Росією, і гарантувати безпеку Україні, Європі та всім народам планети, які гостро відчувають наслідки російської агресії. У відповідь на нашу формулу миру Росія йде за пунктами своєї формули терору”, — заявив Володимир Зеленський.

Глава держави зазначив, що наступного ж дня після того, як він представив формулу миру на саміті G-20 в Індонезії, Україна отримала по 10 російських ракет — на кожен пункт формули миру. Удари тривали й надалі.

Президент наголосив, що російський терор призвів до блекауту — причому не лише в Україні. У сусідній Молдові також зникло світло.

“Енергетичний терор — це аналог застосування зброї масової поразки. Коли на вулиці мінусова температура, а десятки мільйонів людей внаслідок влучення російських ракет по енергооб’єктах залишаються без електрики, без тепла, без води — це очевидний злочин проти людяності”, — заявив Володимир Зеленський.

Він закликав країни підтримати українську формулу миру, а також захистити небо України, надавши сучасні та ефективні системи ППО та ПРО.

“Будемо реалістами. Міжнародна спільнота не має якоїсь чарівної палички, за допомогою якої можна змусити Путіна припинити цю жахливу війну. Тут необхідна протидія така ж силова. І через підтримку України постачанням зброї, а також постачанням систем протиповітряної оборони, протиракетної оборони. І такі постачання посилюються саме внаслідок ракетних ударів Росії. Світ розуміє: зараз нам треба допомогти вистояти”, — прокоментував політолог Володимир Фесенко.

Допомога Україні йде. І не лише військова.

“Також активізувалася підтримка наших партнерів у постачанні енергетичного обладнання. Це теж форма підтримки України. Зараз це вкрай важливо. Не менш важливо, ніж зброя. Нам потрібні генератори та трансформатори, щоб, по-перше, підтримувати українців при відключеннях електроенергії, по-друге, для відновлення електростанцій. І зараз буквально по всьому світу наші партнери шукають обладнання. Маленька Литва поставила сотні трансформаторів та генераторів для України. Те саме роблять західноєвропейські країни, США”, — додав Фесенко.

Політолог нагадав, що цей тиждень відкрився ще однією знаменною датою — 21 листопада в Україні відзначався День Свободи та Гідності. Прагнення свободи та демонстрації власної гідності — це головні риси українського народу.

“І ще одна риса, яка дуже точно відбиває нинішній стан усіх українців — від простих громадян країни до президента. Це незламність. Росія намагається ракетними ударами, руйнуванням нашої енергетичної системи зламати українців, деморалізувати. А от якраз українці демонструють силу духу, стійкість, своє прагнення до свободи, свою гідність. Ось усе це якраз і є реакцією усієї країни, всього українського народу. Ми прагнемо зберегти незалежність країни — це для нас гарантія свободи. Ми не хочемо бути рабами путінського режиму. Тому для нас зараз ця боротьба — це не просто війна, це боротьба за наше майбутнє, за нашу свободу, за саме існування українського народу, української нації, яка вже є частиною європейської родини і є, я сказав би, лідером у боротьбі за ідеали вільного світу”, — резюмував Володимир Фесенко.

Прямий ефір