Український опір став феноменом для всього світу: експерти висловилися про досягнення Сил оборони

Боєць ЗСУ. Фото: t.me/ua_dshv

19 листопада виповнилося 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Слова підтримки на адресу країни пролунали з різних куточків світу. Західні союзники України говорили не тільки про подальшу підтримку України, а й про те, що злочинці кремлівського режиму мають бути покарані.

Час дій, а не слів

Війна — частина російської культури. Кожен з Росії, хто не підтримує Путіна, повинен чітко висловитися про Україну. Усе, що зробила Росія, не перекриєш фразою “Ні війні!”. Про це 19 листопада під час виступу у Верховній Раді України заявив президент України Володимир Зеленський.

“Війна — це частина російської культури.Тому кожен із Росії, хто претендує на сприйняття його чи її не за путінською нормою, має зайняти недвозначну позицію з приводу однозначних речей: про Україну, про Крим, про Донбас, про ордер Міжнародного кримінального суду на Путіна, про трибунал для Росії за цю війну.Усе, що зроблено Росією за ці 1000 днів, не перекриєш однією фразою “Ні війні!”, — заявив Володимир Зеленський.

Успіхи української армії переконали союзників прискорити постачання зброї та техніки. Арсенал Сил оборони України поповнився сучасним озброєнням у масштабах, про які раніше доводилося тільки мріяти.

“Українська армія, вона має унікальний досвід за всіма категоріями: знищення ворожого флоту, не маючи свого власного, знищення в небі повітряної компоненти, не маючи повноцінної ешелонованої системи протиповітряної оборони. Домінування над противником, нав’язування йому своєї стратегії ведення бойових дій, при тому що в противника набагато більше і людського ресурсу, і механізованого, техніки тощо”, — наголошує військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

Паралельно Україна розвиває власний оборонно-промисловий комплекс і стає європейським збройовим хабом. Уже вироблено перші 100 ракет “Нептун”, які планують модернізувати для ураження цілей на великих відстанях. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умеров на зустрічі з українськими виробниками ракетного озброєння.

Крім того, за словами президента України Володимира Зеленського, інженери розробили чотири види ракет, які наразі проходять випробування.

Своєю чергою українські безпілотники, зокрема FPV-дрони, відіграють ледь не ключову роль на фронті, а інші безпілотні літальні системи — вражають цілі на відстані понад тисячу кілометрів. Так, український досвід використання безпілотників переймають у Північноатлантичному альянсі (НАТО).

Після початку повномасштабної війни в ЗСУ налічувалося близько 700 тисяч особового складу. Такі дані в липні 2022 року озвучив тодішній міністр оборони Олексій Резніков. У січні 2024 року президент Зеленський заявив, що українська армія налічує приблизно 880 тисяч військовослужбовців.

Так, із 2022 року в українському війську значно побільшало і жінок, зокрема на бойових посадах.

“У Збройних силах за останні 3 роки зросла чисельність жінок на 23%.Наразі у Збройних силах служить 68 тисяч жінок, з них 48 тисяч — це військовослужбовці. На бойових посадах безпосередньо в зоні бойових дій перебуває трохи понад п’ять тисяч жінок”, — поінформувала державний секретар Міністерства оборони України Людмила Дараган.

На початку листопада сайт Global Firepower опублікував рейтинг “Армії світу-2024”, заснований на поточних показниках доступної вогневої потужності. Збройні сили України посіли в цьому списку 18-те місце серед 145 країн, розташувавшись між арміями Ізраїлю та Німеччини. Для порівняння, 2023 року ЗСУ посідали 15-ту позицію, а 2021 року, до початку повномасштабної агресії Росії, перебували на 25-й позиції.

Дані ж соціологічних досліджень свідчать, що Силам оборони України — ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужбі — українці довіряють беззастережно.

“Є певні тимчасові тенденції, проте картина не змінюється вже довго.Найбільше громадяни довіряють Збройним силам України. Баланс довіри склав 85,5%. Баланс довіри — це різниця між часткою тих, хто скоріше або повністю довіряє і часткою тих, хто скоріше або зовсім не довіряє”, — повідомив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Попри те, що в українській армії все ще є низка проблем, українці усвідомлюють, що мають потужну армію, яка здатна не лише вести бій проти збройних сил Росії, а й перемагати агресора.

Уже 6 серпня 2024 року Сили оборони України перетнули російський кордон і взяли під свій контроль сотні квадратних кілометрів Курської області, і тим самим перенесли війну на територію країни-агресора.

Високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель переконаний, що від результату війни, яку проти України веде Росія, залежатиме майбутнє Європейського Союзу.

Це випливає з його слів, сказаних у вівторок у Брюсселі на пресконференції, яка відбулася по закінченню засідання Ради ЄС на рівні міністрів оборони країн-членів ЄС.

“Війна проти України безпосередньо зачіпає наші цінності та принципи.Доля українців визначить долю Європейського Союзу.Це те, що обговорювали сьогодні (держави)-члени — і переважною більшістю голосів вони вважали саме (так).Доля України визначить долю Європейського Союзу. Якщо Путін зможе домогтися успіху в Україні, ми всі заплатимо дуже високу ціну, набагато дорожчу, ніж будь-яка військова підтримка, яку ми могли б надати сьогодні”, — вважає Боррель.

Росія повинна заплатити за тисячу днів злочинів і руйнувань, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

“Ми обіцяємо залишатися поруч із вами стільки, скільки буде потрібно.Майбутнє України — у нашому Союзі.Ваша свобода — це наша свобода. А наш Союз — ваш дім”, — наводить слова фон дер Ляєн пресслужба Європейської комісії.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте переконаний, що Україна має перемогти у війні, яку проти неї веде Росія, інакше Путін на цьому не зупиниться — це пряма загроза Заходу.

“Чому так важливо, щоб Путін не добився свого? Тому що у нього буде осміліла Росія на нашому кордоні, яка виграє в територіальній масі, виграє у військовому потенціалі. І я абсолютно переконаний, що він не зупиниться. Потім Росія становитиме пряму загрозу всім нам на Заході”, — сказав він у Брюсселі.

Думки експертів

Про те, в якому становищі перебуває Україна на 1000-й день війни, а в якому — Росія, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Сергій Братчук, спікер Української добровольчої армії “Південь”;
  • Сергій Грабський, військовий експерт.

ДЕНІС ПОПОВИЧ: Без західних партнерів ми поки що не можемо нарощувати озброєння

— Варто зазначити, що Україна виробляє найрізноманітніші дрони, які наносять дари на стратегічну глибину. Це морські дрони, за допомогою яких вдалося вибити Чорноморський флот РФ із Криму і фактично на 90% вирішити його функціональність. Наразі Чорноморський флот РФ використовують лише для ударів по території України за допомогою ракет “Калібр”, для яких, відстань не має великого значення.

Ми очікуємо виробництва і власних балістичних ракет, які допоможуть нам бити по території Російської Федерації без дозволу наших партнерів. Ми очікуємо й інших розробок. Зокрема, дуже важливо зараз розробляти систему радіоелектронної боротьби для боротьби з дронами та захисту українських об’єктів від ударів дронів з повітря. Відомі наші розробки такі як “Вільха”, це кореговані ракети, які запускаються з платформи РСЗВ “Смерч”.

Але без західних партнерів ми поки що не можемо нарощувати озброєння.Наш бюджет не дозволяє сьогодні профінансувати виробництво озброєнь у тих обсягах, які здатен виробити наш оборонно-промисловий комплекс.

Європа активно включається в програму підтримки України. Це і програма постачань одного мільйона одиниць боєприпасів для України, і фінансування нашого оборонно-промислового комплексу. Тобто ситуація дещо інша, ніж була рік тому, але водночас без допомоги США нам буде дуже важко компенсувати ці постачання.

Що таке відсутність допомоги США було наочно продемонстровано торік і навесні, аж до квітня поточного року. Як виявилося, ніхто не був до цього готовий — був дуже великий дефіцит боєприпасів.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Союзники України повинні були діяти рішуче ще з 2014 року

— Найголовніше — ми готові продовжувати боротьбу. Україна це сьогодні демонструє, попри втрати і терор з боку російського агресора. А Росія сьогодні дуже цинічно, дуже жорстоко демонструє всьому світові, що і далі готова воювати проти України, готова вчиняти терористичні акти. Попри те, що ми втратили тимчасово частину своєї території, ми, на жаль, втратили наших героїв. Якщо ми говоримо про наших захисників, про наших цивільних людей, все одно українське суспільство готове продовжувати боротьбу. І сьогодні Україна продовжує заявляти про себе.

Ми створюємо сьогодні Збройні сили, ту країну, яка не просто хоче, а й може себе захищати. Виклики, з якими ми сьогодні зіткнулися і які, цілком імовірно, будуть і завтра перед нами стояти, навіть гостріші за ті, що були і на початку повномасштабного вторгнення.

Звісно, ми можемо говорити про те, що наші союзники у 2014 році повинні були діяти у 2014 році, як сьогодні.Але чи є сенс повертатися в минуле, якщо ми його, на жаль, змінити не можемо?Треба думати про майбутнє, продовжувати розвивати нашу «оборонку».Україна вже працює над балістичними ракетами власного виробництва, над новими технологіями озброєння.Наша готовність до продовження боротьби була б ще потужнішою, якби наші союзники виконували дані раніше обіцянки.

Хотілося б, щоб наші зусилля були підтримані й надалі нашими союзниками, і ми разом можемо реалізувати новий безпековий світопорядок, який проголосила Україна. І сьогодні про це говорить і новий президент США.

Сьогодні на Росії практично на 100% мирних громадян. Сьогодні більшість росіян підтримують війну, тому вони повинні розуміти, відчути, що таке війна.

Але це можливо тільки через силу, через відповідальність за скоєні воєнні злочини.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Україна зобов’язана чинити опір і відповідати Росії дзеркально

— Стійкість Української держави перед обличчям жорстокої російської агресії, до якої ніхто у світі не готувався — це диво. Ніхто у світі не міг навіть передбачити, що Україна протримається 1000 днів. Зрозуміло, що противник не досягне своїх цілей. Проте російські окупанти з відчайдушною завзятістю намагаються лізти вперед.

Ми зобов’язані вести бойові дії, і тут ми говоримо не тільки про військові об’єкти. Чесно і справедливо, ми повинні діяти дзеркально, якщо противник завдає ударів по нашій енергетичній або критичній інфраструктурі, ми не повинні роздумувати — завдавати ударів у відповідь чи ні. Тому що основа будь-якого виробництва це енергетика.

Знищення енергетичних об’єктів на території держави-агресора може дати дуже хороший ефект і серйозно знизити бойовий потенціал. Росія і так показала свою нездатність відтворювати і нарощувати військово-технічний потенціал, який і так і так є досить невисоким. Саме такі дії можуть призвести до зміни ситуації на полі бою.

Якщо ви звернете увагу на статистику бойових втрат російської армії, то тільки за останні 10 днів вона щодня зазнавала втрат понад 1,5 тисячі осіб. Тобто фактично за 10 днів українські Сили оборони, незважаючи на надскладну ситуацію, знищили еквівалент тих втрат, яких зазнав Радянський Союз протягом 10 років в Афганістані.

Людський потенціал Росії в кілька разів перевищує український, але потрібно розуміти, що Росія використовує архаїчні форми ведення бойових дій. А наше завдання за допомогою наших союзників наростити виробництво і отримати найсучасніші види озброєнь і бойової техніки, які мінімізують цю перевагу противника.

Читайте також: Війна відтягнула всі ресурси: плачевний стан російської економіки проаналізували експерти

Прямий ефір